Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Zemi zasáhla magnetická bouře vyvolaná masivní erupcí na Slunci

15. července 2012 v 13:03

Zdroj NOVINKY. CZ

V noci ze soboty na neděli zasáhla Zemi magnetická bouře, kterou vyvolala čtvrteční erupce na Slunci. Její vliv mohli zaznamenat především obyvatelé severně položených oblastí, kde se dala pozorovat polární záře i na místech, kde obvykle není k vidění. Magnetická bouře zatím žádné škody nenapáchala, i když podle některých odborníků by mohlo docházet k výpadkům elektrického proudu.
Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) největší vlna částic vzniklých sluneční erupcí, které se mohou řítit rychlostí téměř osmi miliónů kilometrů za hodinu, dorazila do zemské atmosféry v sobotu večer. Podobné výrony slunečních částic, tzv. koronální hmoty jsou předmětem intenzivního výzkumu, protože se mohou stát zdrojem geomagnetických bouří.

Fotografie sluneční koróny z letošního zatmění sestavená na VUT matematickými modely ze stovek dílčích snímků z více pozorovacích míst


Zatím nejsou zprávy o tom, že by bouře jakkoli poškodila satelity, radiové spojení či sítě mobilních operátorů. Větší škody bouře nenapáchala především proto, že její intenzita dosahovala stupně G1 na stupnici, kde G5 je úkaz s největší intenzitou.
"Nešlo o žádný zvlášť silný jev," řekl agentuře DPA Juha-Pekka Luntama z Evropské vesmírné agentury (ESA). Podle odborníků ale existuje možnost, že ještě v průběhu neděle zesílí intenzita bouře na stupeň G2.
Čtvrteční solární erupce na Slunci

Mnoho slunečních erupcí je mírných a nezpůsobí na Zemi žádné škody. Z minulosti je ale známo několik výjimek. V roce 1989 například elektromagnetická bouře způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny v Quebeku, který postihl šest miliónů lidí.
V letošním roce zasáhla nejsilnější elektromagnetická bouře Zemi v březnu. Tehdy postihla komunikaci s evropskou sondou Venus Express, která obíhá Venuši.

Líbil se Vám tenhle článek? Zajímáte se o, co se děje ve vesmíru? Podívejte se na tyhle dva články. První článek. Druhý článek. Budu ráda, když v komentáři vyjádříte svůj názor na věc. Všichni straší z koncem světa a jeho totálním zánikem...co vy na to?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama