Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Závan klíčovou dírkou

11. února 2014 v 17:40 |  Stephen King
Ahojky lidi. Jak se máte? Já naprosto pohádkově, a protože se mám pohádkově, tak chci i vám udělat radost a to další recenzí na naprosto dokonalou knížku od mého favorita Stephena Kinga. Jmenuje se Závan klíčovou dírkou a spadá do série Temná věž, kterou už sem na blogu recenzovala. :D Tenhle díl vyšel loni, ale pořadově zapadá mezi čtvrtý a pátý díl celé série, což je docela sranda. No uznejte…kdy se vám stane, že máte od nějaký série čtyři a půltej díl? :D

V téhle knížce se tedy opět setkáváme s Rolandem a jeho Ka-tet, kteří společně putují Středosvětem k Temné věži a Karmínovému králi. Na své dlouhé a strastiplné cestě k cíli se setkali už s mnoha nebezpečími, ale jedno z nejhorších na ně teprve čeká. Smrtidech. Ukrutná severní bouře, která zabije každého, kdo se před jejím ledovým větrem a vichřicí neukryje do teple svého příbytku. Našim hrdinům se podaří před bouří uniknout díky duchapřítomnosti starého převozníka Bixe, který jim ukáže starou a dávnou nepoužívanou budovu, kde mohou v klidu bouři přečkat. Ale jak jen se při bouři, která bude jistě řádit nejméně dva dny zabavit? A tak začne Roland, pistolník z Gileadu, syn Stevenův vyprávět jeden z mnoha svých příběhů.

V tuto chvíli se tak trošku dostáváme do koncepce knih Tisíce a jedné noci, protože Roland začne vyprávět příběh v příběhu. Začne tím, jak byl spolu se svým přítelem vyslán do města Debarie, kde už mnoho dní řádí zvěrodlak. Při pátrání po tomto monstru se Roland, jako mladý muž, setkává s chlapcem Billem, kterému zvěrodlak zabil otce. Bil ovšem tohoto muže, schopného proměnit se ve zvíře, viděl a jedině on je schopen určit, který z obyvatel města skrývá svou hrůznou tvář pod příkrovem milých slov a nevinného vystupování. A právě malému Billovi započne Roland vyprávět příběh, podle něhož dostala kniha své jméno - Závan klíčovou dírkou.

Pistolníkovo vyprávění má samozřejmě jisté hororové prvky, přeci jen se jedná o knihu z pera Stephena Kinga, ale balancuje i na hranici pohádky, dobrodružného příběhu a tajemné fantastiky. Závan klíčovou dírkou je příběh s dobrým koncem, který vás na některých místech může i rozplakat a věřte mi, že se od něj nebudete moci odtrhnout.

King v tomto díle Temné věže opět dokázal jak velkým a mocným je vypravěčem a jak lehce dokáže každý svůj příběh dovést k dokonalosti a úžasnému závěru. Knížka má tedy všechny klady, které si u ní jen dokážete představit. Je to King, to za prvé, což už je samo o sobě jasná záruka kvalitního čtení, které vás v žádném případě nemůže zklamat. A za druhé…jeto Temná věž, která mne naprosto pohltila už při prvních řádcích prvního dílu. A pro toho, kdo tuto úžasnou sérii přečetl celou, je jistě nemyslitelné aby promarnil svou možnost setkat se opět se svými oblíbenými hrdiny a prožít s nimi opět pár hodin naprosto fantastického čtení.

Takže pokud stále váháte nad tím, zda si tuto knížku přečíst či nikoli, pak to rozhodně udělejte. Protože je docela dobře možné, že i k nám zavítá nějaký Smrtidech a zemřít s pomyšlení, že ste si právě toho dílo nepřečetli by byla jistě ohavná věc. Protože…nakonec si ten vítr odnese všechno, není-liž pravda? A proč taky ne? Proč by tomu mělo být jinak? Kdyby nás sladkost života opustila, žádné sladkosti by nebylo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 11. února 2014 v 21:47 | Reagovat

Ó děkuji ti za recenzi, tuhle knihu jsem dostala k Vánocům a ještě více se těším, až se k ní propracuji:)

2 Kosmik Kosmik | 12. února 2014 v 14:23 | Reagovat

[1]: Nemáš vůbec zač děkovt. .D Tahle knížka je vážně super. Ale osobně doporučuju si jí přečíst až poté, co si četla alespoň ty první čtyři díly Temné věže...jinak by ti mohli uniknout souvisloti s dějem. |:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama