Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Philip Roth: Profesor touhy

31. prosince 2012 v 10:01 |  Recenzní knihy
Tak a je tu moje první recenze na první recenzní výtisk, který mi poskytlo internetové knihkupectví Knihcentrum za což jim moc děkuji a budu se těšit na další knížky, které pro ně budu moci zrecenzovat. A teď ta samotná recenze. Rozhodla jsem se těmto článkům dát novou úpravu tak snad se vám bude líbit.


Autor: Philip Roth

Nakladatelství: Mladá fronta

Poskytlo: Knihcentrum

Další z knih amerického spisovatele Philipa Rotha Profesor touhy je první z knih, kterou jsem od tohoto autora četla, a naprosto mne nadchla.

Příběh vypráví životní osudy Davida Kepeshe od jeho mladých studentských let až po dospělost. Je tak krásně vidět psychický i myšlenkový vývoj člověka, který se ze studenta literatury, který se touží stát ,,zhýralcem mezi vzdělanci", mění v rozumného, i když ne moc vyrovnaného dospělého jedince.
David Kepesch je židovského původu a vyrůstá v hotelu, který vedou jeho rodiče. Jako dospívající mladík toužící po hýření a zábavě začne studovat na jedné americké univerzitě, kde se marně pokouší svádět své spolužačky a vydobýt si tak pověst svůdníka a báječného milence.
Časem odjíždí studovat literaturu do Londýna, kde se seznamuje se dvěmi švédskými studentkami, které si přivydělávají prostitucí. Společně se oddávaní milostným hrátkám a užívají si život naplno. Ale v životě mladého Davida stále něco schází. Klid mu na chvíli přinese krásná Helena, se kterou se ožení. Přinese mu Helena kýžený klid a pohodu domova? Vrátí mu ztracené sebevědomí nebo se to podaří až chytré a mladé Claire?

Kniha je velice dobře napsaná a najdete v ní dostatek filozofických úvah o životě a jakémsi bytí a nebytí, které si klade určitě každý z nás. Určitě bych ji doporučila čtenářům, kteří už od tohoto vynikajícího spisovatele nějakou knihu přečetli, protože to není zrovna oddychová četba.

Tématem knihy není jen vývoj jednoho jedince, ale i vztah hlavního hrdiny s otcem nebo s jeho přítelem z mládí Herbertem Brataskim či vztah ke studentům, které dospělý David Kepech vyučuje literatuře. Kniha poukazuje i na vztah hlavního hrdiny k ženám a jeho postoj k nim.
Krom fantasticky napsaného příběhu je třeba zmínit i obálku knihy, která je vážně hodně povedená. Některé čtenáře, kteří nejsou s dílem Philips Rotha seznámeni, může možná odradit její barva, ale neměli by dát na to, jak kniha vypadá, ale na to, jaký příběh obsahuje. A tato kniha určitě stojí za přečtení, protože v ní najdeme mnohá životní moudra a poučení.

Philip Roth je americký spisovatel a zároveň posledním žijícím autorem z hvězdné trojice amerických židovských prozaiků. Do podvědomí čtenářů se dostal svým prvním literárním dílem, souborem pěti povídek s názvem Sbohem město C. Po tomto díle vydal ještě spoustu dalších knih, které se setkaly s velkým úspěchem, jak v Americe, tak i u nás. Jeho dalším dílem je román Profesor touhy - zpověď zhýralce mezi vzdělanci, který si zamilují všichni příznivci Rothových děl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama