Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Dlouhý pochod

22. května 2014 v 19:20 |  Stephen King
Ahojky lidičky. J Vřele vás vítám u svého dalšího předpřipraveného článku - předpřipravený je děsný slovo, ale nic lepšího mně nenapadlo. Dneska to bude další z mnoha recenzí, která bude tentokrát věnovaná další z mnoha knížek od Stephena Kinga, kterou sem dočetla těsně předtim než sem odjela na veletrh. Jedná se o knížku Dlouhý pochod, kterou Stephen napsal pod svým pseudonymem Richard Bachman.

Jak jistě všichni, kdo Kinga čtete, víte, jsou Bachmanovky trošku jiné, než klasické KIngovky, na které sme všichni zvyklí. Ale i tak je to naprosto super čtivo, kde nechybí napětí, akce, pořádná a totálně výborně promakaná zápletka a především super konec, kterej vás dostane do kolen.

Musim říct, že Dlouhý pochod mne fakt hodně překvapil a to hlavně proto, že v celé knížce, která má nějakých 200 stránek jde prakticky jen o jednu věc. O dost hustou, úděsnou a krušnou cestu, na kterou se vydává celkem stovka mladých chlapců. Nesmějí se zastavit, nesmějí zpomalit, nesmějí usnout. Jakmile se zastaví nebo zpomalí, dostanou varování. Po třetím varování dostanou od dozorců, kteří je doprovázejí v autech, kulku přímo do hlavy.

Voheň co? A v celý knížce v podstatě jen dete - spolu s hlavními hrdiny, to je jasný. Nečtete o ničem jiném než o tom, jak jdou, jak se cítí, jak jim pomalu docházejí síli, úplně cítíte v nohách ty nekonečné kilometry - no v našem případě spíš míle, které už ušli a je vám zle z toho, kolik kilometrů/mílí musí ještě ujít, než dojdou do cíle a ke kýžené odměně. A vítězem může být samozřejmě jen jeden z nich.

Co se mi na téhle knížce fakt moc líbilo, bylo to, že tu nemáme jen jednoho hlavního hrdinu, kterému byste od začátku fandili. Je tu prostě úžasná parta několika kluků, který se tak nějak skámošej, povídaj si o svých pocitech a i životech, které vedli, než se do ,,Pochodu" přihlásili a podobných věcech. Je fakt, že všichni sou nehorázně sympatický a vybrat si jednoho prostě nejde. Každej si tam ale určitě najde toho svýho, kterýmu bude přát štěstí a šťastný vstup do cílové rovinky. A do poslední chvíle není moc jasný, kdo to vyhraje, takže pro každého - pokud si teda jako favorita nevyberete úplnýho trotla, kterej to zabalý už v půlce - je tu jistá naděje, že právě ten jeho idol ,,Pochod" vyhraje.

I přes to, že je tahle knížka pro někoho možná až příliš jednostranná a jednotvárná, jde o naprosto fantastickou záležitost, která se blíží dobrá vyvražďovačce, ale má něco víc do sebe. Je to v místech dost na psychiku a když sem si sama představila, že bych něco takovýho absolvovala a to ještě zcela dobrovolně, bolely mě nohy už v tu chvíli. Jooo jasně, výhra je rozhodně lákavá a pokud byste tuhle příšernou a zvrácenou ,,zábavu" přežili, měli byste nadosmrti vystaráno, ale stejně…do tohohle může jít buď totální šílenec, nebo člověk, kterej nemá co ztratit.

Každopádně pro mě osobně byl ,,Dlouhý pochod" naprosto suprovym čtenářskym zážitkem a docela mě mrzí, že není taky film. Myslím si, že by to mohlo bejt docela zajímavý pokoukáníčko. :D Ale tak třeba se jednou dočkáme ne?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama