Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Misery

11. září 2013 v 10:04 |  Stephen King
Ahoj knihomolové. Dnes sem si pro vás nachystala další článek do rubriky ,,Můj vzor Stephen King". Tentokrát se bude jednat o další recenzi na další vynikající knihu od Krále hororu, kterou jsem nedávno dočetla a opět se mi nehorázně moc líbila. Jedná se o knížku Misery podle níž byl natočen stejnojmený film na jehož recenzi se můžete těšit ještě tento týden. :D

Misery je ústřední postavou knih slavného spisovatele Paula Sheldona, který je hlavní postavou celého Kingova příběhu. Ten je psaním Misery však již docela utahán a proto hlavní hrdinku svých, u žen tolik oblíbených knih, zabije. A začne pracovat na nové knize, která se má stát jeho bestsellerem. Když se vrací z malého poklidného městečka, kde knihu dokončoval zpět do New Yorku, zastihne ho velká sněhová vichřice, ve které ztratí kontrolu nad svým vozem a dost ošklivě se vybourá.

V tu chvíli ho nachází jeho ,,faninka číslo jedna" a zachrání mu život. Zatím příběh jak z románu co? Člověk by čekal, že se ti dva do sebe zamilují a děj se bude odvíjet ve stylu zamilovaného slaďáku. To by ale autorem nesměl být King. Ten si pro svého hrdinu připravil daleko děsivější a hrůzostrašný osud.Když jeho zachránkyně Annie Wilkesová zjistí, že její oblíbená a tolik milovaná a obdivovaná Misery zemřela (zamozřejmě jen v knihách Paula Sheldona) a že její milovaný autor začal pracovat na něčem zcela novém, co se jí ani trochu nelíbí, připraví mu doslova peklo na zemi.

Annie Paula dost brutálně nutí k napsání Miseryina pokračování a dožaduje se jejího vskříšení. Nejen že Paula trápí na padrť rozbité nohy, které si zpřelámal při autonehodě, ale i sama Annie mu způsobuje to nehorší utrpění jaká si jen dovedete představit. A ničí ho i po psychické stránce, takže se z Paula stává doslova chodící mrtvola a naprostá troska.

Paul se z počátku snaží s Annie bojovat a postavit se jejímu teroru, ale jak čas a s ním i celý děj knihy ubíhá, zjistí, že z Anniiny moci se nejspíš nikdy nevymaní a že je lepší být s ní zadobře a příliž jí nerozčilovat. Protože potom je schopná naprosto všeho. A šance na útěk je natolik mizivá, že ani nemá cenu se o ní pokoušet.

Misery je fantastická kniha plná děsu, hrůzy, napětí a naprostého pychického vyčerpání, kdy knihu vážně nemůžete odložit a musíte zjisti, co se Paulem stane dál. Je to sice naprosto odlišná kniha než na jaké smě u Kinga szyvklí, ale o to víc se mi líbila. Nenajdete v ní duchy, přízraky ani žádné jiné nadpřirozené bytosti jako u jiných jeho knih.

V Misery se jedná o naprosto dokonale vypracovaný fizycký a psychický teror, který musí hlavní postava snášet a podrobit se jí. To, co ve své knize King popsal se může stát naprosto komukoli a to jí dodává na důvěryhodnosti, pravdivosti a autentičnosti.

Misery všem vřele doporuču, protože je to vážně vynikající kniha, která si rozhodně zaslouží výt přečtená a čtená. :D Takže pokud máte cestu do knihovny nebo knihkupectví rozhodně se po ní poohlédněte a přečtěte si jí. Fakt to stojí za to. :D A pak mi určitě napište jak sevám to líbilo případně nelíbilo, ale nevěřím tomu, že by se tohle mohlo někomu nelíbít. :D Tak s chutí do toho přátelé!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama