Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Trest smrti

19. ledna 2012 v 13:38
Trest smrti, absolutní trest nebo nejvyžší trest je trest, který předpokládá usmrcení obviněného člověka za nějaký trestný čin, ze který je dle platného soudního práva možné tento trest uložit....toto je platná definice Trestu smrti, kterému bych se v tomto článku pověnovala trochu podrobněji. Doufám, že tím někoho nepohorším nebo něco podobného. Myslím, ale že je to dost diskutabilní téma, které mě osobně velice zajímá. Přečetla jsem o tom dost knih a článků v časopisech a jsem jednoznačně pro trest smrti za opravdu hrozné činy jako je třeba brutální a několikanásobná vražda, brutální znásilnění a mnoho dalších. I k tomuto tématu se můžete vyjádřit pomocí videopříspěvků nebo textů. Více se dozvíte v tomto článku. Podotýkám, že v nejbližších dne se zde objeví rubrika zabívající se právě různými druhy zlačinů a dalších věcí. Teď se ale podíváme na trest smrti jako takový...

Historie: trest smrti vždy představoval jakousi osobní mstu, která byla však postupně omezována rostoucí státní mocí. Zašalo ho vykonávat autorita jako následek porušení zákona.
Poprvé byl na krátkou dobu zrušen už v 1. stol. př. n. l. v antickém Římě, v 8. stol. př. n. l. zrušily trest smrti i v Číně. Ve větším měřítku se však tato myšlenka rozšířila až v 18. stol. K tomuto přispěli hlavně filozof Voltair, právní reformátor Jeremy Bentham a právník Cesare Beccaria.
U nás bylo trestní právo převzato z Rakouska-Uherska. Po roce 1920 bylo trest smrti možné uložit pouze při stanném právu nebo u doživotně odsouzeného člověka, který opakovaně spáchal trestní čin, pro který byl nakonec odsouzen. V roce 1990 byl u nás trest smrti definitivně zrušen a o rok později zakázán i ústavou.


Dnes: v dnešní době je trest smrti vykonávám ve 26 zemích světa, mezi které patří např.: Egypt, Lybie, Somálsko, Singapur a další. V některých z těchto zemí se trest ukládá například i za homosexualitu nebo pytláctví.

Způsoby vykonání trestu smrti:
1. Gilotina
2. Smrtící injekce
3. Elektrické křeslo
4. Plynová komora
5. Zastřelení
6. Oběšení
7. Zardoušení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama