Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Vlastimil Vondruška

21. ledna 2013 v 14:33
Anooo, konečně zveřejňuji již dávno slibovaný rozhovor s českým autorem historických knížek, kterých sem přečetla už mrak a strašně moc se mi líbily. Takže tímto autorovi mockrát děkuji za poskytnutí odpovědí na moje otázky a doufám, že se Vám rozhovor bude líbit. Už teď odesílám další e-maily s žádostí o rozhovo, tak uvidíme jestli na ně dostanu odpovědi. A vy mi určitě napište s kterým autorech bych měla rozhovor udělat a na co byste se ho rádi zeptali. Budu ráda za všechny Vaše nápady, připomínky a kmetáře. A teď už ten slibovaný rozhovor. :D


1. Píšete teď nějakou novou knihu? O čem bude?

Momentálně pracuji na 3. dílu Přemyslovské Epopeje, což je sága o posledních velkých přemyslovských králích. Kniha, na které aktuálně pracuji, se jmenuje Král rytíř a vypráví o Přemyslovi II. Otakarovi. Protože už se blížím ke konci, doufám, že se kniha objeví na pultech knihkupectví v květnu.


2. Chtěl jste se stát spisovatelem už od dětství, nebo jste se rozhodl psát knihy až v pozdějších letech?

Od dětství jsem chtěl být archeologem a historikem, ale už na základní škole jsem se pokoušel psát povídky. Tehdy jsem ovšem o dráze spisovatele neuvažoval, protože mne vlastně ani nenapadlo, že to může být povolání. Musíte si uvědomit, že jsem vyrůstal v době socialismu, a to se vydávaly knihy především úzkého kroužku vyvolených.

3. Jaká knížka vám dala nejvíc práce? Na které vám opravdu záleželo?

Začnu od konce - záleží mi na každé knížce, kterou píši. Tu, kterou aktuálně tvořím, hýčkám a snažím se, aby byla co nejlepší. Ale přiznám se, že neumím odpovědět na to, které kniha mi dala nejvíc práce. Každá má své úskalí. Píšu historické detektivky pro dospělé i pro děti, historické romány o skutečných osobnostech a populárně naučné knihy o historii, ale každý žánr přináší jiné potíže. Pokud bych však musel nějaký titul vybrat, pak by to asi byly tři příběhy o Fiorelle, dceři alchymisty císaře Rudolfa II. Základní problém, jímž jsem se při psaní trápil, bylo psát tak, aby byl příběh pro dětského čtenáře srozumitelný, ale současně nebyl infantilní, protože si myslím, že je hrubou chybou podceňovat jakéhokoli čtenáře.

4. Jakou knížku jste měl rád jako malý?

Miloval jsem knihy o partě dětí ze severoanglických vřesovišť a řek, jejichž autorem byl Arthur Ransome. Z té knižní série mne nejvíce uchvátila Holubí pošta.

5. Snad každý měl v dětství nějakého toho nejoblíbenějšího knižního hrdinu, který ho mohl i nějakým způsobem ovlivnit a ve kterém se viděl. U mne to byla Gabra z knížky Gabra a Málinka. :D Jaký byl ten váš?

Bylo jich asi víc, ale v patnácti letech jsem přečetl novelu Stařec a moře od Ernesta Hemingwaye, která líčí boj člověka s osudem. Celý život si opakuji motto té knihy: Muž může být poražen, ale nesmí být zničen. A snažím se tím řídit. Nejen v životě, ale i při psaní.


6. Plánujete někdy napsat knížku, která by se žánrově lišila od těch, které jste dodnes napsal?

Už jsem to vlastně udělal, protože jsem od historické beletrie a publicistiky odkročil a napsal satiru Strana štěstí, v níž se vysmívám hlouposti politiků a důvěře současných voličů. A druhým odkročením je kniha Klášterní madrigal, což je parodie současnosti zasazená do života jednoho renesančního klášterního panství.

7. Jakou knížku zrovna čtete a která z knížek vás v loňském roce nejvíce bavila?

Při frekvenci 4 až 5 románů, které ročně napíšu, mi na čtení beletrie moc času nezbývá, ale snažím se přečíst co nejvíce odborných a populárně naučných knih. Momentálně dočítám od Josefa Žemličky knihu Přemysl Otakar II. Král na rozhraní věků. Z těch odborných mne nejvíce bavila kniha o rodu Borggiů, protože by asi ani autor románů nevymyslel zápletky, jaké prožili oni. Jen na okraj upozorňuji, že historická realita se stejnojmenným televizním seriálem moc společného nemá.

8. Kupujete si v dnešní době, kdy jsou knížky poměrně drahé, nové knihy, které se vám líbí, nebo si je raději půjčujete třeba v knihovně?

Mám obrovskou knihovnu a na knížkách jsem nikdy nešetřil. Takže je kupuji neustále dál. Už proto, že každou chvíli nějakou potřebuji k práci a nemám čas čekat, až si ji vypůjčím v knihovně. A kromě toho si kupuji zajímavé romány, které sice nemám zatím čas přečíst, ale schovávám si je do důchodu.

9. Jakou historickou postavou byste chtěl být, kdybyste měl tu možnost si vybrat?

Líbil by se mi český král Přemysl I. Otakar, ale někdy mám dojem, že jsem byl spíše Petrem Vokem.

10. Proč byste chtěl být právě touto postavou?

Svůj současný život považuji za šťastný, miluji svou ženu, syna (a dvě vnoučata) a samozřejmě také práci. Pokud bych chtěl být někým jiným, pak by to nebyl útěk od reality, ale touha výzkumníka, protože obě výše jmenované osobnosti žily v zajímavé době a potkávaly zajímavé lidi. Ale je možné, že bych byl zklamaný, protože si myslím, že člověk by měl být hlavně sám sebou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama