Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Vladimir Nabokov - Lolita

14. července 2012 v 15:06 |  Moje knížky
Jedna z hodně silnejch knížek, který člověku ukážou mnoho tváří, povah a životních proměn v životech lidí podle toho jak stárnou, dospívají a tím se mění jejich charaktery. Navíc...něco takového si klidně mohlo stát a určitě se i děje. Toto dílo Vladimira Nabokova se dočkalo i filmového zpracování, takže ten kdo nerad čte, a že je v dnešní době takových lidí mraky a mraky, se na něj určitě může podívat. Je moc krásně a autenticky udělanej. Ale zpět ke knize. Přečetla jsem jí jedním dechem. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Od rodičů jsem byla dost odrazovaná s tím, že mě to nebude bavit a že je to ztráta času něco podobného číst. Tento názor s nima ovšem sdílet nemůžu. Příběh je velmi působivě a napínavě napsán a úplně vás vtáhne do děje. Kniha je obohacena o francouzské citáty, které jsou v zadní části knihy popsány a vysvětleny. I to knize dodává jakési zvláštní kouzlo a velmi jí obohacuje. S nadčením a napětím jsem sledovala pohnutý osudy dvanáciletý Dolores zvané Lolity a jejího otčíma Humberta. Je to zkrátka jedna z knih, kterou byste měli mít doma. Ne nadarmo je i v seznamu povinné četby.
Takže pokud si chcete přečíst něco ze života lidí a pohlédnout do jejich životů tohle je přesně ta zprávná kniha pro vás.

Ukázka z knihy

Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. El-ó-el-í-té-á: špička jazyka se vydává na třístupňovou procházku patrem a na "-tři!" ťuká o zuby. Lo. Li. Ta.
Byla Lo, prostě Lo, každé ráno, kdy vstoje a v jedné punčošce měřila metr pětapadesát. Lolou byla v kalhotách. Dolly jí říkali ve škole. Jako Dolores se podepisovala. V mém objetí byla vždycky Lolitou.
Měla předchůdkyni? Měla, opravdu měla. Upřímně řečeno, vůbec žádné Lolity by nebylo, kdybych jednoho léta nemiloval jednu prvotní holčičku. V jednom přímořském království. Kdy že to bylo? Asi tolik let před narozením Lolity, kolik mi bylo toho léta. Nemůžete prodělat, vsadíte-li se, že vrah bude mít svérázný prozaický styl.
Slovutná poroto! Ukázka číslo jedna pojednává o tom, co se stalo předmětem závisti andělů, těch špatně informovaných, slaboduchých, noblesně okřídlených andělů. Pohleďte na tu sleť trnů!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama