Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

To

29. srpna 2013 v 15:32 |  Stephen King
Ahojky. Velice vřele vás vítám u svého dalšího přízpěvku do rubriky o Stephenovi Kingovi. Tentokrá se bude jednat o recenzi na další z jeho fantastických knih. Jedná se o knížku TO, což je jedn z nejděsivějších knížek, kterou sem do něj četla. :D Zároveň také patří na vrchol jakéhosi pomyslného žebříčku mých nejoblíbenějších Kingovek.
Tuhle knížku sem měla půjčenou z knihovny a byla to úplně první knížka, kterou sem od Kinga četla. A myslim si, že pro začátek to byla vynikající volba, prootže je to typický Kingovka s tou správnou dávkou strachu, hrůzy, zděšení, krve, zla a jistého kouzla, které všechny Kingovi knížky mají.
Je fakt, že je to také jedna z jeho nejtlustších knih, ale to vůbec nevadí, protože tohle je vážně vynikající záležitost. Je také pravda, že při čtení téhle knížky sem se nehorázně bála a v noci sem se báa vylést z postele, ale za tu hrůzu to rozhodně stálo. :D

To vypráví příběh skupinky dětí, žijících v ěstečku Derry ve státě Maine. Tyto děti odhalí zkrytou hrůzu, která se zkrývá v hlubinách města a vraždí bezmocé děti. Děti objeví TO. Ztělesnění strachu a nejhoršího zla jaé si jen dovedete představit.

TO na sebe bere podobu, na první pohled milého a přátelského klauna Penniweise, který své objeti láká na nádherné oranžové balonky. Jediní, kdo mu dokáží odolat jsou děti, kteří mezi svými vrstevníky nejsou příliž oblíbení a stávají se terčem jejich posměchu (Bill, Eddie, Mike, Richie, Ben, Stanley a Beverly).Je jasné, že děti jsou jedinými obyvateli města, kteří se Tomu mohou postavit tváří v tvář a ukončit jeho vražedné řádění. Na celé sytuaci je nejhorší to, že To vydí jen děti - nevinné bytůstky, které věří pohádkám a jsou naprosto důvěřivé ke všemu a ke všem.

Velký průšvih také je, že To na sebe bere další podoby. Podoby vašich nejhorších nočních můr a děsů a navíc vládne nepředstavitelnou mocí. Děti jsou však naprosto odhodlané se klaunovi postavit a jejich víra a příítelstí jim dodávají sílu, kterou by jako jednotlivci v sobě nikdy nenašly.

Kniha To je rozdělena na dvě části, které se navzájem prolínají a střídají v pravidelných intervalech. Jednou částí je našich hrdinů jako malých dětí, kteří se statečně postaví klaunovi a v dětské víře věří, že ho skutečně porazily. V téhle části se dozvíme vše o jejich osudech, o jejich spojení a nerozlučném přátelství a hrdinství, které je pro ně jedinou šancí na to jak přežít.

Druhá část vypráví osudy stejných lidí, kteří jsou však již o několik desítek let starší. Mají svoje rodiny, oddělené životy, kariéry, životní partnery. Nyní se Tomu musejí postavit znovu, protože zlo pod městem stále žije a po dlohém období spánku se vrací zpět aby opět ukoji svůj hlad po krvy malých dětí.

Tahle Kingova kniha je naprosto pohlcující, děsivá, umrtvující a poutavá. Její příběh vás naprosto pohltí a nebudete se od něj moci odtrhnout. Budete muset číst dál a dál a konečně se dozvědět zda děti, kteří v dospělích hrdinech románu stále žijí konečně Penniweise porazí.

Tohle je zkrátka naprosto dokonalý hororvý příběh, který je vám dávkován pěkně postupně a v malých dávkách a jeho konec vás naprosto rozseká na kousky. Ač sem po téhle knize četla ještě spoustu dalších Kingových hororů, dlouho mi trval než jsou narazila na knihu, která můj zážitek ze čtení knih To alespoň částečně předčila.

Což se mi skutečně stalo, ale nevyvážilo to můj dojem z knihy úplně stoprocentně. A myslím si, že téhle knize se nic nevyrovná. Takže si jí určitě přečtěte, protože o tohle nemíte v žádném případě přijít. A nenechte se odradit tloušťkou jo? Ta je knize jedině ku prospěchu.

Strašně moc sem si oblíbila všechny hrdiny knížky a dost sem s nima celý příběh prožívala. S jejich osudy, úspěchy, neuspěchy, láskami a se vším co k nim patřilo. Nebyli to žádní superhrdinové, ale obyčejní lidé, kteří v sobě meli daleko více odhodlání a statečnosti, než kdokoli z nás.

Jistým způsobem sem měla ráda i vraždícího Klauna, protože mi přišel strašně chytrý, rafinovaný a i když naprosto krutý a bezcitný měl v obě něco, co mě na týhle postavě hrozn moc bavilo. :D Nechci vypadat jako magor, ale bylo to tak. Penniweis je prostě klasický příklad záporáka, ale i přesto si mě získal. Nevím čím, ale ta postava mě vážně dost bavila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama