Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Liao-I-Wu a jeho Hovory se spodinou

19. června 2013 v 19:33
Tááák a dneska ještě článeček z akce z veletrhu. Tahle beseda byla snad ta nejúžasnější na jaký se za tu dobu byla, protože to bylo hodně emotivní a zážitkový. Liao I - Wu byl strašně simpatickej, upovídanej a mluvil strašně moc zajímavě - hlavně tedy o své knize Hovory se spodinou, kterou sem si už na veletrhu chtěla koupit, ale pak to finančně nějak nevycházelo...což mi bylo dost líto, protože sem si jí chtěla nechat podepsat. Liao I - Wu byl však natolik hodný, že mi podepsal svojí fotku, kterou otisklo nakladatelství Mlaadá fronta, které jeho knížku vydalo. Knížku sem teď dostala jako recenzák od knihcentra takže je to úplně super a fotku už v ní mám vloženou.

Liao I - Wu je strašně zajímavá osobnost čínské literatury která má za sebou velice pohnutý, pochmurný a tíživý život, který jistě poznamenal jeho tvorbu. A to je myslím velice dobře, protože jinak by nevzniklo tak jedinečné dílo jakou jsou Hovory se spodinou - na recenzi si počkejte...bude určitě do příštího týdne. :D Liao I - Wu je nositelem Nobelovi ceny za mír, je také vynikajícím básníkem a hudebníkem (na konci besedy zahrál velice tklivou a smutnou melodii na bambusovou flétnu - to sem se vážně dojala a uronila slzu.)


Tento čínský umělec vyrůstal jako dítě rodičů bez "povolení k trvalému pobytu" ve velké bídě a hladu 60. let 20. století. V roce 1989 uveřejnil báseň Masakr. Za ni byl čtyři roky vězněn v těžkém žaláři, kde byl krutě mučen, bez zjevného důvodu a s mizivými vyhlídkami na zlepšení své situace. Ve vězení se několikrát pokusil o sebevraždu, ale, dle jeho slov, bohužel ho vždycky zachránili. Po propuštění se kromě jiných příležitostných prací živil i jako pouliční hudebník.

Myslím si, že ač to měl v životě hodně moc těžké a život se k němu často zachoval velice krutě, dodalo právě tohle Liovi sílu a jakousi vnější autru, kterou kolem sebe roznáší. Je dost možné, že kdyby si neprožil všechny ty hrůzy nikdy by nevznikla eho báseň Masakr a nevznikly by ani Hovory, které jsou vážně úchvatné, i když velice kruté a některé lidské osudy jsou hodně smutné a drsné.


Celá beseda byla strašně moc fajn a rozhodně nelituju toho, že jsem na ní šla. Spíše naopak. Řekla bych, že o tom, o čem mluvil a stále mluví Liao I - Wu je důležité mluvit a dozvídat se o téhle problematice víc, protože jsou to mnohdy věci o kterých se veřejnost a média nezmiňují a spíše se k ní obrací zády. Proto se klaním Liaovi a jeho odvaze říst to, co cítil a tomu, že se nebál o tom otevřeně mluvit, i když určitě věděl, že mu to jen tak neprojde.

Pro mě je velikou osobností a už asi vždycky bude. Co mě hodně mrzí je to, že jsem si omylem smazala fotku z besedy, kde Liao hraje na baambusovou flétnu, takže všechny fotky jsou stažené od jinud - taky sem si za to vynadala. :( ALe to už zpátky nevemu, aspoň, že mám tu jeho knížku i s podpisem - to je moc super :D Knížku si určitě přečtěte a já sem co nejdřív dám recenzi. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama