Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Jan Folný

24. listopadu 2013 v 13:51
Drazí čtenáři tohohle blogu. Jak jste si jistě všimli, nedávno jsem dočetla knížku Buzíčci, na kterou si už můžete přečíst i recenzi. A páč se mi ta knížka moc líbila, oslovila jsem jejího autora Jana Folného o malý rozhovor, který vám teď nabízím k přečtení. A určitě mi dejte vědět s kým bych měla rozhovor ještě udělat a na co byste se ho rádi zeptali. :D


1. Píšete teď nějakou novou knihu? O čem bude?
Nepíšu. Nejsem ten typ, co musí neustále psát. Nejsem grafoman a samotný proces psaní, je pro mne po pravdě řečeno docela dost bolestivý. Vlastně píšu vždy jen v krátkých, ale intenzivních časových úsecích a jen tehdy, kdy ve mně nějaké téma uzraje a chce ven. Nyní jsem ve fázi, kdy o jednom tématu pouze přemýšlím. Ale kdoví, jestli z toho něco bude.

2. Kupujete si nové knihy i v dnešní době, kdy jsou knížky docela drahé či si je půjčujete v knihovně?
Knížky si kupuju, a to jak ty tištěné, tak ty elektronické. Do knihovny nechodím, nemám rád opatlané knihy. Někdy si půjčuju knihy od přátel, ale zase - nesmí být moc osahané.

3. Snad každý měl v dětství nějakého toho nejoblíbenějšího knižního hrdinu, který ho mohl i nějakým způsobem ovlivnit a ve kterém se viděl. U mne to byla Gabra z knížky Gabra a Málinka. :D Jaký byl ten Váš?
Žádný nejoblíbenější knižní hrdina z dětství mě nenapadá. Bavily mě knihy od Julese Verna.

4. Kdybyste se mohl stát jakoukoli literární postavou, jaká by to byla a proč?
Chtěl bych být Pavlem z Foglarovy knihy Chata v jezerní kotlině a přesvědčovat mladé muže, že kouření není zdravé a ničí zdraví.

5. Jak Vás napadlo napsat knihu právě o buzíčcích?
Chtěl jsem napsat něco o gayích a lesbách, co by zaujalo i nehomosexuální čtenáře. Dal jsem si úkol napsat o gayích a lesbách něco, kde by homosexualita nebyla to hlavní téma. Chtěl jsem napsat propojené povídky o lásce, vztazích, sexu, násilí a samotě, ve kterých jen tak mimochodem budou všechny hlavní postavy nějak spjaty s homosexualitou.

6. Jsou některé z postav z knihy Buzíčci inspirované lidmi, které znáte nebo jste si je kompletně vymyslel?
Všechny postavy v knize jsou do určité míry inspirovány lidmi z mého okolí, lidmi, které znám, nebo jsem o nich slyšel. Anebo jsou rovnou inspirovány mnou samotným. I všechna témata v knize jsou autentická - řeší se tam to, co zajímá mě, co řeší mí známí, co trápí lidi, které znám.

7. Kde jste čerpal inspiraci? Přeci jen jsou všechny povídky docela autentické - to si člověk jen tak nevymyslí. Alespoň podle mne.
Jak jsem řekl před chvíli - inspirací byl můj vlastní život a životy lidí kolem mě. Ale na několika místech jsem samozřejmě trochu literárně "zatlačil".

8. Co děláte, když zrovna nepíšete?
Pracuju, spím, čtu a chodím mezi lidi. A někde mezi tím vším hledám inspiraci a témata, o kterých mě baví přemýšlet a někdy i psát.

9. Máš nějaký sen, který se ti ještě nesplnil? Pracuješ na jeho realizaci, nebo je to něco, o čem víš, že se ti vážně nemůže splnit?
Sny ve smyslu životní touhy si nechávám většinou pro sebe a nevokalizuju je. Ale asi bych chtěl víc cestovat a potkávat víc zajímavých lidí. Velmi často mám pocit, že právě tyhle dvě skutečnosti dávají běžnému bytí rozměr a smysl a že stojí za to o ně usilovat.

10. Pořádáte třeba nějaké besedy nebo čtení?
Nepořádám. Ale něco přečíst či o něčem podiskutovat mi nedělá problém.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama