Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Běh o život

17. srpna 2014 v 11:17 |  Stephen King
Krásné dopoledne čtenářstvo. Jak se máte? Taky je u vás taková kosa, jako v Táboře? A nezasvítí a nezasvítí. No ale nám, co si rádi s knížkou zalezem do postele to zase až tak nevadí co? :D A jestli zrovna nemáte po ruce žádnou dobrou knížku, tak tu pro vám mám jeden luxusní typ. A tím není nic jinýho než fantastický Běh o život od mnou tolik vychvalovaného Stephena Kinga, který jsem nedávno dočetla. Neměla sem moc v plánu tuhle knížku teď číst, ale jelikož dávali v telce film, který sem fakt moc chtěla vidět - i když tam hrál příšernej Arnolt Schwartzeneger, kterýho bych nejrači uškrtila - bylo dost na místě nejdřív sáhnout po knížce. O filmu vám napíšu nejspíš zítra, takže to budete mít pěkně spojený a o knížce tedy v tuto chvíli.

Obálka titulu Běh o životV první řadě je třeba říct, že Běh o život není klasická kingovka, ale bachmanovka - pro ty, kteří nevědí, o čem mluvím, mám jednoduché vysvětlení. Stephen King si v jednu chvíli pro určitý typ svých knížek zvolil pseudonym Richard Bachman. Tyhle knížky sou drobátko jiné jak dějově, tak nápadově a liší se i počtem stránek. U Kinga sme všichni Zvyklí na pořádný, těžký bichle s rozvleklym, pomalu se rozvíjejícím dějem, kterej vyvrcholí až v posledních dvou možná třech kapitolách. Bachmanovky jsou spíš nebitý akcí od začátku do konce, pracují s mnohem menším počtem postav a děj a knížek má pořádnej spád. No a v neposlední řadě nikdy nepřesáhnou zhruba 200 stránek. Takže to bylo k vysvětlení povahy knížky a teď drobátko k ději ne? :D

Běh o život se odehrává v naší ne tak daleké budoucnosti, kdy na světě vládne dost drsná vláda, která se dost blíží totalitě. Platí zde dva druhy peněz - nové, určené pro boháče a úspěšné obyvatele a staré, které mají naprosto jinou hodnotu a jsou určené pro chudáky a utlačované, kteří žijí na jiném konci města, kde se odehrává děj našeho příběhu.

Vláda všema dost slušně manipuluje a vymejvá jim mozky pomocí televize VéVé, kde běží programy a pořady nepřetržitě spolu s informacemi od vlády, příkazy a tak... Ale co je pro náš příběh důležité, nastolená vláda pořádá pro potěšení svoje i všech obyvatel nejrůznější hry ve který jde většinou o holý život. Na vítěze samozřejmě čeká sláva, bohatství a tím pádem i zlepšení jejich životní existence. Jednou z těchto her je i Běh o život, do kterého je nedobrovolně zařazen i hrdina románu Ben Richards. A v čem, že tahle hra spočívá?

Účastník musí celých 30 dní prchat před vládou, pronásledovateli (Lovci) i před těmi, kteří se mohou tvářit jako přátelé a přežít. Za každou přežitou hodinu získává určitý počet peněz, za zabití některého z Lovců taktéž. To samé ale platí pro druhou stranu, takže se ho samozřejmě pokouší dostat kde kdo - nejen Lovci. Pokud přežije - což se ještě nikdy nikomu nepodařilo - čeká na něj ta největší výhra, jaké může člověk v celých Hrách dostat.

Tahle knížka je naprosto perfektně zpracovaná a King/Bachman opět ukázal jak výborným vypravěčem je. Rozhodně bych jí doporučila všem, kterým se líbily třeba Hunger Games nebo Orwelovo dílo 1984 - tohle je ale mnohem lepší, to mi věřte. Já sem z ní byla totálně odvařená a musim se přiznat, že konec (který vám pochopitelně neprozradím) mě totálně dostal do kolen a dokonce sem ho drobátko obrečela. :D Perfektní čtení fakt? Navíc nabitý akcí, což mnozí z vás jistě ocení. K tomu všemu je hrozně krásný pozorovat jak se Benova povaha mění s tím, jak ve hře postupuje a jak musí přemýšlet nad dalším krokem, který pro něj může být poslední…a to je to, co na tomhle díle fakt oceňuju. :D Takže si jí koukejte přečíst, protože jinak o hodně přídete.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama