Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Liao-I-wu - Hovory se spodinou

30. června 2013 v 12:50 |  Recenzní knihy

Autor: Liao - I-wu

Vydalo: Mladá fronta

Poskytlo: Knihcentrum

Zdravím vás velice a vřele u svojí další recenze. Tentokrát je to knížka, kterou jsem dostala na zrecenzování od internetového knihukupectví Knihcentrum.cz, kterému tímto moc moc moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Po týhle knížce sem strašně moc toužila, protože jsem byla na besedě s jejím autorem na veletrhu Svět knihy a chtěla jsem si jí i koupit, ale pak už sem to nějak finančně nezvládala, tak sem si jí bohužel nemohla pořídit. Proto jsem byla tak ráda když jsem jí objevila v seznamu recenzáků, které mi Knihcentrum bylo ochotné poskytnout.

Tahle knížka je naprosto fantastická a jedinečná, protože ukazuje prostředí Číny a její společnosti tak, jak nám jí ve zprávách nikdy neukážou ani se o ní nedočteme v žádných novinách ani časopisech. Tahle Čína, kterou nám Liao - I-wu prostřednictvím své knihy přináší je naprosto šokující, děsivá, krutá, ale jistým způsobem krásná a okouzlující, protože ukzuje právě tu druhou odvrácenou stranu toho, co o Číně víme.

Liao I-wu ve své knize představuje 25 pohnutých příběhů lidí z okraje Čínské společnosti. Formou rozhovorů nám ukazuje způsob jejich života v dnešní pokrokové době i v časech, kdy bylo čínské obyvatelstvo utlačováno a ponižováno. Jednotlivé postavy vypráví také o své práci, vnímání čínské kultury tehdy a dnes a jejich postřehy na jednotlivá historická období této krásné a pro nás tolik exotické země.

V knize se setkáváme například s omývačem mrtvích, prostitutkou, malomocným, buddhistickým stoletým mnichem nebo očitým svědkem kanibalismu v době Čínské krize jejichž osudy jsou více či méně tragické a pohnuté. Všechny příběhy, psané formou rozhovorů mezi nimi a samotným Liaem jsou psány velmi dobře a poutavě a v žádném případě se u nich nebudete nudit. Já osobně jsem Hovory se spodinou přečetla během dvou nebo tří dnů a vůbec jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Co se mi také hodně líbilo byly vysvětlivky některých pojmů nebo událostí, které se v knížce objevily a díky nimž tak čtenář lépe pronikne do samotné problematiky a dozví se mnoho o čínské kultuře a historii, která je velice zajímavá a vědět o téhle zemi víc - když je nám tolik vzdálená - je určitě vynikající věc.

Kniha navíc obsahuje jakýsi šestadvacátý zkrytý příběh, kterým je život a osud samotého autora. Tento příběh je ukrytý mezi řádky celé knihy a jednotlivými rozhovory, protože autor v nich hovoří i sobě, svojí rodině i svém životě, který nebyl příliž růžový. Ani k němu, stejně jako ke všem hrdinům jeho knihy, se osud často zachoval krutě a nespravedlivě, ale snad právě proto, se Liao - I-wu rozhodl napsat tuto knihu a ukázat světu jakousi utajenou a jistým způsobem zvrácenou stranu Číny, země vycházející slunce. A za to má můj velký obdiv.

Kniha se pochopitelně počítá do projektu ,,Knižní výzva" a já jsem moc ráda že do ní uhle knížku mohu zařadit a že může mít čestné místo v mojí knihovničce. Určitě jí všem vřele doporučuju, protože tohle stojí vážně za přečtení. Pokud by vás autor zaujal, podívejte se na článek z veletrhu, který se na blogu nedávno obevil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama