Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Hunger Games 1

5. srpna 2013 v 11:54 |  Filmy podle předlohy
Zdarec lidi. Tak jak se máte? Já docela parádně, i když z toho horka je mi nějak šptaně už, ale to se poddá. :D Dnesk bych vám chtěla napsat o dalším filmu, který sem nedávno viděla. Jedná se o filmové zpracování prvního dílu Hunger Games - Aréna smrti (recenze na knížku zde). Momentálně čtu druhý díl téhle série a jakmile bude i film, kouknu na něj a zas vám o knížce i filmu něco napíšu. :D

Na tenhle film sem se dost těšila, protože knížka byla vážně moc super a i přes pár výhrad, které sem k filmu měla se mi v celku docela líbil, i když ty chybky byly buď dost zásadní pro celý příběh, nebo bylo zbytečné je dělat... A o tom co se mi líbilo a co ne, o tom vám teď něco málo napíšu.

Kdo četl knížku určitě moc dobře ví o čem film je, ale je mi jasné, že ne každý čte všechno, začneme zkrácenou verzí a nastíněním děje. Film nás zavede do prostředí bývalé Severní Ameriky, kde se nyní rozkládá země Panem s úžasným a nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Každý kraj je zaměřen na nějakou hospodářskou nebo výrobní činnost a podle účelnosti a důležitosti jsou také kraje seřazeny.

Hlavní hrdinka Katniss pochází v podstatě z nejchudšího kraje (z dvanáctého). Je nucena chodit do lesa na lov, který je však zakázaný a musí se postarat o svoji matku a sestru. To všechno od doby, kdy její otec tragicky zemřel. Blíží se také doba Sklizně při níž mají být z každého kraje vybráni dva Splátci (děti od dvanácti let), kteří se mezi sebou utkají v Aréně na život a na smrt.

Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Tím se roztočí kolo plné úmorného výcviku a připravování se na první výstup před porotou, která bude hodnotit výkony vybraných Splátců. Veškeré zápasy jsou navíc přenášeny televizí do všech domácností ve všech dvanácti krajích.

Film byl velmi pěkně natočen, veškeré speciální efekty byly hooodně dobře věrohodné a prostředí arény bylo přesně podle knížky. I celý děj odbíhal přesně podle předlohy. Chybky o kterých sem mluvila na začátku byly následující: Katnissin nejlepší přítel se jmenuje Hurikán, ve filmu mu říkají jinak a úplně debilně zprominutím (Gejl - kde to jako vzali? kam se poděl Hurikán?).

Další věc, která mi dost vadila byla scéna, kdy Katniss íská medailonek roprodrozda. V knížce jí ho daruje jedna z dívek z jejího kraje (v čemž je velká sympolika - ten k do knížku četl ví o čem mluvím...) ve filmu jí ho daruje jedna žena na trhu, jako dárek před tím, než se bude konat schroáždění, na kterém mají být vybraní Splátci.

A poslední vě, která mi hodně vadila byla v podstatě konečná scéna, kdy přeživší prchají před jistými mutantíky a mají vyšplhat nahoru na ,,prístřešel!, kde jsou uloženy zásoby. Ten by měl stát aby se dalo vyšplhat až na jeho vrchol jak je to v knize popsáno, ve filmu je položený, což značně komplikuje situace při závěrečném šplhání. Navíc má být zlatý a ne černý.

Kde kdo by mohl říct, že to jsou maličkosti, které se dají předejít a má jistě pravdu ale když koukám na film podle knižní předlohy, očekávám, že se jí bude držet. Taky tam bylo pár scén, které v knížce vůbec nebyly a pro film byly naprosto nepodstatné tudíš nprosto zbytečné.


A co mi taky ještě dost vadilo byl Hurikánův zjev. Proč z něho ti filmaři udělali tak děsnýho nařachanýho hezouna, když žije v kraji, kde každý hladoví a žije v bídě? Proč to neni normální průěrnej kluk jako každej jinej?! Peeta vypadal úplně normálně, i když ten mi trochu leze na nervy, a očekávala sem, že Hurikán bude stejnej. Měl by takový být. Udělali z něj tkový lákadlo na pubertální holčičky aby se na film přišli podívat. Aspoň takovej z toho mám pocit a fakt mě to štve.

Ale v podstatě to nebyl zas tak špatný film. Viděla sem i horší. A vy mi určitě napište jestli ste ho viděli, nebo jestli ste četli knížki (případně obojí) a jak se vám to celé líbilo. Všechny komentáře si moc ráda přečtu. Klidně mi i doporučte nějaký film podle předlohy, který stojí za to vidět. :D Budu za všechny komentáře moc ráda a na všechny i ráda odpovím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama