Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Zajímavý názor na knížku ,,Než jsem tě poznala"

24. července 2013 v 9:07

RECENZE: Moyesové román je vykradený Pygmalion, který patří k vodě

23. července 2013 15:36

Přestože je román Jojo Moyesové nazvaný Než jsem tě poznala řazen mezi bestsellery v žebříčku The New York Times, je přesně takový jako jeho obálka, na níž sedí slečna na lavičce pod stromem a sleduje motýly: trochu naivní, trochu pozérský a hodně romantický.
Spisovatelce Jojo Moyesové vychází v češtině kniha Než jsem tě poznala.
Spisovatelce Jojo Moyesové vychází v češtině kniha Než jsem tě poznala. | foto: Profimedia.cz
Román je navíc tak neoriginální, že se G. B. Shaw určitě obrací v hrobě. I když na druhou stranu je už asi na vykrádání svého Pygmalionu asi zvyklý.

Než jsem tě poznala

Autor: Jojo Moyseová
Vydavatel: Ikar
408 stran, cena 349 korun
Hodnocení: 50 %
Ona je chudá holka, která nikdy nevytáhla paty z městečka, její rodiče jsou nezaměstnaní a mladší dcera vychovává sama malého synka, takže finanční zabezpečení rodiny leží na jejích šestadvacetiletých bedrech. Umí se bláznivě oblékat a je trochu drzá.
On je nesmírně bohatý, energický, aktivní, krásný a sečtělý, jenomže ochrne při dopravní nehodě a jeho upjatá matka pro něj hledá společnici.
Povídat si, koukat se na filmy (přestože ona nikdy neviděla žádný film s titulky, protože je to na ni příliš intelektuální), nakrmit, prostě zabíjet čas.
Nejprve si samozřejmě nepadnou do noty, postupně on zjišťuje, jak je ona svérázná a zajímavá osobnost, a ona zase přijde na to, že pod drsnou slupkou může být laskavé jádro.
Obálka knihy Než jsem tě poznala.
Obálka knihy Než jsem tě poznala.
Ona ho vyláká z ulity, on jí rozšíří obzory a přiměje ji vzít život pevně do svých rukou. Jedním slovem: ach!

Víc vsuvek

Ale nebuďme nespravedliví, přestože román vlastně nenabízí žádné nečekané momenty, včetně závěru, uchovala si Moyesová alespoň základní dávku odstupu a není přehnaně sladkobolná.
Odolala pokušení a nekončí sluncem zalitým štěstím, což jí v hodnocení přidává minimálně deset procent. Dalších deset je za dvě kapitoly, v nichž Moyesová změní pohled vypravěče a místo dívky do příběhu vloží hrdinova matka a jeho doktor. Víc takových vsuvek!
Jinak je to lehká letní oddechovka, romantika k vodě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 24. července 2013 v 9:19 | Reagovat

myslím že by ma to nebavilo, ja radšej vraždy :D

2 Kosmik Kosmik | 24. července 2013 v 9:53 | Reagovat

Což to já taky, ale tohle bylo hlavně hodně ze života a o určitý toleranci a netoleranci lidí vůči jinejm a hendikepovajm lidem - ta láska byla spíš vedlejší produkt celého příběhu... určitě mrkni na třeba na recenzi, kterou sem tu psala. Myslim si, že tohle fakt stojí za přečtení ať už tě baví jakejkoli jinej žánr. :D ;-)
http://kosmikline.blog.cz/1306/recenze-jojo-moyesova-nez-jsem-te-poznala

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama