Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Božena Němcová - otázky

23. června 2013 v 13:00
Tak...dneska sem se rozhodla napsat článek o jedný besedě, která proběhla v naší knihovně a byla věnovaná Boženě Němcové. Popravdě...já Božku moc nemusim, protože mi příde že z ní všichni dělaj děsnou chudinku a světicci, kterou rozhodně nebyla a něco z toho co dělala mi přišlo hodně máklý a zcestný. I přesto sem si, ale řekla, že na tubesedu pudu už jen čistě ze studijníh důvodů - a ano brala jsem to tak, že budu moct těm lidem říst co si o ní myslim. :D

Celou besedu vedla Mgr. Věra Kulová, která nám hed z úvodu řekla, že všechny její zdroje jsou pravdiivé a stoprocentně ověřené, což si myslím, že je nesmysl, ale nějak sem to přešla. No...když bych se o paní Kulév měla vyjádřit slušně, řekla bych, že se nám všem snažila Božku vyloženě vnutit spolu se svými názory a postřehy a nebyla ochotná přijmout jakékoli argumenty nebo postřehy poslouchajících. Měla prostě svojí pravdu a tu si nenechala vymluvit - což mi nebylo tak hrozný, kdyby se nesnažila jí všem nacpat.Co mě ale zvedlo ze židle byl okamžik, kdy začala Němcovou srovnávat s Andersenem, kterého totálně potopila, pomluvila a zostudila. Prý, že ožka naapsala víc věccí než on i přesto v jakých žila poměrech (podotýkám, že is za to v podstatě mohla sama) a že je Andersen vlastně strašnej amatér. To sem si fakt myslela, že jí skočim po krku. Kdo jí dal právo ho takhle soudit a srovnávat z Božkou, která se nedokázala postarat pořádně ani o sebe natož o svoje děti? To sem jako fakt nepochopila.

Co mě hodně rozesmálo - a to už sem fakt neudržela a musela tý pani něco říst - byl okamžik, kdy řekla, že žila v naprosté chodě a bídě a spolu se svými dětmi neměla pořádně co jíst, ale i přesto si dokázala vydržovat služku, za kterou stejně dělala mrak věcí - tak byla blbá nebo co? Dokážu pochopit, že byla jiná doba než je dneska, ale i tak - kdyby měla rozum, který podle přednášejí Božka bezpodmínečně měla, tak by podle mého služku vyhodila, když za ní stejně dělala její práci a aspoń by tak ušetřila těch pár drobných které jí stála ne? Mohla tak nakrmit aspoň ty děti, když už ne sebe.

To sem taky tý pani řekla a bylo mi řečeno, že mám hodně proříznutou pusu, protože tohle by si ani ona nedovolila říct - no a co ježiši? Chtěla slyšet náš názor, tak ho slyšela. :D Navíc...v podstatě sem od pani Kulové nedozvědla nic nového, což mě mrzelo, protože proto sem tam šla. Docel mě to zklamalo a jestli ta pani ještě někdy příde do knihovny přednášet, tak se budu hodně rozmýšlet jestli půjdu nebo ne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama