Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Tomáš Beňo - 9 knih 9 tváří tvojí fantasie

13. srpna 2013 v 12:06
V úterý 6. srpna hostila Městská knihovna v Táboře brněnského výtvarníka Tomáše Beňa, který zde uvedl svoji výstavu 9 knih 9 tváří tvojí fantasie. Výstava je věnována tvářím literárních postav ze žánru horor, sci-fi a fantasy, které každého zaujmou svojí věrohodností, krásou a propracovaností.

Tomáš Beňo v průběhu celé vernisáže, kterou uvedla Dana Denišová, představil jednotlivé postavy s jejich charaktery spolu s tím jak jejich provedení vznikala. Při svém výkladu odhaloval jednotlivé tváře, které byly zakryté batikovanými šátky, což dodávalo celé vernisáži na přitažlivosti, napětí a vznikl efekt dokonale promyšlené nenásilné shou.Původní nápad k vytvoření těchto tváří - a někdy i celých postav, vznikl v okamžiku, kdy se Městská knihovna v Hradci Králové přesouvala do jiných prostor a původní knihovna se rušila. Výstava tváří Tomáše Beňa proběhla jako rozlučková akce s původní budovou. Následně byl autor osloven dalšími knihovnami, které měly o jeho práce zájem a časem se výstava rozrostla o další exempláře.

Tomáš Beňo vytvořil i velmi příjemnou ,,tradici", kdy si vedení každé knihovny, kam se výstava přesouvá, řekne o jednu další postavu, kterou by na výstavě rádo vidělo. Tím dostává výstava nové a nové tváře, které ji obohacují a zpestřují.

Autor ke své tvorbě využívá takzvané kamaninové klíny, do které si sám přidává nejrůznější materiály - sklo, nejrůznější oxidy a další. Tato hlína také vyžaduje až 2x větší stupeň výpalu a celkový efekt je daleko lepší než u klasické keramiky.


K barvení používá kromě glazury ještě ingobu, což je ušlechtilá hlína zabarvovaná přírodními barvami. Tato barva má daleko jiné vlastnosti než glazura, což nabarveným sochám dodává na ještě větší živosti a osobitosti.

Na výstvavě, která bude k vidění v A-klubu Městské knihovny Tábor až do konce srpna mohou návštěvníci vidět například tvář Krátury, Zaklínače, Jokera, Kloboučníka nebo klauna Penniweise. Krom toho je k vidění i celé ztvárnění Zeměplochy, Jodi, nebo sochy draka ve vejci, který je mimochodem vypodobněn v kopletní velikosti se vším všudy a je z vejce vyjmutelný. Autor ho sice přirovnal k ježkovi v kleci, ale ta možnost tu existuje.

Celá vernisáž byla velmi pěkně připravená a poutavá a určitě by oslovila každého, kdo by se jí zúčastnil. Bohužel byla účast opravdu velmi mizerná, což byla vážně velká škoda. Celé publikum tvořili v podstatě jen knihovnice a dva nebo tři návštěvníci knihovny, kteří se ze zvědavosti zastavili. Vernisáž se po jejím ukončení v Táboře přesune do Třebíče, kde pobude další měsíci než se přesuna na další místo.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama