Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Emma Beekerová - Pan S.

29. června 2013 v 15:12 |  Moje knížky
Ahoky. Jak už jsem slibovala ráno, je tu recenze na knížku Pan S. Po téhle knížce sem v knihovně sáhla spíše ze zvědavosti a taky proto abych z ní neodcházela z prázdnou, což bytostně nesnáším :D a byla sem na ní docela zvědavá, protože jsem si moc nedovedla představit jak bude celý příběh podaný a popravdě...bála sem se aby to nebylo jako Padesát odstínů, které sem sice nečetla, ale úplně mi stačilo to, co sem slyšela od lidí, co tuhle sérii četli. U Pana S. sem byla velmi mile překvapená a začetla jsem se do ní tak, že jsem se spálila - a to docela solidně :D. Ale teď už ke knížce.

Pan S. vypráví o dvacetileté studentce, která si vlastním přičiněním začne milostný poměr s více než čtyřicetiletým mužem. Hrdinka našeho příběhu, která je zároveň i jeho vypravečem poměrně živě a barvitě popisuje nejrůznější sexuální praktiky, které se svým ženatým milencem prováděla na hotelových pokojích, ale i svoje vlastní pocity a poznatky, ke kterým během jejich ,,vztahu" dospěla. Vypráví hlavně příběh svůj, takže čtenář krásně pronikne do hrdinčina nitra a porozumí věcem, které dělá víc, než kdyby byl vypravěčem někdo jiný, než ona sama.

Neočekávejte, ale žádné velké nechutnosti nebo sadomasochystické praktiky. Nic takového v této knížce nenajdete, takže ač se to na první pohled tak může jevit, ani v nejmenším se to Padesáti odstínům nepodobá, i když se jedná o literaturu stejného žánru. Pan S. je poměrně čtivá a zajímavá kniha, která má jistý potenciál a nese v sobě určitý odkaz.

Hlavní hrdinka se stotožňuje s Nabokovovou Lolitou, která vypráví hodně podobný příběh. V obou těchto knihách nejde ani tak o sex samotný - i když je v obou knihách poměrně hojně popisovaný a je jedním z jejich hlavních prvků - jde tam taky o jakýsi druh zvrácené lásky, touhy a potřeby milovat a být milován někým, kdo nám může dát mnohem víc, než jen plyšová zvířátka a květiny.

Pan S. se mi velmi líbil. Do této doby jsem podobnou literaturu nečetla, ani jí příliž nevyhledávala - když pominu čtení právě Nabokovi Lolity, která se mi strašně moc líbila a zanechala ve mě hluboký a silný prožitek, kterého se asi jen tak nezbavím - ale po přečtení Pana S. se možná podívám ještě po něčem dalším abych měla s čím porovnávat.

O téhle knize se vedou jisté spekulace o tom, že může být autobiografií smotné Emmy Beekerové, čemuž bych se ani moc nedivila, protože si myslím, že něco podobného si člověk nevymyslí. To co je v knížce popsáno musíte prožít jinak psaní takovéhleho příběhu nemá smysl. Neměl by duši. Osobně si proto myslím, že autorka knihy popsala jeden úsek svého poměrně mladého života, i když to sama na veřejnosti asi nikdy nepřizná vzhledem k problémům jaké by tento fakt vyvolal.

Pan S. se automaticky počítá do knižní výzvy, která se pěkně zaplňuje lepšími i horšími knihami. Pan S. patří mezi ty lepší a já vám vřele doporučuju si tuhle knížku přečíst, protože je to vážně hodně hluboký a na konci i dojemný příběh řekla bych. Rozhodně stojí za přečtení. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama