Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Ondřej Netík

5. července 2013 v 12:30
Ahojky. Vítám vás u svého dalšího přízpěvku do rubriky ,,Rozhovory s autory". Tnetokrát se mi podařilo vyzpovídat Ondřeje Netíka - autora úžasnejch fantasy knížek, který sou strašně moc krásný, originální a neuvěřitelný. Určitě všem vřele doporučuju. Já se brzy chystám na jeho série Sanatorium podvržených na kterou se strašně moc těšim :D

Já moc děkuji panu Netíkovi za poskytnutí rozhovoru i za velice příjemné zprávy, které jsme si vyměnili a doufám, že ještě vyměníme, protože je to veli příjemný člověk se kterým se spolupracovalo jedna báseň. A vy se určitě mrkněte i na jeho úžasný webovky, kde se dozvíte všechno, co vás bude ještě zajímat. :D

1. Píšete teď nějakou novou knihu? O čem bude?

Většinou píšu několik knih najednou, tak že je jich často rozepsáno několik. Každý příběh má svůj hlas, kterým promlouvá. A když jej nestihnu zaznamenat v tom údobí, kdy mám inspiraci, zmizí mi a já jej odložím, dokud mne znovu někdy neosloví.
Například už při tvorbě Meluzíny vznikl jakýsi podpříběh o zemi Orlung a vlaku cizáků, kteří se prodírají k severu. Tento příběh, který tvořil kapitolu v Meluzíně musel pryč, protože byl příliš svébytný. Ale já věděl, že mne natolik oslovuje, že se k němu určitě vrátím. Zkusil jsem to v průběhu těch let asi třikrát ale nedařilo se mi to. A před dvěma měsíci mne ten příběh znovu lapil a já jej v několika týdnech napsal.
A stejně tak to bylo i s Bíou liškou. Chrakter, který vstoupil do mých příběhů jen okrajově. Ale byl natolik neodbytný, že mi nedal pokoj, dokud si nevytrucoval svůj vlastní příběh. Co začalo jen povídkou se nakonec rozrostlo v knihu, která se již připravuje k vydání.
Teď jsem v takovém meziúdobí klidu, kdy čekám co přijde. Ale tak trošku už rozmýšlím o příběhu Kejklířů zimy. (Kejklíři podzimu jsou cca rok dokončeny a o vydání se jedná)

2. Chtěl jste se stát spisovatelem již od dětství, nebo jste se rozhodl psát knihy až v pozdějších letech?

Vypravěčství mi bylo dáno osudem do vínku a je to dar i prokletí, se kterým žiji od mala. První svou pohádku jsem napsal, jak jsem se naučil psát tiskacím písmem. A ač mi gramatika nikdy nešla, vždy jsem chtěl být spisovatelem. Celé dětšství jsem tahal všude své knihy (sešity) do kterých jsem psal dlouhé dobrodružné ságy o sobě a svých spolužácích. A když mne rozlobili, tak jsem jim v příběhu zatopil, tak že raději zůstávali se mnou za dobře. Chtěli zůstat v mých příbězích.

3. Co vás vedlo k napsání série Sanatoria podvržených? Jaký byl první impuls?

Nápad přišel skrze vypravěčskou hru "Changeling the Dreaming" V této hře je právě svět skřítků žijících svůj snový svět v realitě. Chtěl jsem v ní vyprávět příběh a jako nápad jsem si zvolil Alenku za zrcadlem. V té době jsem už měl myšlenku Temného lesa, kde se skrývají dávní tvorové noci. A abych mohl oživit Alenkovské posuny v realitě, vzniklo sanatorium na jeho okraji.
A někde tam na začátku vznikla i postava Zeleného skřítka. Byl to takový můj nápad hravého smíška a zvědavce. Zkusil jsem si vytvořit text, abych věděl jak se bude o něm psát. A psalo se to dobře. Ten text byl použit, je to setkání skřítka a Dranata na mostě. A tak jsem se pustil do psaní celého jeho příběhu v sanatoriu. Vůbec jsem nevěděl jak to bude dlouhé a jak ten příběh dopadne.

4. Jakou knížku jste měl rád jako malý?

Nepamatuji si moc výrazných knížek z dětství, které by mne nějak ovlivnily či zasáhly. Až v teenagerském věku Ondřej Neff a jeho "Pán modrého meče" což bylo koexistence primitivní kultury a vysoce vyspělé. Sci-fi mne hodně ovlivnilo. A pak horory. Nejvíce Steven King z jehož děl bych jmenoval hlavne "To"
Od hororů jsem se k pohádkovějším motivům dostal až na žádost své ženy, když jsem shledal, že pohádka a horor mají k sobě velmi blízko.

5. Proč jste místo děje umístil zrovna do blázince?

Sanatorium bylo prostředí které mi nabídlo vše, co jsem potřeboval. Především posuny až ad absurdum. Hraní si se symboly a motivy jiných děl. A nastavení zrcadla současnému světu. Pokřiveného zrcadla které vše pitoreskně zveličuje.

6. Je snový svět sanatoria skutečný, či jen vymyšlený blázny?

Jak je vysvětleno v druhé části Zeleného skřítka, kde zaučují Dianu do reálií světa skřítků, jde o duální bytosti. Podvrženci mají jak skřítčí duši tak lidské tělo. Musí žít obyčejný lidský život. Ale navíc vidějí sny a snový svět, který je pro ně stejně skutečný, ač tento svět obyčejní lidé nevidí. Skřítčí svět je tudíž jak skutečný, pro podvržence, tak vymyšlený blázny. Přesněji jejich sny slouží skřítkům v sanatoriu jako stavební materiál a zdroj veškterých snových věcí.

7. Jak jste se dostal k vypravěčským hrám?

K interaktivnímu vyprávění, rpg, jsem se dostal v roce 1990. A zdokonaluji se v nich již přes dvacet let. Po dračím doupěti, jsem vedl příběhy i v GURPS, SHADOWRUN, a hlavně v sérii WOD (World of Darkness) V ní jsem pochopil potenciál divadelního hraní. Například mé knihy Meluzína a Tanečnice byly vytvořeny v takové hře. To znamená že existují lidé, kteří prožívali osobně tento příběh a rozhodovali za své charaktery. Je to jejich osobní příběh. Pro ně jsou ty knihy jiné, popisují jejich zážitek. Oni v tom Sanatoriu žili.

8. Chystáte vypravěčskou přednášku či kurz?

Vypravěčské přednášky dělám nepravidelně, když je příležitost, či jsem pozván. Jinak jsem raději s rodinou.

9. Kupujete si knihy či si je půjčujete?

Knihy si kupuji. Ale jsem dost náročný a jen málo z nich si nechávám. Podkud příběh nemá opravdu zajímavou skladbu a hloubku, neumí oslovit a je jen povrchní (konzumní), zbavím se jej. Čtu méně než v dětství, protože více píšu. A když jsem ve svém příběhu, snažím si zachovat čistotu a sílu původní myšlenky, nenechat se ovlivnit jinými díly.

10. Kdyby jste se mohl stát jakoukoliv literární postavou, jaká by to byla a proč?

Jsem vypravěč a příběhy přijímám i tvořím. A když píšu, jsem hlavním hrdinou, ale i vedlejšími postavami. Žiju jejich život. Ale žádná z těch postav mne nemůže uspokojit, naplnit. Každá omezuje mou tvořivost. Mám v sobě příliš příběhů a hrdinů, abych si vybral jen některé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama