Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Tereza Benešová

18. února 2013 v 16:23
Ahoj ahoj ahoj. Sem tu zas a se mnou i rozhovor s autor jedné fantasy knížky (Gjorkové - Tajemství minulosti). Já tímto moc děkuji autorce za poskytnutí rozhovoru a teď už se do toho pustíme.


1. Píšete teď nějakou novou knihu? O čem bude?

Novou v pravém slova smyslu ne, ale snažím se psát druhý díl ze série Gjorkové. Jinak mám v hlavě námět na dva zcela odlišné romány. Oba by byly pro trochu starší čtenáře - jeden z nich má dost blízko ke klasickému young adult s prvky fantasy a druhý nápad je dnes tolik oblíbená dystopie. Dokud se ale drží jen v mé hlavě, nic prozrazovat nebudu, protože k jejich realizaci vůbec nemusí dojít. Vrhla bych se na ně až po kompletním dokončení Gjorků.
2. Chtěla jste se stát spisovatelkou už od dětství, nebo jste se rozhodla psát knihy až v pozdějších letech?

Pokud nepočítám jakýsi záchvat ve věku zhruba osmi let, tak jsem na sobě nikdy podobné touhy nepociťovala. Ani dnes se za spisovatelku nepovažuji. Jsem autorkou jedné knihy a doteď vlastně nevím, kde jsem k tomu přišla.

3. Co vás vedlo k napsání knihy Gjorkové? Jaký byl ten první impuls, který Vás postrčil k tomu knihu napsat?

Nápad, který mi nešel z hlavy. Nedal pokoj, dokud jsem ho nepřesunula na papír. Ze začátku by mě samotnou nenapadlo, že by z toho mohla být kniha, ale když už toho textu bylo opravdu hodně, poslala jsem ho na obhlídku jedné dobré osobě, která mi dodnes dělá beta-readerku a společným úsilím jsme ho dotáhly do konce.

4. Jakou knížku jste měla ráda jako malá?

Od mala jsem hrála házenou, takže jsem milovala knížky se sportovní tématikou. Klapzubovu jedenáctku, Metráčka a podobné. K fantasy jsem se dostala až o mnoho let později.

5. Snad každý měl v dětství nějakého toho nejoblíbenějšího knižního hrdinu, který ho mohl i nějakým způsobem ovlivnit a ve kterém se viděl. U mne to byla Gabra z knížky Gabra a Málinka. :D Jaký byl ten váš?

Přemýšlím poctivě, ale asi budu tou výjimkou, která žádného nemá. Tedy alespoň z dětství se mi skutečně žádný nevybavuje. Oblíbených hrdinů mám jinak samozřejmě dost, ale nemůžu říct, že bych v některém z nich viděla. Jsou to takoví ti, kterým fandíte, nejraději byste je zhmotnili, když jim někdo ublíží nebo je nedej bože usmrtí, máte chuť autorovi zakroutit krkem a ve finále je obrečíte. Upřímně nevím, jak dalece uspokojivá tahle odpověď byla.

6. Plánujete někdy napsat knížku, která by se žánrově lišila od té, kterou jste napsala?

Zatím ne. Zmínila jsem YA a dystopii, ale to jsou žánry, které ve většině knihkupectví najdete v jednom regále. Jsou to knihy pro mladé čtenáře a toho zatím hodlám držet. Historická román nebo detektivku, byste ze mě asi nevydolovali.

7. Jakou knížku zrovna čtete a která z knížek vás v tomto roce nejvíce bavila?

Tak letos jsem toho až tak moc nepřečetla, přece jen je teprve únor, ale zatím jsem nejnadšenější ze série Hunger Games, ke které jsem se dostala po opravdu hodně, hodně dlouhé době. Jinak teď zrovna čtu 50 odstínů šedi. Upřímně - nechtělo se mi do toho, ale to nutkání zjistit, proč jsou tou knihou všichni posedlí, bylo silnější než já.

8. Kupujete si v dnešní době, kdy jsou knížky poměrně drahé, nové knihy, které se vám líbí, nebo si je raději půjčujete třeba v knihovně?

Pokud si nejsem jistá, jestli by se mi kniha líbila natolik, že bych si ji někdy v budoucnu chtěla přečíst znovu, tak si ji buď půjčím, nebo si stáhnu elektronickou verzi. Nechci mít doma sto knih, na které se mi bude prášit, protože už je víckrát neotevřu.

9. Jakou sci-fi nebo fantasy postavou byste chtěla být, kdybyste měla tu možnost si vybrat?

To je docela těžká otázka. Moji oblíbení hrdinové většinou žijí ve světě, ve kterém bych nepřežila ani minutu a jejich osudy nekončívají nejlépe. Samozřejmě, že bych ráda navštívila Bradavice, nakoukla do Kapitolské arény, prošla se po Středozemi, ale všechno dění, bych raději pozorovala tak nějak... z uctivé vzdálenosti.
Možná bych mohla být nějaký skřet záškodník :-D

10. Proč byste chtěla být právě touto postavou?

Vzhledem k předchozí odpovědi, bych tuto otázku asi vyškrtla :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama