Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Daniel Keyes - Růže pro Algernon

12. srpna 2013 v 13:00 |  Moje knížky
Ahoj knihomolové. Dneska bych vám ráda napsala něco o knížce, kterou jsem nedávno dočetla a která je naprosto fantastická. :D Měla jsem jí půjčenou od nás z knihovny, ale určitě bych si jí ráda pořídila, protože něco takovéhleho nesmí chybět u mě v knihovničce. Tohle tam prostě musim mít a vy se hned dozvíte proč. :D

Růže pro Algernon máme v knihovně vedené jako sci-fi, což tahle knížka bezpochyby je. Není to ale sci-fi úplně v tom smyslu pod jakým si knížky z tohoto žánru představuji. Když se řekne sci-fi tak se mi vybaví ufouni, kosmická tělesa, stroje, které se vzbouřily proti lidem a takovýhle věci. Růže pro Algernon tohle v žádném případě nesplňuje a to je moc dobře, protože do tohohle žándu přinesla něco nového a neokoukaného.

Jedná se o příběh retardovaného uže Charlieho, který pracuje v pekárně a navštěvuje školu pro stejně postižené dospělé, kteří se zde učí číst a psát. Charlie je zároveň zapojen do projektu místní univerzity, která pracuje na tom, ab se retardovaní lidé stali chytřejšími a stali se z nich géniové. Podstoupí nejprve několik psychologických testů, kde závodí proti inteligentní myši Algernon, která ho vždycky porazí.
O Charlieho nejeví jeho rodina vůbec žádný zájem. Jeho sestra je však univerzitou oslovena, aby podepsala souhlas s Charlieho operací, po které by se měl jeho život radikálně změnit. Což se také zkutečně stane. S Charlieho je inteligentní, sečtělí mladý muž, kterému se nyní otevírají neuvěřitelné možnosti jak naložit se svým životem a radikálně ho změni. Je však změna Charlieho života vážně změnou k lepšímu? Nebo je to jen zdání?

Tahle knížka se mi strašně moc líbila. Zatím sem nečetla ni, co by se jí aspoň trochu podobalo a vážně moc mě ten příběh bavil. Je to poměrně uzounká knížka, takže se do ní mohou pustit i méně zdatní čtenáři a lidí, kteří neradi čtou nějaké obsáhlé sáhodlohé bychle. :D

Růže pro Algernon je krásný, dojemný příběh o touze, vášni, přátelství, ale i lidské vypočítavosti, malichernosti a sobeckosti. Zároveň je zde krásně vidět postoj lidí k člověku, který se nějakým způsobem liší od ostatních ať už je retardový jako Charlie před operací, tak i po ní. V obou případech ho nikdo nebral moc vážně a spíš se od něj odvrace.

Knížku bych určitě doporučila všem milovníkům dobré a kvalitní literatury, i těm, kteří si na podoný žánr nepotrpí, protože tohle je naprosto jedinečná a originální kniha, kterou by si měl každý přečíst. Už je kvůli lidským hodnotám, které jsou ta popsány. Myslím si, že tato kniha mnohým lidem změní pohled na život i na okolní svět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eM. eM. | Web | 13. ledna 2014 v 17:23 | Reagovat

Souhlasím. Je to skvělá knížka. :) Četla jsem ji nedávno a byla určitě jedna z nejlepších, které jsem kdy četla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama