Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Lewis Nordan - Obdivné hvízdnutí

25. července 2014 v 8:24 |  Moje knížky
Zdarec přátelé, dneska pro vás má knížku, která byla ojí první recenzní knížkou od nakladatelství Argo. Tuhle spolupráci sem navázal díky svému známému, který mi dohodil recenzování pro OKO na stránkách Kosmasu - spolu sme se pak domluvili, že recenze budou vycházet i u mě na blogu, takže pro Argo je to vlastně dvojitá recneze za ceu jedné. :D Na OKU už recenze vyšla včera, takže ti, kdo tam chodí, si jí už mohli přečíst, pro ty ostatní je tu dneska. :D Na OKO každopádně zabruste, protože kromě ých recenzí je tam ještě spousta dalších jiných recenzí a zajímavosttí ze světa literatury. :D Tak a teď k recenzi.

Zkuste si představit malé, relativně poklidné městečko kdekoli na americkém jihu. Pár lidí nakupuje v místním obchůdku, pár chlápků popíjí na terase pivo a černošští muzikanti vyhrávají blues o sto šest a parta místních chlapců se docela normálně baví.Zkuste si představit malé, relativně poklidné městečko kdekoli na americkém jihu. Pár lidí nakupuje v místním obchůdku, pár chlápků popíjí na terase pivo a černošští muzikanti vyhrávají blues o sto šest a parta místních chlapců se docela normálně baví. Člověk by si myslel, že tu panuje klid a příměří a rasová nesnášenlivost tu nemá co dělat. Ale opak je pravdou přátelé. Jedno malé a zcela nevinné "obdivné hvízdnutí" rozproudí nenávist v krvi mnoha lidí. Jen dva z nich se však rozhodnou projevit ji naplno. Výsledkem je čtrnáctiletý černošský chlapec.

Kniha Obdivné hvízdnutí, pocházející z pera dnes již zemřelého amerického spisovatele Lewise Nordana, je přímou a zcela otevřenou reakcí na skutečnou událost z roku 1959. Tehdy byl brutálně zabit Afroameričan Emmett Till. Tento rasově motivovaný zločin vyvolal ve své době velkou vlnu diskusí a přitáhl i pozornost médií a mnohých spisovatelů. Jedním z nich byl také již zmiňovaný Lewis Nordan, který celý případ uchopil po svém a dal tak vzniknout jedné z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla.

Výsledkem Nordanova snažení je perfektně vykreslený román, který ukazuje celou hrůznost činu v pravém světle, nijak ji nezlehčuje a nesnaží se nic z případu zakamuflovat do zbytečných frází, které by ji obalily a alespoň trošku skryly. A za to má můj velký obdiv a úctu, protože takto otevřeně mluvit o tématu rasové nesnášenlivosti a diskriminace je i v dnešní době docela ožehavé.

Autor se ovšem jen nesnaží ukázat čin samotný a následný soud, ale velmi barvitě zobrazuje i jednotlivé charaktery všech zúčastněných postav a jejich proměnlivost během toho, jak se děj pomalu posunuje k závěru. Můžeme tak lehce nahlédnout do rodiny malého Boba - zavražděného chlapce, Solona, jeho vraha, nebo do nepěkného osudu Glena, chlapce, který se pokusil zavraždit vlastního otce a sám přitom málem zemřel.

Velmi zvláštní je také způsob, jakým je celá kniha napsána. Nordan své čtenáře nenudí přílišnými detaily, vysvětlování, proč zrovna tato postava jednala takto a ne jinak nebo zbytečnými popisy prostředí, či toho, co mají lidé na sobě. Tyto aspekty jsou pro celý příběh nepodstatné a podřadné a právě z tohoto důvodu jsou záměrně vynechány. Autor tak více potrápí čtenářovu fantazii, což v tomto případě není vůbec na škodu.

Tato kniha je opravdu velice výjimečná a to z mnoha hledisek. Je to velmi čtivé, příjemné, i když psychicky velice náročné čtení, které si však zasluhuje pozornost všech náročnějších čtenářů, kteří vyhledávají kvalitní a hodnotnou literaturu. Obdivné hvízdnutí rozhodně donutí své čtenáře zamyslet sed spoustou věcí, ať už je to rasová nesnášenlivost, krutost, s jakou jsou lidé schopni ublížit a zabít i nad tím, jak moc musí být člověk narušený, aby takového hrůzného činu ani za mák nelitoval a dokonce ho považoval za správný.

Jakou cenu má lidská hrdost? Jakou cenu má lidský život? Jak moc musel jeden chlapec zaplatit za svou mladickou nerozvážnost? A kolik může asi tak vážit takový vyzrňovač bavlny? To všechno se dozvíte, pokud sáhnete po této úžasné knize, kterou pro své čtenáře připravilo a vydalo nakladatelství Argo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama