Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Máj

6. srpna 2013 v 14:45 |  Filmy podle předlohy
Ahoj ahoj ahoj. Já celý dnešní den trávím v naší krásné knihovně, protože teď byla skoro dva měsíce zavřená a to už pak začnete trpět depresivníma a apstinenčníma příznakama, protože to nehorší, co můžete knihomolovi udělat je to, že zavřete knihovnu. :D

Ale teď už je to v pohodě a já si to tu fakt užívám. Dneska je tu ještě vernisáž s jedním super pánem, který dělá busty knižních postav ze žánu sci-fi, fantasy a hororu, takže se můžete těšit na článek i na fotky. :D Ale teď už k tomu o čem vám chci dneska napsat.

Dnešní článek v rubrice ,,Filmy podle předlohy" bude věnován Máji (na knížku sem psala recenzi nedávno a přečíst si jí můžete zde). Z počátku sem měla z filmu obavy, protože sem měla strach, aby jím celou básničku totálně nezničili, ale režisér F. A. Brabec opět ukázel, jak vynikajícím režisérem je a vytvořil naprosto dokonalý příběh, který má hlavu a patu, nenudí drží se knižní předlohy (což je velký plus) a jistě osloví úplně každého.

Já mám tuhle báseň strašně moc ráda a dost sem uvítala její filmové zpracování, protože si myslím, že v dnešní době kdy ou mladý lidi líný číst a rači koukaj na filmy jim tenhle pomůže v poznání téhle básně, kterou by si jinak nepřečetli. Takhle je minimálně naláká výborná hudba Support Lesbiens, která krásně podtrhuje celou atmosféru filmu.

Film je věrnou kopií knihy, což je jedině dobře. Tuhle báseň určitě každý zná minimálně ze školních lavic a když už si knížku přečíst nechce tak tenhle film byste měli vidět, protože je moc krásně udělaný a zachává celou autmosféru básně - děsivou, pochmurnou a naprosto strhující.

Velkým plusem je také hvězdné obsazení - Martin Stropnický v roli Viléma naprosto bezkonkurenčně zazářil a Jan Tříska cobi vypravěč/Kat je taky úžasnej. Dále v něm můžete vidět Juraje Kukru coby Vilémova otce, který svede krásnou Jarmilu - tu hraje Snadra Lehnertová.

I prostředí filmu je moc krásné a naprosto bravurně zvolené. Natáčelo se hned na několika místech - na hradě Trosky, zřícenina hradu Zvířetice, slavné Máchovo jezero zastoupil rybník Věžák, který najdeme v Českém ráji a křížovou cestu najdeme v Jiřetíně pod Jedlovou v severních Čechách.

Ačkoli se ilm u některých nesetka s příliž velkými ohlasy a kdosi jej označil za naprostý kýč, já tento názor nesdílím. Naopak. Velice se mi to zpracování líbilo a navíc je tady to plus, že se o této básni aspoň dozví i ladí lidé, kteří chuť do čtení vážně nemají a raději si stáhnou obsah a rozbor básně na internetu. No uznejte...to už je lepší, když se kouknout na film ne?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama