Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Gemma Malley - Deklarace smrti

12. července 2013 v 9:30 |  Recenzní knihy

Autor: Gemma Malley

Vydalo: Fragment

Poskytlo: Fragment

Ahoj ahoj ahoj. Tak vás opět vítám u své další recenzi. Tentokrát se bude jednat o můj první recenzák od nakladatelství Fragment, kterému tímto moc moc děkuji za navázání spolupráce a poskytnutí tohoto recenzního výtisku.

Na tuhle knížku jsem byla vážně moc zvědavá a ačkoli YA literaturu a distopie moc nevyhledávám (jen občas, když mám na něco podbného náladu), tak se mi tahle kniha vážně moc líbila a doufám, že se třeba dočkáme nějakého pokračování nebo dalších knih od této autorky.

Píše se rok 2140. Přírodní zdroje jsou velmi rychle vyčerpávány. Lékaři navíc přišli na způsob, jak učinit lidstvo nemrtelným. To, ale přináší velký problém. Přelidnění. Proto byla ustanovena Deklarace smrti, kdy každý člověk (Vyvolený) může mít jen jedno dítě.

Hlavní hrdinka Anna se však narodila lidem, kteří už jedno dítě měli a proto byla označena za Přebytečnou a ve dvou letech odvezena do zařízení Grange Hall, kde jsou Přebyteční vycvičeni k tomu aby se z nich stali Užiteční. Ti po dosažení patnácti let opouštějí Grange Hall a jsou zaměstnáni u Vyvolených, kterým v podstatě slouží.

Přebyteční jsou zabeveni veškerých výhod, který život poskytuje. Nemí chodit ven, nedostávají žádné léky, takže umírají i na banální horečku, dostávájí málo jídla, které není příliž chutné ani vzhledné a nečeká je nic, z čeho by se mohli těšit. V dětství tvrdý výcvik a řád - a za porušení pravidel tvrdé tělesné tresty, samotka a snížený příděl jídla) v dospělosti pak tvrdá a těžká práce pro někoho z Vyvolených a pravděpodobné tělesné tresty. A to všechno bez léků a jakékoli lékařské péče.

Anna je vzorná studentka a velmi pečlivě se připravuje na svoje budoucí povolání. Je dokonce označena za Vhodnou a brzy jí čeká nástup do zaměstnání k někomu z Vyvolených. Je smířená se svým osudem a plně přirpravená stát se aspoň trochu užitečnou a splatit tak dluh Matce přírodě.

Všechno se však rapidně změní, když do Grange Hall dorazí další Přebytečný - Petr, který se jí snaží přesvědčit, že může žít se svými rodiči a mít hezký život Venku. Podaří se mu to? Přesvědčí Annu o tom, že existuje i jiný a lepší život než je ten v Grange Hall?

Knížka se mi strašně moc líbila a moc dobře se i četla. Navíc je lehká, takže se dá krásně přenášet a velká písmena v tomto případě vůbec nejsou na škodu. Naopak. Díky nim se knížka čte ještě lépe a děj krásně odbívá. Deklarace smrti je velmi napínavé a poutavé čtení a určitě zajme každého, kdo po ní sáhne. Určitě bych jí všem milovníků YA litaretury doporučila, protože v ní nenajdete pasáž, kde byste se nudily nebo si příli aby už byl konec. Tohle se vám při čtení Deklarace nestane. :D

Knížka se pochopitelně počítá jak do klasické knižní výzvy, tak i do Letní knižní výzvy a já ještě jednou moc děkuji nakladatelství Fragment, že mi knihu poskytlo a vy se už teď můžete těšit na další recenze na supe knížky od tohohle nakladatelství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama