Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Povinná četba - proč jí mít rád

23. září 2013 v 15:52 |  Kosmikovník
Ahoj lidi. V poslední době se bezi knižními blogery šíří takovej...řekněme virus, který vyvolává vyloženě odpor k povinné četbě. Je mi jasné, že to bude i mezi dalšími lidmi a ne jen mezi blogery, ale tím, že knižní blogy sleduji sem se o týhle rádoby nákaze dozvěděla. A popravdě...nechápu to.

Většina lidí si věčně na povinnou školní četbu stěžuje, jaký sou tam nezajímavý knížky, proč by měli číst knížky, které jim někdo řekne, že mají přečíst a tak. A já se ptám. PROČ?! Vždyť jakmile vám někdo nějakou knžíku doporučí, ať už je to kamarád, známí, příbuzný nebo kdoli další, tak se na ní většinou lidi vrhnou a pak jí děsně chválí a sou rádi, že jim tu knihu někdo doporučil. Tak proč stejně takhle nebrat ani povinnou školní četbu?

Vždyť je tolik krásných knih, které stojí za to přečíst a číst jen knihy, které nově vycházejí musí být už potom únavný ne? Aspoň já to tak pociťuju. Chápu, že ne každého baví třeba Bídníci, knihy od Emila Zoli nebo podobné klasiky, ale proč jim nedat šanci a zavrhovat je hned v počátku? To se mi zdá zbytečné.

Já osobně beru svojí povinnou četbu k matuře jako výzvu a možnost si přečíst něco, po čem bych asi jen tak nesáhla. Všechno, co sme k matuře chtěla přečíst sem přelouskala už v prváku a našla sem mezi nimi i knížky, které jsem četla třeba ještě na prvním stupni základky (jako třeba Oliver Twist). Vybírala sem si tedy knížky, které jsem neměla přečtené a ve finále sem byla děsně ráda, že sem si je přečetla.


Byla mezi nimi třeba Sophiina volba, Kalibův zločin, Červený a černý, Lolita, Zabiják nebo Prométheova játra. O takových klasikách jako je již zmiňovaný Oliver Twist, Máj, Kytice, Malý princ, Bídníci a podobně ani nemluvím, protože ty sem četla v nějaký pátý třídě a pak ještě v šestý.

Většinou si lidé stěžují, že mají ve své četbě zastararlé knížky a že by byli rači, kdyby tam měli třeba Harryho Pottera nebo Pána prstenů, ale mě se to zdá zbytečný, protože tyhle knížky si přečtete stejně ať už je máte v povnné četbě nebo ne. Tak proč si raději nepřečíst něco, co neznám nebo po čme bych jen tak nesáhl? Vždyť je to jedinečná příležitost jak si přečíst opravdové skvosty jak naší tak i zahraniční literatury, která rozhodně stojí za přečtení.

Tak to prosím zkuste brát takhle a mějte svojí povinnou četbu rádi. :D Není to tak hrozné jak většina lidí předestírá a fakt se mezi nimi najdou i knihy, které vás chytnou za srdce a rozhodně ve vás zanechají velký a hluboký dojem. Já doufám, že se vám článek líbil a určitě mi napište svoje názory na povinnou četbu a klidně dejte i vědět co ste si k povinné četbě vybrali vy a jak se vám ty knížky líbily.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama