Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Tommyknockeři - filmová verze

25. srpna 2014 v 14:19 |  Stephen King
Čauky mňauky!!! Jak sem včera a i dneska ráno ve videu slibovala, je tu další z mnoha článků, které pro vás tentokrát připravuju. No a dneska to nebude na nic jinýho než na filmové zpracování Kingových Tommyknockerů. Recenzi na knížku si můžete od včerejška přečíst na blogu. :D

Pro začátek je nutno říct, že film je rozdělen do dvou částí, přičemž každý má zhruba hodinu a půl - podle mýho by se z toho dal udělat krásně celovečerní tří hodinovej film a bylo by, ale budiž. Taky je třeba podotknout, že po přečtení knížky sem se na film hrozně moc těšila a byla sem fakt moc zvědavá, jak si s tim jeho tvůrci poraděj, takže natěšenost byla opravdu velikánská. A popravdě? Bylo to docela dost dobrý. Každopádně hodně překvapivý.

Nejdřív bych vám chtěla říct něco málo o ději, abyste byli drobátko v obraze, i když sem to psala v recenzi na knížku, ale tak tohle už k recenzi patří, takže hurá do toho. :D Všechno to začalo jedním obyčejným zakopnutím spisovatelky Bobbi Andersonové. Ta na pravidelné procházce v lese o cosi zakopne a v domnění, že jde o plechovku nebo kus plechu se rozhodne ten předmět vykopat.

Jak se ale ukáže, není to ani kus kovu, ani plechovka ani nic, co by pocházelo z našeho světa. Je to ztroskotaná, pod hlínou a zemí léta ukrytá vesmírná loď. Její obyvatelé jsou, jak se během knížky ukáže už dávno po smrti. Alespoň jejich těla ano. Ale jejich duše? Nebo to co z nich zbylo? Jsou doopravdy mrtví?

No a čím víc Bobbi kope, a čím víc odhaluje celou velikost Lodi, tím víc se lidé z městečka začnou měnit. A s nimi i jejich okolí, prostředí, vzduch, mentalita…prostě všechno. Nejdřív zmizí zvířata a pak se pomalu začnou vytrácet i lidé - začnou se měnit. ,,Stávání se" započalo s prvním Bobbiiným výkopem. Ale kdy skončí? Tomu všemu je nucen přihlížet Bobbiin přítel Gard, který je díky destičce v mozku alespoň částečně imuní vůči ,,stávání se", i když i nad ním začínají Tommyknokeři pomalu, ale jistě získávat moc.


Musim říct, že veškerý speciální prvky ve filmu byly vážně moc dobře provedený a před tim, kdo je dělal je třeba smeknout. Hodně mě překvapila podoba Lodi, kterou jsem si představovala naprosto jinak - jako takovou plošinu s hrozně moc výstupkama na vrchu. Ve filmu to byl spíš takovej obří, hranatej kluzák, což se mi fakt docela líbilo. Navíc vypadalo Loď úplně jinak jež většina lodí ve filmech o mimozemských civilizacích - takže za tohle rozhodně palec nahoru. I Tommyknockeři byly udělaný docela fajnově - drobátko děsivě, no vlastně hodně děsivě a na první pohled na nich bylo vidět, že to ani náhodou nejsou mírumilovný bytosti.

Co mě drobátko zklamalo bylo tak posledních 20 minut z druhý části. V těch se samozřejmě spoustu věcí vysvětlí a celé tajemství Tommyknockerů a jejich Lodi má vyplout na povrch, se dost zásadním způsobem lišilo od knižní předlohy. V knížce mi ten konec přišel mnohem lepší, víc kingovskej, ale u filmu to dopadlo naprosto odlišně a to mi trošku vadilo. Ale s tím se nedá nic moc dělat - těžko říct, jestli je to vina scénáristy nebo režiséra, ale ten konec mě fakt neuchvátil a rozhodně mě nedostal tolik, jako konec v knížce.


Jinak hrozně moc chválím herecké výkony, který byly více než ucházející. Neobjevil se tam nikdo, koho bych znala, kromě Marg Helgenberger, která hrála jednu policistku z kriminálky Miamia - alespoň myslim, že to byla tahle kriminálka.Ta si zahrála hlavní hrdinku Bobbi Andersonovou a naprosto suprově ukázala, jak dobrou herečkou je.
Celkové hodnocení filmu je takové, jaké je. Ten konec mě vážně zklamal, protože tim celej film ztratil pointu a King to takhle prostě nenapsal. Postrádal tu pravou kingovskou atmosféru, kterou většina konců Kingovejch děl má a která by i pro filmovou podobu měla zůstat zachována - alespoň já si to myslím.

Takže asi tak. To je pro tentokrát všechno a zítra se těšte na další video. :D Mějte se jak chcete, smějte se, bavte se a tak…páčko lidičkové. :D A dávejte pozor na Tommyknockery - nejsou to moc přátelský bytosti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama