Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Umberto Eco - Jméno růže

29. října 2014 v 10:37 |  Moje knížky
Zdarééééc - dlouho sem tu nebyla, za což se omlouvám, ale mám k tomu své pádné důvody. Každopádně dnes tu pro vás mám recenzi plus bud dokončení po Ajaxovi Penumbrym a v týdnu se určitě ještě můžete těšit na nějaký příspěvky. :D A v pondělí už se konečně jistí nedočkavci dočkají týdne s knížkou, které z organizačních a osobních důvodů dlouho nebylo. :D Takže tak a teď už si vychutnejte mojí další kosmasí recenzi, kterou jsem psala pro internetové knihkupectví Kosmas - pro jejich vševidoucí OKO. :D

Když jsem si po matuře řekla, že se pustim do nějaký pěkný a jednoduchý literatury nemyslela sem si, že skončím zrovna u Jména růže, ale což. Tahle úžasná prvotina italského spisovatele Umberta Eca se právem stala jeho nejslavnějším románem a jednou z nejžádanějších knih vůbec. Hned po svém vydání si získala svůj specifický kruh čtenářů a i přes svojí rozsáhlost, složitost a náročnost si stále získává nové a nové příznivce.

Děj začíná v okamžiku, kdy do mnišského opatství, které je opředeno nejrůznějšími tajemstvími spojenými s labyrintem a nejúžasnější a největší knihovnou té doby, přijíždí františkánský mnich Vilém z Baskervillu v doprovodu svého žáka, Adsona z Melku. Jejich cesta má jasný cíl. Důkladně připravit půdu pro jednání františkánů s delegací avignonského papeže Jana XXII.

Jejich dílo je však ohroženo sérií záhadných vražd, které vrhají stín na celé opatství. A nikdo neví, kdo bude další obětí - i když jisté schéma a náznaky tu samozřejmě jsou. A jak je jistě bystrému čtenáři jasné, naše knihovna a tajemství v ní uložené, sehrají v celém vyšetřování důležitou roli.

Musím se přiznat, že ač jsem byla do téhle knížky vysloveně zažraná, nečetla se mi nijak lehce. Na děj je opravdu potřeba se velmi soustředit aby vám nic neuniklo a vy jste se v ději neztratili. Celý příběh nebavíc hodně popisný, rozvleklý a nezkušenému nebo nepříliš sečtělému čtenáři se některé pasáže mohou zdát poněkud nudné, dlouhavé a zbytečné. Právě v nich, ale tkví celé jeho kouzlo.

Umberto Eco vytvořil opravdu úžasnou a jedinečnou knihu, která možná nezaujme každého čtenáře a její čtení vyžaduje jisté znalosti historie a možná i knihovnických věcí, ale o to více je atraktivnější a výjimečnější. Jméno růže je výborně napsanou a opravdu složitostmi a záhadami opředenou historickou detektivkou, která má však mnohem větší potenciál než jiné romány tohoto druhu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama