Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Spravedlnost není vždy slepá

30. ledna 2012 v 18:04
Takže.....vážení čtenáři tohoto blogu. Existuje jeden výborný spisovatel, který píše thrilery ze soudního prostředí. Většinou v nich konkuruje rasová nesnášenlivost mezi bílími a černochy, kteří jsou utlačováni a utiskováni. Podle jedný jeho knížky ,,...a je čas zabíjet" byl natočen film ,,Čas zabíjet". V tomto příběhu jse o to, že dva bílí muži znásilní a téměř zabijí desetiletou černošskou holčičku a protože jsou soudní zákony a reference ve státě Missisipi postaveny tak, že by ty parchanty pustili, rozhodne se otec znásilněné dívenky svojí dcerku pomstít sám. Ještě před soudním líčením je oba zabije a je proto souzen.
Celý příběh vám vyprávět nebudu, to bych prozradila až příliž, ale jedna jeho závěrečná pasáž se mi vážně moc líbí. Jde o závěřečnou řeč právníka, který hájí zájmi souzeného černocha před porotou, která má po této řeči rozhodnout, zda je otec znásilněné dívky vinen (a tudíž odsouzen k trestu smrti) nebo nevinen. Poslechněte si tedy řeč tohoto advokáta...Ukázka z filmu je bohužel anglicky takže je k ní připojen český přepis. Doufám, že se vám bude líbit a že vám to něco dá. Ať už po stránce kulturní, morální nebo jiné...Jediné, co mě mrzí je to, že ukázka obsahuje i konečné rozhodnutí poroty, ale tuto pasáž překládat nebudu :D Buď si jí přeložte (pokud Vás obhajovací řeč zaujala), nebo se podívejte na celý fim a užijte si to napětí sami.

PS: film i knížku vřele doporučuju.


,,Měl jsem připravenou svojí řeč plnou argumentů, ale vzdám se jí. Chci se Vám omluvit. Jsem mladý a nemám zkušenosti, ale nečiňte Kárla Hejliho odpovědným za mé nedostatky. V celém právním kličkování se něco ztratilo. A to něco, je pravda. A je hlavní povinností nás právníků tu nejenom o této pravdě mluvit, ale také ji hledat, nacházet a žít v ní. To říkal můj učitel. Jak to bylo s doktorem Básem? (pozn. jeden ze svědků v případu, ukázalo se, že spal s nezletilou dívkou. Advokát nyní upřesňuje tuto zkutečnost, která přinesla v případu řešeném ve filmu velké problémy) Samozřejmě bych vědomě nepředvolal usvědčeného zločince, doufám, že mi věříte. Ale jaká je pravda? Je doktor Bás doopravdy lhář? Když Vám teď řeknu, že té znásilněné bylo sedmnáct, že jemu bylo třiadvacet a že se později stala jeho manželkou, porodila mu děti a že spolu žijí dodnes, učiní to jeho svědectví pravdou a nebo nepravdou? Co v nás vlastně jde za pravdou? Je to srdce? Mozek? Rád bych Vám ukázal, že černoch může mít spravedlivý soud. Že zákony i zde na jihu jsou pro každého. Ale není to tak. Co sou to vlastně oči zákona? Oči nás všech a pokud se mi sami neuvidíme jako rovni, nenalezneme spravedlnost nikdy. To co nalezneme nebude víc, než odraz našich předsudků. Ale to neznamená, že bychom měli rezignovat na hledání pravdy. Ne očima! Ani mozkem, kde zvyk a nedůvěra mění vše v nenávist, ale srdcem. Jen tam je pravda. Řeknu Vám příběh a když zavřete oči budu rád. Snáze se Vám otevře srdce. Až budete naslouchat, naslouchejte také sobě. Prosím. Zkuste to. Je to příběh malé holky. Jednoho slunného dne jde nakoupit. A pak domů. Představili jste si tu holčičku? Najednou přijede auto a z něho vyskočí dva muži. Odtáhnou jí o kus dál. Tam jí svážou. Pak jí strhají šaty z těla. A začnou. Nejdřív jeden, pak druhý. Znásilňují. Zničí tím vše nevinné a čisté. Samá bolest, výpary opileckého potu a dechu. Když zkončí....poté kdy jí tak ublížili, že už nikdy nebu mít děti...potom se rozhodnou, že si procvičí mušku. Začnou házet plechovky s pivem. A to tak dlouho, dokud jí maso nerozseknou na kost. Potom jí pomočí a začnou věšet. Uvážou smyčku. Představte si provaz okolo krku. A najednou trhnutí. Vysí ve vzduchu. Její nohy kolem sebe kopu, ale nenacházejí zem. Větev není dost silná. Praskne a ona padá. Padá dolů. Pak jí zvednou, hodí do auta a jedou na most před Fugy Kreek odkud ji schodí. Z výšky 30 stop (pozn. 1 stopa je asi 1,25 Km) spadne do potoka. Vidíte ji? Jeji tělo? Zbité, znásilněné, nasáklé močí, nasáklé semenem i vlasní krví čekající na smrt. Vidíte? Doufám, že vidíte. Tak jako já. Představte si, že je bílá....... Obhajoba zkončila Vaše ctihodnosti.

Působivé nezdáse vám?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama