Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Eragon

29. září 2013 v 10:47 |  Filmy podle předlohy
Ahojky lidi. Tenhle článek sem slibovala už včera, ale maturitní otázky mi dávaj zabrat. Do toho ještě testy, projekty, ústní zkoušení...to neni to prča, ale vy to určitě znáte taky co? :D Teď sme si ale dala trochu pauzu od učiva a konečně vám napíšu o filmu, který je natočen podle stejnojmenné knížky od Christophera Paoliniho. Recenzi na knihu najdete na blogu. Dneska se, snad, ještě můžete těšit na další Knižní chvilky, ale ty přidám asi až večer. A teď už se mrknem na ten film.

Na tuhle filmovou adaptaci knihy sem se fakt moc těšila, protože knížka se mi děsně moc líbila. Proto sem byla docela naštvaná a mrzutá z toho, že se filmaři až zas tak knižní předlohy nedrželi. Sem ochotná opominout nějaké menší detaily a tak, ale když při natáčení filmu režisér vynechá některé scény, které jsou pro příběh důležité případně je úplně změní a překope...tak to mi ted fakt vadí. A vám určitě taky.

Pro ty, kteří netuší o jakém filmu je tu řeč, přidám krátký soupis děje. Ale stejně si myslim, že ste rozhodně čeli knížku, když už ste neviděli film. :D

Eragon, chlapec vyrůstající u své strýce, je vynikajícím lovcem. Nejraději loví v Dračích horách, kam se jen tak někdo neodváží. Jednoho dne najde podivný, hladký a dokonale opracovaný modrý kámen, který je na první pohled jistě velice vzácný. Eragon jej sebere a chce jej prodat, protože jeho rodina trpí hladem a za peníze, které by za kámen získal by si mohli koupit maso na celou zimu. Nabídne jej místnímu řezníkovi, který jej odmítne poté, co zjistí, odkud kámen pochází.

V tu chvíli se Eragonův život závratným způsobem změní. Jak se ukáže, předmět, který považovat za kámen je ve skutečnosti dračím vejcem. Z něj se po pár dnech vylíhne modrá dračí slečna - Safira. Po vejci ovšem pasou přívrženci samozvaného krále Galbatorixe, který chce pomocí dračích jezdců ovládat celou Elageasii. Na Eragona čeká těžký úkol. Musí sjednotit všechny národy Elageasie a postavit se Galbatorixovi v konečné bitvě, která všem přinese buď štěstí a svobodu nebo smrt, věčné zatracení a neuvěřitelná muka.


Pokud ste četli knížku a potom viděli film je vám jasné jaké věci mi vadily a je dost těžké je teďka popsat pro ty, kdo jí třeba nečetli aby se nedozvěděli něco dopředu, ale zkusím to. :D V knize se vyskytují dvě skupiny zlounů, které slouží Stínovi a Galbatorixovi. Urgalové a Ra´zakové. V knížce sou moc pěkně popsáni a tak je vám hned při filmu jasné, že je filmaři přehodily. Stvůry, kterým všichni říkají Urgalové vypadají rako Ra´zakavé a naopak. První chyba.

I scény, kdy se Eragon vydává zachtánít krásnou elfku Aryu jsou naprosto překopané a od toho se tím pádem celý děj odvíjí úplně jinak než by měl. I konec je naprosto jiný než v knížce tudíž se při natáčení druhého dílu filmaři zákonitě nemohli ničeho chytit a ani se do něj nepustili (hlavně díky petici, kterou milovníci tohohle příběhu sepsli). A je tam toho bohužel víc.


Ovšem pokud ste viděli dříve film, než ste četli knížku bude se vám fakt líbit. Velmi chválím prostředí, propracování postav, kostýmy, speciální efekty i obsazení, které je fakt naprosto super. Z tohoto důvodu je film naprosto nádherným zážitkem a až na ty chyby a odlišnosti oproti knize se mi strašně moc líbil a sem v podstatě docela ráda, že sem si ho pustila. Takže ho nezatracujte, koukněte se na něj a udělejte si hlavní názor.

A co ještě k filmu dodat? Spíš něco k postavám jo? Hodně mě bavila malá Safira a naprosto sem se zamilovala do postyv Broma, kterou sem si oblíbila už v knize. Brom mi byl strašně blízký a sympatický a proto mne strašně mrzí, že se s touhle postavou už v dalším díle nesetkám. :( Mohla tam mít daleko více finkcí a mohla sehrát ještě důležitou roli. Aspoń podle mého úsudku. Ale to už sme zase u knížky, tkže tohle svoje vykecávání ukončím. Rači se podívejte na trailer a pak na film a napište mi, co si o tom myslíte. :D

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eamane Eamane | Web | 29. září 2013 v 10:54 | Reagovat

Musím souhlasit. Filmaři zmrvili vše co se dalo :D ... Já jsem se na film tak těšila a myslela jsem si, že to bude veledílo, ale bylo to úplně odfláhnuté ... Od trpaslíků po vynechání důležitých scén ... Snadj jedinné co se mi líbilo byla hudba. Filmaři asi ani nečetli pokračování, protože Eragon měl odcestovat s Aryou ... Byla jsem dost zklamaná, ale na druhou stranu z knih jsem nadšená :)

2 Eamane Eamane | Web | 29. září 2013 v 11:03 | Reagovat

Co se týče maturity neměj strach ... je to jen velká fraška ... Pokud by jsi třeba chtěla poslat nějaké materiály do češtiny, tak jsem je dělala opravdu svědomitě :)

3 Kosmik Kosmik | 29. září 2013 v 14:51 | Reagovat

Díky za nabídku ohledně poznámek - dělám knihovničinu takže s češtinou sem úplně v pohodě. :D Ten film mě fakt zklamal.... :( a je to škoda, že to takhle podělali protože ten příběh je super a knížky sou naprosto fantastický. Zasloužil si lepší zpracování než tohle...

4 svet-stredozeme svet-stredozeme | Web | 29. září 2013 v 15:56 | Reagovat

[3]: Ano ... teď jsem četla, že studio není ochotné natáčet pokračování ..

5 Kosmik Kosmik | 30. září 2013 v 15:50 | Reagovat

Jedině dobře. :D Jedinou naději vidim v tom, že se toho chopí nějaký jiný filmař a natočí Eragona znovu a tak jak má být. Pak by byly další díly senzační...aspo%n myslim

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama