Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Aleš Prázný - Idea univerzit

26. června 2013 v 14:42
Ahojky. Dneska vám přináším další článek z akce na které sem nedávno byla - a ze které sem měla stejné pocity jako z besedy o Boženě Němcové. Tyhle dvě přenášky proběhly ve stejný týden a popravdě, pořádně mě nepotěšila ani jedna. Od každé sem čekala něco víc a ani jedna mi nic z toho co sem čekala nepřinesla. Ale i o beseda s Alešem Prázným nebyla úplně marná, takže vám o ní přeci jen něco napíšu.

Tahle beseda proběhla v naší krásné, milé a příjemné kavárně Aux Café, kam chodím strašně moc ráda. Aleš Prázný už v ní jednou přednášel - bylo to o politické systému a podobných věcech a vím, že mne to příliž nebavilo. Proto sem se na tuhle besedu docela těšila už jen proto, že jsme se ve škole o univerzitách - hlavně tedy i těch středověkých - bavily v jednom odborném předmětu, kde jsme zrovna brali univerzitní knihovny.

Aleš Prázný se o středověkých univerzitách zmínil hned v úvodu, což mne docela navnadilo, ale pak už se spíše věnoval univerzitám, tak jak vypadají dnes a osobně si myslím, že o té historii mohl mluvit více - aspoň já sem to od toho očekávala. Co se mi hodně líbilo, byl fakt, že si s sebou přivezl poměrně dost knih, ze kterých pravděpodobně čerpal, když se na besedu připravoval.

Opět je tu však jedno velké ALE - knihy sice poslal mezi lidi (což bylo super), ale ve svých poznámkách - do kterých nahlížel až příliž často - citoval pouze z jedné, za to ve velmi hojné míře. Nechci bý nespravedlivá, ale tohle mi hodně vadilo, navíc, když přednášející neustále nahlížel do svých sáhodlouhých poznámek a kolikrát do nich měl doslova ,,zabořený nos". Od univerzitního pedagoga a přednášejícího bych si tohle nepomyslela.

Tohle mě dost zklamalo, protože mé knihovní srdce zaplesalo nad knihou ,,Učitelé a žáci ve středověku" a naivně sem si myslela, že se o ní rozhovoří nebo, že se o ní alespoň okrajově zmíní - a to se nestalo, což je myslím škoda, protože ta knížka i celé to téma mi přijde jako hodně zajímavé a něco se o něm dozvědět, když už jsem tedy na besedě, která by se tímto měla zabývat, by bylo na místě.


Aleš Prázný hodně, ale opravdu hodně citoval z knih Karla Jasperse, německého filozofa a lekáře, který se zaměřoval především na psychiatrií. Je také autorem poměrně několika filozofických děl. Dohledala jsem si o něm nějaké informace a nabyla jsem dojmu, že to byla velká kapacita ve svém oboru a byl evidentně dosti uznávaný, ale nevidím to jako důvod, proč citovat pouze jeho, když mi na stole leží další čtyři knížky, ze kterých mohu čerpat.

Svůj účel však beseda v podstatě splnila. Dozvěděla jsem se něco o historii, ať už dávné nebo bližší a i přes jisté mouchy a výhrady, které bych měla a mám se mi beseda docela líbila a určitě jsem si z ní něco odnesla. Napsala jsem si i nějaké poznámky o rozložení univerzit na jednotlivá odvětví a sekce a jejich funkci, což se mi bude určitě někdy hodit. Jen ta historie mi tak zkrátka chyběla...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Nosek Jan Nosek | E-mail | 30. ledna 2015 v 11:48 | Reagovat

Naučte se prosím česky. Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama