Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Temná věž 7 - Temná věž

24. srpna 2013 v 11:15 |  Stephen King
Ahojky. Jak jsem slibovala ráno, přidávám další dnešní článek. Tentokrát se bude jednat o další recenzi na knížku, tentokrát závěrečný díl Temné věže od mého nejoblíbenějšího autora Stephena Kinga. Což také znamená, že se brzy můžete těšit na další příspěvek do meme Šílenství obálek. Ale teď už k té knížce, protože kvůli ní sme tu ne?

POZOR!!! KDO NEČETL PŘEDCHOZÍ DÍLY AŤ NEPOKRAČUJE DÁL!!! MOHL BY SE DOZVĚDĚT NĚCO CO NECHCE!!!

Tímto posledním dílem se skutečně dostáváme na úplný konec Rolandova putování. I v omto díle se setkáváme se všemi jeho přáteli a čteny Ka-tet. Určitě si pamatujete, že ve Zpěvu Susannah jsme zkončili v okamžiku, kdy Susannah/Mia rodí malého Mordreda - syna Rolanda a zároveň i syna Karmínového krále. Jake a pére Callahan se jí v Ney Yourku snaží najít a zabít dítě dřív stihne napachát nějaké škody v našem světě i Středosvětě.
Suzannah/Miu však při porodu hlídaní nejen taheni, ale i upíři a hlavně...Ničemní muži vežlutých pláštích (všímáte si jak King svoje postavy z ostatních knih, které z Temnou věží nesouvisí propašoval i do tohoto příběhu?) V posledním díle Temné věže Suzannah/Mia zkutečně na svět přivede dítě. Malého chlapce, který se však při prvním napití mateřského mléka proměňuje v nejhrůznějšího pavouka jakého svět kdy viděl. A jeho prvním činem je vražda jeho matky Mii, kterou doslova vycucá.
Při jeho úprku do bezpečí se ho Suzannah snaží zadržet a ustřelí mu jednu z jeho chlupatých noh. V hostinci, kam se všichni z Ka-tet dostávájí se strhne smrtící přestřelka, pére Callahan umírá vlasní rukou, protože nechce padnou do rukou upírům, kteří na něj mají spadeno už z událostí v Jerusalems Lotu a malý Jake s Ochem se musejí dostat ke dveřím, které jo dovedou zpátky do Středosvěta, kde na ně čeká Suzannah.
Jak je vidět hned od začátku téhle knížky dochází hned k několik velkým zvratům a je to jedna velká akce, která vás prostě nutí číst dál. Roland s Eddiem mají v jiném kdy v New Yourku úplně jiné starosti. Musejí se opět setka se starým Jonem Cullumem, dostat se do hostince, kde Mia porodila svého chlapíčka a opět se setkat s celým jejich společenství.
Čeká je totiž ještě jeden, velice nesnadný úkol. Zachránit paprsek a osvobodit všechny Bořitele, které do Středosvěta vtáhli Ničemní muži. Nikdo z Bořitelů totiž přesně netuší co svými shcopnosti způsobují. To se jim po dlouhém boji zkutečně daří, ale ztrácejí Eddiho, kterého zasáhne jedna z kulek vystřelená prapodivným tahenem - ani člověkem, ani zvířetem.
Jake s Rolandem opuštějí truchlící Suzannah a vydávají se zpátky do New Yourku, kde musejí zachránit život Stephenu Kingovi - toho má totiž v nejbližší době porazit a zabít náklaďák (což se jak všichni milovníci Kinga vědí, zkutečně stalo, ale King jako zázrakem tuhle nehodu přežil). I tato mise je úspěšně splněna. Ka-tet však přichází o dalšího člena a tím je definitivně rozprášeno.
Roland musí ted ve svém putování pokračovat je s Ochem a Suzannah a ani jeden z nich netuší jaká nebezpečí an ně ještě číhají. Mordred je navíc stále na živu, má hlad, roste a baží po krvi svého Bílého otce. A Temná věž je stále blíž a láká Rolanda svým neutuchajícím a podmanivým zpěvem.
Všechno je Ka, které se neustále otáčí. Jak pravil kdysi dávno Roladn. A při čtení tohohle dílu sem měla pocit, že měl pravdu. S tímhle dílem jsem se vážně courala, protože se i strašně moc nechtělo se se všemi postavami loučit, ale zároveň mi to nedalo a musela sem pokračovat dál a dál a zjistit jak to vlastně celé dopadne. A konec byl opravdu velice překvapivý a naprosto mne odrovnal.
Ale abych se vrátila k samotnému Ka. Je snad náhoda, že jsem tuhle sérii dočetla v devatenácti letech? Jak všichni víte číslo devatenáct hraje v tomto příběhu velkou roli. Je snad náhoda, že jsem jí dočetla přesně na den deset let poté, co jí Stephen King dopsal? (Tenhle datum se dozvíte na úplném konci knihyv Kingově doslovu). Osobně si myslím, že ne. Tohle rozhodně náhoda nebyla a jestli jo tak nehorázně velká a přinejmenším podezřelá.
Temná věž je bezkonkurečně vynikajícím dílem Stephen Kinga, které psal neuvěřitelných 30 let a je tak jeho životním dílem. Já Kingovi knížky miluju, ale tuhle sérii bych zařadila mezi tom ten mých knižních Kingovských oblíbenců. Je to vynikající, napínavé, čtivé, poutavé, strhující čtení. Jakmile začnete prvním dílem budete chtít další a další díly a já se vůbec nedivím Kingovým fanouškům, kteří se doslova bouřili, když King se na chvíli s Temnou věží odmlčel a věnoval se jiným knihám. :D Já bych se bouřila taky.
Takže si tuhle sérii rozhodně přečtěte a nenechte se odradit tloušťkou knih ani dlouhým dějem. :D Vážně to stojí za to. A na konci budete vážně překvapeni, zdrceni a naprosto...nenacházím to zprávné slovo, ale já sem se cítila strašně prázdně a smutně z toho, že už příbě Temné věže zkončil. Nebo nezkončil? Protože všechno je Ka, které se neustále točí. NEUSTÁLE!!! A to je pravda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama