Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Jack Rozparovač

23. února 2012 v 7:51
Londýn v roce 1888 se noří do hluboké tmy. Pouliční lampy mnoho světla nevydávají. Úzkými tmavými uličkami jde osmačtyřicetiletá Mary Ann Nicholsová. Živý se jako prostitutka a právě hledá dalšího zákazníka, který by jí vydělal na živobytí. Netuší, že je to poslední noc jejího života. Její mrtvé a vykuchané tělo je nalezeno u vchodu do stájí na Buck's Row.


Jack Rozparovač je přezdívka vraha, který řádil v Londýně v roce 1888. Vraždil a následně vykuchával londýnské prostitutky, jejichž těla poté nechával ležet na zemi, kde je nacházeli náhodní kolemjdoucí. Legendy obklopující řádění Jacka Rozparovače se staly kombinací právoplatných historických výzkumů a konspiračních teorií. Nedostatek důkazů k získání identity pravého vraha dovolil Ripperologům (termín používaný k označení autorů, historiků a amatérských detektivů, kteří se zabývají tímto případem) obvinit velkou škálu jedinců z vražd spáchaných Jackem Rozparovačem.

Oběti Jacka Rozparovače

  • Mary Ann Nicholsová (za svobodna Marry Ann Wolkerová, přezdívkou "Polly") byla narozená 26. srpna 1845 a zavražděna v pátek 31. srpna 1888. Její tělo bylo nalezeno brzy ráno kolem 3.40 na zemi před vchodem do stájí na Buck's Row (dnes známé jako Durward Street), což je zapadlá ulička ve Whitechaplu asi 200 metrů od Londýnské Nemocnice.
  • Annie Chapman (za svobodna Eliza Ann Smith, přezdívkou "Dark Annie") se narodila v září roku 1841 a byla zabita v sobotu 8. záýí roku 1888. Tělo Chapmanové bylo nalezeno kolem 6.00 ráno a leželo u dveří na dvůr domu č. 29 v Hanbury Street ve čtvrti Spitalfields.
  • Elizabeth Stride (za svobodna Elizabeth Gustafsdotter, přezdívkou "Long Liz") byla narozena ve Švédsku 27. listopadu roku 1843 a zabita v neděli 30. září roku 1888. Její tělo bylo objeveno kolem jedné hodiny ráno. Leželo na zemi v Dutfield's Yard na ulici Berner Street (dnes Henriques Street) ve čtvrti Whitechapel.
  • Catherine Eddowes (používala přezdívky "Kate Conway" a "Mary Ann Kelly" odvozených ze jmen svých dvou druhů Thomase Conwaye a Johna Kellyho) se narodila 14. dubna 1842 a byla zavražděna v neděli 30. září 1888, ve stejný den jako předešlá oběť Elizabeth Stride. Ripperologisté pojmenovávají tuto situaci jako "dvojitá událost" (v anglicky "double event"). Její tělo bylo nalezeno na Mitre Square v centru Londýna.
  • Mary Jane Kelly (po výletu do Paříže si začala říkat "Marie Jeanette Kelly", přezdívaná "Ginger") se podle všeho narodila buď v Limericku v okrsku County Limerick, nebo v Munsteru v Irsku pravděpodobně v roce 1863. Zavražděna byla v pátek 9. listopadu roku 1888. Její příšerně zohavená mrtvola byla objevena krátce po 10.40 ležící v posteli ve svém pokoji na Miller's Court č. 13 nedaleko Dorset Street ve čtvrti Spitalfields.

Mapa s vyznačenými místy, kde Jack Rozparovač vraždil
Soubor:Whitechapel Spitalfields 7 murders.JPG
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama