Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Zamyšlení se

3. ledna 2014 v 14:19 |  Kosmikovník
Drahouškové, tenhle článek sem teda fakt neplánovala, ale pak se stalo něco, mne donutilo k tomu ho napsat. U oběda jsem koukala na svůj nejoblíbenější seriál - Odložené případy (mám je vážně moc ráda a viděla sem snad všechny díly, v MP3ce mám dokonce kompletní soundtrack prvních dvou sérií a pak ještě nějaký písničky z dílů, který se mi vážně moc líbily).

Tenhle díl byl o chlápkovi, co nebyl zrovna férovej člověk. Doktoři mu zjistili nádor na mozku - rakovinu - a to tak velký a v tak špatném místě, že se nedal operovat. Chlápek teda začne podstupovat chemoterapii, ale je jasný, že umře. Což se teda stane, ale o dost dříve, než všichni předvídali - to vlastně není až zas tak divné, kdyby se tak nestalo ze docela podivných okolností (byl totiž předávkován morfiem).


Po letech se stanici nepřihlásil muž s vlastním udáním - když pracoval v nemocnici na onkologii, zabil několik lidí, kteří umírali ve velkých bolestech nebo už byli duchem mimo sebe. Vykonával tedy nezákonnou eutanázii (tohle slovo je z řečtiny a znamená ,,SMRT Z MILOSTI", což samo o sobě o něčem vypovídá)- a právě díky tomuhle muži otvírají policisté případ chlápka, o kterém jsem mluvila výše.

I tohoto muže, umírajícího na rakovinu ve velkých bolestech, někdo zabil. No a během vyšetřování, kdy se vyšetřuje právě jeho vražda (ve státech je eutanazie dodnes zakázaná - se příde na to, že mu velkou dávku morfia podala jeho manželka a to na jeho vlastní žádost. Ale to není to, o čem jsem chtěla mluvit. Jen sem chtěla, abyste znali souvislosti vzniku tohohle článku.

Jde mi o tohle. Prakticky na celém světě, až na tři státy (Belgie, Lucembursko a Nizozemí) je eutanazie zakázaná a pokud jí někdo komukoli poskytne je na něj pohlíženo jako na vraha a podle toho je také souzen a odsouzen. Hrozný ne?! Já osobně s tímto razantně nesouhlasím, protože mi to příde nesmyslné, scestné a naprosto a totálně na hlavu. Nemyslíte?

Pokud bych teď měla mluvit sama za sebe, eutanázii bych zlegalizovala, což tedy není v mých silách, ale kdyby bylo, byla by to první věc, kterou bych udělala. Osobně bych se vážně nedokázala dívat na to, jak někdo na kom mi záleží a koho mám ráda, umírá v bolestech a nemohla bych přihlížet tomu, jak se trápí a jak trpí. A i já, kdybych měla umřít, tak jako umíral ten muž s rakovinou v tomto díle Odložených případů, bych si přála, abych eutanázii mohla podstoupit, protože si myslím, že člověku by mělo být umožněno odejít ze světa tak nějak v klidu, v pokoji a hlavně důstojně. Vždyť i zvířata, která jsou vážně nemocná a trpí se utrácejí - když to teda řeknu takhle…tak proč ne my?!

Jsem pevně rozhodnutá, - a to jsem poměrně mladý člověk - že pokud bych takhle jednou měla nedej bože dopadnout, tak to se rači zabiju sama než trápit sebe i lidi okolo. No, doufám, že to jednou nebudu muset vážně udělat, ale jednou chci odejít hrdě a se vztyčenou hlavou a ne jako uzlíček čehosi, co ze mě zbylo.

Ráda bych věděla, co si o tom myslíte vy. Určitě mi napište, jak se na eutanázii díváte vy, protože je mi jasné, že v tomhle se názory lidí budou hodně výrazně rozcházet, což je v pořádku. Jen sem měla potřebu vám o tom napsat a dozvědět se co si o tom myslíte vy. Protože od toho přece blogy a weby jsou ne? Aby si lidi svěřovali své názory, pocity, dojmy a tak. Doufám, že ste se dočetli až sem a že na tenhle můj netypický článek nějakým způsobem zareagujete. Jen do toho… :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 3. ledna 2014 v 14:35 | Reagovat

Umělé udržování při životě je podle mě špatně, ale legalizace eutanázie má jeden dost podstatný háček. Mohlo by se totiž stát, že by ji pod záštitou "miosrdenství" zneužívalo dědictíchtivé příbuzenstvo. Takže ano, legalizovala bych ji, ale chce to hodně důkladně promyslet všechny možné formy zneužití.

2 Kosmik Kosmik | 3. ledna 2014 v 14:40 | Reagovat

[1]: S tim zneužitim máš samozřejmě pravdu. Všechno má svoje klady a zápory. Muselo by se tonějak ustanovit, kdy ANO a kdy NE a mít to nějak právně ošetřený, ale kdyby si s tim tu práci někdo dal, tak nevidim důvod, proč do té legalizace nejít. :D Díky moc za názor

3 Bastera Bastera | Web | 3. ledna 2014 v 15:25 | Reagovat

Mám na to podobný názor jako Myanmar. Taky mi přijde hrozné udržovat lidi při životě, když už prostě z něj nic nemají a chtějí pryč, ale je to samozřejmě právě hrozně zneužitelné. Nemocný člověk už lehko ztrácí smysly a donutit ho podepsat, že chce zemřít není žádný problém, takže by se opravdu muselo to pořádně nějak vymyslet, aby se to těžko dalo zneužít.

4 Kosmik Kosmik | 3. ledna 2014 v 15:41 | Reagovat

[3]: Přesně tak. Já prostějen nechápu, že když takhle někdo někomu chce pomoct a uděláto - jasně je to nelegální a tudíž je to prohrešek proti zákonu - ale nejde mi na rozum jak tohle může bejt posuzovaný v postatě stejnym metrem jako když bych vzala kladivo a utloukla někoho, kdo mě nasral. Když už je to u ná zakázaný, tak bych na to ale úplně nepohlížela jako na vraždu. Na zabití možná, na to sou jiný paragrafy a tak, ale na vraždu se mi zdá...takový...já nevim no. Nemysli si že jo dobře postavenej systém trestání.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama