Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Článek k nové knize - Mr. Mercedes

16. června 2014 v 14:00 |  Stephen King

Stephen King rozjíždí hru na kočku a na myš. A zabíjí zlým mercedesem

Amerika je nadšená z novinky Stephena Kinga, který se nečekaně pustil do klasické detektivky. Kniha, která by měla v češtině vyjít ještě letos, odráží i nervozitu po loňských útocích na bostonský maraton.
Spisovatel Stephen King

Král tajemna, hororu a napětí Stephen King je ve formě, i když mu za tři roky bude sedmdesát a napsal už ke stovce děl. Jeho novinka Mr. Mercedes se výborně prodává a má i skvělé recenze, podle některých je prý dokonce tím nejlepším, co King napsal. V anglické verzi vyšla minulý týden, autor dokonce na svém Twitteru oznámil, že chystá další dva díly. Původně přitom mělo jít jen o povídku, v níž se slavný spisovatel hodlal inspirovat případem ženy, která najela svým autem do restaurace McDonald's a zabila několik lidí.

Obálka románu Mr. Mercedes

V češtině by měl Mr. Mercedes vyjít tradičně v nakladatelství Pavla Dobrovského Beta, s překladem se počítá už letos na předvánoční trh. Druhá část zamýšlené trilogie se bude jmenovat Finders Keepers a anglicky vyjde příští rok. Závěrečnou má pak Stephen King naplánovanou na rok 2016.

S porcí napětí navíc

Román začíná přízračně: město na Středozápadě, chvíli před rozbřeskem, před úřadem práce stojí pochmurný zástup žadatelů. Ze tmy se vyřítí mercedes a dav smete - na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných, pachatel ujíždí do ranní mlhy. Slehne se po něm zem. Až do chvíle, kdy penzionovaný detektiv Bill Hodges, který na případu dřív pracoval, dostane od vraha dopis přímo do svojí schránky. Ukáže se, že jde o chlapíka, jenž stále žije nedaleko se svojí stárnoucí matkou alkoholičkou a s jedním útokem se nespokojí.
Začíná hra na kočku a na myš zcela v souladu s pravidly detektivky, jenomže nebyl by to Stephen King, kdyby román neokořenil čtenářsky vděčnou, byť těžce zvládnutelnou porcí nervy drásajícího napětí.

Vrtkavé bezpečí, v němž žijeme

King v rozhovorech často zdůrazňuje, že jeho oblíbený thriller není jen žánr plný strachu, ale že odráží kulturní i společenskou situaci, problémy měnící se rodiny, vztahy mezi muži a ženami, frustraci z nezaměstnanosti, chudoby, hospodářskou krizi. Už jen to, že vraha nasměroval na místo, kde s nadějí čekají lidé bez práce, mluví samo za sebe. Vrah z mercedesu se jen tak nezastaví, "miluje pocit smrti na kolech svého mercedesu", stojí v knize.
"Záludný King jako by měl něco za lubem. Jeho plán se úročí v závěrečných scénách tak překvapivě, že můžeme téměř slyšet, jak si autor mne ruce," popisují The New York Times. Přestože je Mr. Mercedes krvavou štvanicí, King stále připomíná, že hodných lidí je na světě víc než těch zlých.
Kritikové oceňují na románu Mr. Mercedes hlavně fakt, že nejde o hon s nadpřirozeným mystériem, ale spíš o sociální kriminálku, v níž je hrozba zcela reálná. Po tragickém výbuchu na bostonském maratonu loni v dubnu si King prý uvědomil, jak vrtkavé je bezpečí, v němž zdánlivě žijeme. A i když začal román psát před útoky na maraton, připouští, že ho to ovlivnilo. "Teroristické spiknutí bylo najednou strašidelně blízko poklidnému luxusnímu životu," vysvětlil spisovatel pro USA Today.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama