Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Osvícení - filmová verze 1

22. dubna 2014 v 13:00 |  Stephen King
Ahojky zlatíčka. Jak ste si určitě všimli, tak včera se na blogu objevila recenze na knížku Osvícení od Stephen Kinga, kterou jsem nedávno četla v rámci svýho re-readingu. Na konci recenze jsem psala, že jsou podle téhle knížky natočeny i dvě verze filmu a právě na tu první verzi se podíváme v dnešní recenzi. Já jsem sice původně viděla jako první tu novější verzi, ale to máte v podstatě jedno, kterou vidíte dřív, protože je to totéž je podané trochu jinak. J Tak a teď už s chutí do toho ne?

O čem Osvícení je, to už určitě víte - buď ste knížku četli, nebo ste četli alespoň tu recenzi - kdo to neudělala, tak šup na to. J Ale i tak by se možná hodilo něco o ději říct, než se přesuneme k tomu, jak se mi líbil film a jak na mě zapůsobil. Takže tady to máte.
V Osvícení se dostáváme do horského hotelu Overlook, který má jako každý hotel - a každé místo na světě - svoje osobité kouzlo, ale i duchy, báchorky a přízraky. V našem případě však všechno zlo, které je ve zdech hotelu ukryto ožívá a zhmotňuje se. Přestává být neskutečným a mrtvím, ale naprosto a plně živým a uvěřitelným.

Všechno zlo se naplno začíná probouzet v okamžiku, kdy do hotelu přichází spisovatel Jack Torrence, aby zde se svou rodinou přežil a ve zdraví přečkal neklidnou a krutou zimu, jako správce. Ani Jack ani Wendy - jeho žena - netuší, že jejich syn Danny je osvícený a jako jediný si plně uvědomuje všechny přízraky, které kráčejí po chodbách hotelu a snaží se všechny dostat do svých spárů. Jacka navíc neustále pronásleduje jeho závislost na alkoholu, ze které se sice před lety dostal, ale jeho mysl si stále pamatuje ten příjemný a opojný pocit, jaký mu alkoholové opojený přinášelo. A Overlook a jeho přízraky to moc dobře vědí.

Tak to by bylo k ději a teď už k samotnému filmovému provedení. V téhle verzi, která pochází z roku 1980 najdete vážně hodně luxusní obsazení. Roli Jacka si například střihnul fantastický Jack Nicolson, kterej se svým psychopatickym výrazem totálního šílence, ztroskotance a zatracence ztvárnil tak strašně realisticky, že jsem mu jeho zlobu, hněv a veškeré další pocity fakt veřila.

Jeho manželku si zahrála Shelley Duvall, která taky prokázala vynikající herecký talent. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na maličkého Dannyho, kterého si zahrál Dynny Lloyd. A před ním fakt smekám klobouk. Ono hrát zázračné dítě, které navíc vidí takový hrůzy jako Danny a ještě musí čelit svýmu zcvoklýmu tátovi, kterej ho honí po hotelu se sekerou v ruce…to chce hodně velkej talent a přesvědčení, že to není doopravdy. Jooo jasně, to samozřejmě ví, že to není doopravdy, ale to mi víme taky a stejně, přiznejme si, se bojíme - jestli ne u Osvícení, tak u něčeho jinýho rozhodně. Nebo se pletu?

Jéééééééééééé a málem bych zapomněla na druhého osvíceného. To bych si neodpustila. No ještě je třeba zmínit jednu postavu a tou je šéfkuchař Dick Hallorann, který Dannymu osvětlil jeho schopnosti, ze kterých byl docela zmatený a který to vlastně celé zachránil. Toho si zahrál úžasný Scatman Crothers

Tahle filmová verze se mi moc líbila, i když je pravda, že ta druhá a novější mě bavila přeci jen o něco víc. Hlavně proto, že se víc držela knižní předlohy, než tato verze a celkově se mi zdála propracovanější a líp udělaná. Ale o tom se budeme bavit až jindy - asi zítra. :D

Pro tentokrát se mějte krásně, hodně čtěte, sledujte můj blog, i blogy jiných knihomolů a zachovejte mi přízeň. :D Páčko a zítra se na vás budu těšit u recenze na druhou verzi tohohle misteriozního a děsivého příběhu. :D


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama