Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Zhubni

16. prosince 2013 v 13:42 |  Stephen King

Přátelé, kamarádi, blogeři, blogerky a kingologové. Po nevím jak dlouhé době vám opět přináším recenzi na další z mnoha Kingových knížek, kterou jsem nedávno četla. A zítra se můžete těšit na recenzi na filmovou adaptaci téhle úža knížky. :D Ste rádi? A četli ste Zhubni, o které se dneska budeme bavit? Pevně doufám, že jo nebo se na ní brzo vrhnete, protože je to fakt fantazie. Ale je to King, takže to není zas až takové překvapení co?

Mistr hororu napsal tenhle příběh pod přezdívkou Richard Bachman a podle toho to taky vypadá. Je o několik set stránek užší než klasické Kingovi knížky - kromě pár výjimek samozřejmě - a nepracuje ani tak s hororovými prvky tolik známé u knížek Stephena Kinga. Spíš je to hodně magické, psychologické a s monstry a příšerami se tu vážně nesetkáte.

Hlavním hrdinou příběhu je hodně úspěšný a trochu podfukářský právník Billy Haleck, který má prakticky všechno co si jen úspěšný muž může přát. Pěkný dům, ženu, chytrou dceru, úspěch, uznání, peníze…prostě všechno. Jeho úžasnej život se však změní ve chvíli, kdy do města přijedou kočovní cikáni se svými kejkly. Nikdo z městečka z nich není příliš natčený, ale tak nějak je respektují a jen poklidně čekají na jejich odjezd.

Billy Halec však z nepozornosti přejede a zabije jednu z cikánek, je souzen a díky svému, stejně podfukářskému, kamarádovi právníkovi je zproštěn viny. Po ukončení procesu však narazí na nejstaršího (více než stoletého) člena z celé cikánské rodiny, který byl otcem zabité cikánky. Ten se Billyho dotkne na tváři a cosi zašeptá. To samé se stane i jeho kamarádovi a soudci, který ho osvobodil. Všem třem se pak začnou dít podivné a děsivé věci, které vedou k jejich záhubě. Spočívá na nich cikánská kletba, kterou není možné odvolat. Nebo ano?

Stephen King v této knize opět ukázal, jak vynikajícím vypravěčem je. Stvořil úžasný příběh, který může i nemusí mít jakýsi skrytý reálný základ. Já osobně na podobné věci docela dost věřím, takže nepochybuji o tom, že tohle se klidně mohlo a může stát, když se nebudete chovat čestně a nepřiznáte se ke svým chybám.

Zhubni jsem měla přečteno za jeden jediný den. Za prvé je vážně poměrně tenká a za druhé se četla tak dobře a lehce a bylo to pořád tak děsně napínavé, že jsem jí prostě nemohla odložit. To bych rači chcípla hlady, než jí zaklapnout a na pár chvil jí odložit. Ale to já mám u každé kingovky, takže mě to zas až tak nepřekvapilo. :D Tuhle knížku sem měla půjčenou z knihovny, ale určitě si jí hodlám pořídit, protože mím snem a životním cílem je vlastnít všechno co King kdy napsal - není to úplně jednoduchý, ale zatím se mi docela daří, tak doufám, že to tak bude i nadále. :D

Na tomhle příběhu mne hodně bavil fakt, že ač je vypravěčem autor, celý děj sledujeme jen z pohledu samotného Billyho, který se se svou kletbou musí nějak pobrat a najít způsob jak se jí zbavit. Sledujeme jeho činy, vžíváme se do jeho pocitů bezmoci, radosti, vzteku i bolesti a všechny další postavy jsou zde jen ,,na okrasu". To mi přišlo jako naprosto super nápad, protože ač není Billy žádnej velkej sympaťák, jistým způsobem vám přiroste k srdci daleko víc než třeba jeho manželka nebo kdokoli jiný s kým se v knize setkáte.

A abych byla upřímná…ten konec je naprosto dokonalou gradací celého problému a naprosto dokonale celou knihu podtrhuje. Je to ta pomyslná třešnička na dortu, která vás dostane a věřte mi, že ho budete muset pár chvil trávit, protože jakákoli další činnost, se vám bude jevit jako nesmyslná. :D

Takže pokud jste tuhle knížku ještě nečetli, tak po ní rozhodně co nejdřív sáhněte, protože je to vážně dokonalé dovyprávěný a hodně pěkně promyšlený příběh, který vás dostane do kolen a donutí vás se nad jistými věcmi a nad chováním lidí k ostatním pořádně zamyslet. Docela bych jí doporučila i těm, kteří s Kingem začínají, protože to není tak děsivé, jako většina jeho knih, ale pěkně vám to ukáže jak King píše, jak přemýšlí a jak pomalu a precizně utváří jednotlivé charaktery svých postav, které se občas zachovají jinak, než byste čekali. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dee Dee | Web | 16. prosince 2013 v 13:58 | Reagovat

krásný blog:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama