Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Martin Vopěnka

28. června 2013 v 14:07
Ahojky, přináším vám slibovaný rozhovor s Martinem Vopěnkou, který je autorem série Spící (recenze na první a druhý díl). S panem Vopěnkou jsme si vyměnili pár e-mailů a celá ta korespondence byla docela zajímavá i když na konci jsem z ní byla trochu rozpačitá, ale to tady nebudem rozmazávat. A teď už ten slibovaný rozhovor, který vám snad napoví něco víc o autorovi a jeho knihách.
1. Píšete teď nějakou novou knihu? O čem bude?

Kromě toho, že v září vyjde moje kniha Nebarevné vzpomínky, píšu už od ledna román Nová planeta. Těžko však sdělovat, o čem. Jednak je to ještě tajemství, jednak by si stejně každý představil něco úplně jiného, než co to nakonec bude.

2. Chtěl jste se stát spisovatelem už od dětství, nebo jste se rozhodl psát knihy až v pozdějších letech?

Psaní jsem se věnoval od dětských let. Být spisovatelem mi bylo bez pochyby souzeno.

3. Co vás vedlo k napsání série Spící? Jaký byl ten první impuls, který Vás postrčil k tomu knihu napsat?

Těžko říct. Ale byl jsem neustále obklopen svými čtyřmi velice různorodými i různě starými dětmi. To ony byly mou inspirací. A podle jejich charakterů jsem napsal hlavní hrdiny trilogie Spící město, Spící spravedlnost, Spící tajemství.

4. Jakou knížku jste měl rád jako malý?

Četl jsem běžnou klukovskou literaturu: Maye, Foglara, knihy o zálesáctví…

5. Hrdinové série Spící jsou jak jsem se dozvěděla na jedné besedě s Vámi odrazy Vašich dětí. Konzultoval jste s nimi některé scény v okamžicích kdy všichni rodiče v první knize Spící město usnou a děti jsou odkázány sami na sebe? Radil jste se s nimi o tom jak by se ony sami v dané situaci zachovaly nebo jste se jen snažil vžít do jejich a podle toho danou pasáš také napsat bez nich?

Vůbec jsem s nimi o tom nemluvil. Literární dílo je něco úplně jiného než realita, která vás k jeho napsání třeba inspiruje. Knihy četli vždy až po vydání. Velmi mne ale potěšilo, že nikdo z nich neměl ke své postavě žádné zásadní výhrady. Byli schopní se sami se sebou ztotožnit.

6. Snad každý měl v dětství nějakého toho nejoblíbenějšího knižního hrdinu, který ho mohl i nějakým způsobem ovlivnit a ve kterém se viděl. U mne to byla Gabra z knížky Gabra a Málinka. :D Jaký byl ten váš?

Asi jsem žádného takového hrdinu neměl.

7. V podstatě všechny Vaše knížky jsou určené dětem, ale ty jste začal psát až později. Vaše první vydané knihy ,,Konec zákona" a ,,Mátý rozměr" jsou věnovaná dospělým čtenářům, proč jste se pak od psaní této literatu oddělil a začal psát pro děti? (sám autor podotkl, že jeho knihy jsou určené dospělím)

Nikdy jsem nepřestal psát pro dospělé, vedle toho mne ale velice baví psát pro děti. Už v devadesátých letech jsem napsal Pohádky větrných hor, později také encyklopedii Poznávám život a svět. Nemám to ostře oddělené. Bohužel ale mnoho autorů literatury pro děti píše právě tento žánr proto, že na psaní pro dospělé prostě nemají. Literatura pro děti a mládež je tím pádem někdy tak trochu odpadkový koš. A to je škoda. Mělo by na ní naopak záležet ještě víc než na literatuře pro dospělé.

8. Plánujete napsat ještě nějakou knihu určenou spíše rodičům dětí, které momentálně doslova hltají sérii Spící?

Jak jsem již uvedl. Nejbližší kniha pro dospělé vyjde už v září. Nová planeta bude tak někde na hraně - sám nevím, pro jaký věk, rozhodně ale nejméně od 15 let výš - pro mladší nebude určitě. Od patnácti by měla být pro všechny. A kromě toho nosím v hlavě další dvě témata na velké romány pro dospělé.

9. Kupujete si v dnešní době, kdy jsou knížky poměrně drahé, nové knihy, které se vám líbí, nebo si je raději půjčujete třeba v knihovně?

Nikdy v životě jsem si žádnou knihu nepůjčil z knihovny. Když mám o knihu opravdu zájem, koupím si ji. Naše děti si ale z knihovny půjčují. Mají totiž občas takové čtenářské období, kdy bychom jim knihy ani kupovat nestihli. Navíc ne všechno, co čtou, je pak dost kvalitní na to, aby mělo cenu mít tu knihu doma.

10. Kdybyste se mohl stát jakoukoli literární postavou, jaká by to byla a proč jste vybral právě tuto postavu?

Mě můj život baví. A mám ho navíc zpestřený tím, že mohu žít ve své představivosti životy svých literárních postav. Takže se nepotřebuji projektovat do dalších literárních hrdinů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama