Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Stephen King - Jedna horká internetová novinka :D

2. července 2013 v 16:32

Tak tohle je naprostá pecka. Navíc má King pravdu, že lepší je knížka než e-kniha!!! Kdo se těší na novou knihu tohohle mistra? A co si myslíte o e-knihách? PRO nebo PROTI? Napište mi!!!

Stephen King vydal nový horor na papíře a jako audio. Čtečky bojkotuje

1. července 2013 9:17
Nový příběh krále hororu nazvaný Joyland se odehrává v zábavním parku a autor se v něm vrací ke "staré dobré duchařině". Vydání knihy v elektronické verzi však odložil na neurčito.
Spisovatel Stephen King
Spisovatel Stephen King | foto: Archiv iDNES.cz

Stará dobrá duchařina, klenot svého žánru, nádherný návrat krále hororu Stephena Kinga. Tak se ve Spojených státech píše o novince kultovního autora, která se jmenuje Joyland, tedy volně přeloženo Zábavní park. Odehrává se v lunaparku v Severní Karolíně.
"Obvyklým půdorysem pro špatnost a temnotu v moderních amerických hororech je mladistvá sexualita, démoni vyvolaní nastupujícími hormony," píše Walter Kirn v úvodu své recenze v The New York Times. Jde o to, že dnes už nás neděsí přízraky, ale démoni v nás.
Joyland je klasická letní dobrodružná kniha, která se čte jedním dechem: polovina sedmdesátých let, letní lunapark, ruské kolo, horská dráha, strašidelný dům, mezi tím citlivý chlapec - hrdina Devin Jones. Jenomže pak se na scéně vynoří mrtvola dívky a letní radovánky dostanou dramatický spád, druhá polovina knihy potemní a ztěžkne. Duch obchází lunaparkem, občas se objeví na nějaké prázdninové fotografii či děsí milence sedící v rozvrzaných autíčkách v šeru tunelu domu hrůzy.

Zločiny, záhady, duchové

"Mezi řádky pak zaznívá jasná kritika levného disneyovského stylu zábavy, Devin tuší, že dny lunaparku jsou sečteny," dodává recenzent Kirn. Šéf parku mu vysvětluje, že v tomto "zlomeném světě plném válek" byl on pověřen úžasným úkolem rozdávat radost a bavit lidi. Protože lunapark není ničím jiným než místem zapomnění, vytržení ze skutečného světa.
Jenomže lidé v lunaparku nepřestávají být lidmi, se všemi svými vnitřními běsy. A tak je to jak na ruském kole, cestou nahoru se člověk málem dotkne nebe, jenomže pak následuje nepříjemný pád.
Joyland vychází jen v papírové podobě a paralelně jako audiokniha. V elektronické podobě ne, i když tak ve Státech vychází většina knih. "Miluju zločiny, miluju záhady a miluju duchy. A také miluju paperbackové knihy, které jsem četl jako dítě, proto jsem se pro tuhle chvíli rozhodl odložit vydání e-knihy. Joyland vychází jen jako paperback, a kdo si ho chce přečíst, musí si prostě koupit obyčejnou knížku," vysvětluje autor důvody, které ho k bojkotu čteček vedly.
Čtenáři o tom samozřejmě hojně diskutují. Zatímco jeden tábor nadává, že kniha není ke stažení, druhý si pochvaluje, že přišel díky tomu na chuť audioverzi knihy nebo že retro sedmdesátých let skvěle koresponduje s papírovou verzí.

Autor: Klára Kubíčková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama