Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Irving Stone - Původ

22. května 2013 v 17:33 |  Recenzní knihy

Autor: Irving Stone

Vydalo: Jota

Poskytlo: Knihcentrum

Ahojky. Já vás vítám u svojí další recenzee. Tentokrát vám představím knížku Původ, kterou mi poskytlo internetové knihkupectví Knihcentrum, kterému tímto strašně moc děkuji z poskytnutí recenzního výtisku. Tuhle knížku sem četla docela dlouho, protože to neni zrovna tenká a na čtení snadná záležitost, ale i tak sem si to čtení stranšně užila.

Charlese Darwina, britského přírodovědce, všichni moc dobře známe už ze školních lavic. Na hodinách biologie nebo přírodopisu jsme se učili o jeho teorii o původu druhů zvířat i rostlin a jejich vzájemných proměnách a přispůsobování se nejrůznějším životním a přírodním podmínkám nebo o jeho teorii přírozeného výběru partnera ať už v lidské nebo zvířecí říši.

O jeho teoriích toho víme dost, ale málo kdo nám ve škole řekne, jaký měl tento geniální přírodovědec a badatel vlastně život, dětsví a co si za svůj dlouhý život všechno prožil. A že toho bylo požehnaně. :D Právě o tom vypráví poutavý a poměrně dost čtivý román amerického spisovatele Irvinga Stonea.

Velká část knihy (v podstatě celá její polovina) je věnována Charlesovu dětstí a dospívání, které ukazuje jen okrajově, ale především se zbívá jeho několikaletou plavbou kolem světa, kterou uskutečnil jako přírodovědec na palupě lodi Beagel pod velením kapitána FitzRoye, který ač Darwina na své lodi původně nechtěl si s ním v průběhu plavby vytvořil vřelí a velice přítelský vztah.

Darwin byl pověřen sběrem veškerých rostlin, hornin a živočišných druhů, které postupně posílal v bednách do Londýna, kde na nich po svěm návratu začal pracovat, zkoumat je a pozorovat proměny jednotlivých druhů v závislosti na změně prostředí a podnebí ve kterých je objevil.

Irving Stone pojednává o životě Charlese Darwina velmi poutavě a zajímavě. Ač je kniha poměrně dost tlustá nenudí vás. Naopak. Dozvíte se mnoho zajímavého nejen o Charlesovi samotném, ale i o jeho rodině, době ve které žil a nasbíráte i spoustu zalostí z nejrůznějších přírodovědných oborů. A to všechno nenásilnou a příjemnou formou. Co víc si od dobře napsané biografie přát?

Co se mi také hodně líbilo, byla mapa, která je součástí celé knihy. Je na ní přesně vyznačena plavba Beagel kolem světa spolu s Charlesovými výpravami na pevninu, takže v průběhu čtení můžeme krásně sledovat, kde se loď spolu s posádkou nachází a procestovat tak svět společně s nimi. :D

Mě osobně se kniha strašně moc líbila a sem moc ráda, že sem si jí mohla přečíst a že může zdobit mojí knihovnu. Navíc sem si rozšířila obzory a dozvěděla se spoustu zajímavostí o muži, který měl a stále má velký přínos pro náš život a lidské vědění vůbec. Knížka se samozřejmě počítá do projektu ,,Knižní výzva". :D

Já tímto ještě jednou moc děkuji Knihcentru za to, že mi knihu poslalo a už teď se těším na nějaké další fantastické knížky, které pro ně budu moct zrecenzovat. A vy si tuhle knížku určitě přečtěte, protože je to úžasně napsaná kniha, která vám dá fakt hodně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama