Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Virginia Woolfová - Paní Dallowayová

17. prosince 2014 v 15:40 |  Moje knížky
Ahojda kamarádi, příznivci dobrého čtení, knihomolové a i vy ostatní. Dneska bych vám ráda napsala něco o knížce Paní Dallowayová, kterou má na svědomí úžasná, dokonalá a jedna z mých nejoblíbenějších autorek Virginie Wolfová, které jsem přišla na chuď úplně první knížky, která se mi od ní dostala do rukou - šlo o její deníky, které jsou naprosto úžasné a dokonalé (díky Kubí, že si mi je dal k nafoukám, protože pučovat si je pořád v knihovně bylo už přeci jen drobátko podezřelí).

Paní Dallowayová je druhá knížka, kterou jsem od této anglické spisovatelky četla a jen mne utvrdila v tom, co už sem věděla - že je to geniální autorka, která nejenže dokáža napsat výborný a čtivý příběh, ale navíc je ještě taková kouzelnice, že na jejích stránkách všechny postavy všech knížek, které kdy napsala doslova ožívají.

Sama jsem měla pocit, jako bych je potkala na ulici a věděla o nic naprosto všechno a to se jen tak někomu nepodaří - na tohle umění už člověk musí bejt pořádnej fík, aby se mu něco podobného podařilo. J Tak to by bylo k ódám na Virginii všechno a teď už ke knížce. Podívejte se! Paní Dallowayová právě pořádá večírek. Přidáme se?

Paní Dallowayová pořádá večírek. Nakupí květiny, zařídí pohoštění, rozešle pozvánky a čeká jen na příchod hostů. Ale to by byl přeci jen drobátko suchý příběh nezdá se vám? Mě tedy jo. Ale Paní Dallowayová je mnohem mnohem víc. Je to příběh o ženě, která má své problémy, své sny, touhy, vášně a přání. Má také přítele - jo jasně, že ne jen jednoho, má jich víc, ale tenhle je velmi výjimečný a jedinečný. Je to přítel na celý život. Navíc výborný spisovatel. A právě pro něj se pořádá onen večírek. Dostal totiž cenu, za literaturu - docela uznávanou.

Larisa Dallowayová toho za den stihne opravdu hodně. Krom toho, že připraví opravdu velkolepí večírek, stihne potkat svého dobrého přítele, nakoupit květiny, prohodit pár slov s květinářkou zhodnotit celý svůj dosavadní život, ohlédnout se do minulosti a i trochu do budoucnosti a v konečné fázi se musí vypořádat s tím největším smutkem, jaký vás zavalí v okamžiku, kdy ztratíte člověka, který pro vás moc znamenal a pro kterého byste dýchali. A i přes to všechno je stále usměvavá, elegantní a milá ke všemu a ke všem. I přes díru v srdci a duši. I přes vrásky na tváři a šedivějící vlasy. Je to neobyčejná žena. A já sem moc ráda, že jsem měla tu čest jí poznat.

Co se mi na téhle knížce vážně moc moc líbí, je fakt, že se odehrává v jeden jediný den a i přes to není ani trochu nudná. Ba naopak. Je tak nabitá emocemi, dokonalým příběhem a úžasnými postavami, že se s Paní Dallowayovou budete jen těžko loučit. Mě osobně se z příběhu vůbec nechtělo a s Larisou sem v jednu chvíli dost soucítila. Virginie Wolfová jí prostě dokázala oživit a s živými postavami se přeci jen loučíme o něco hůře než s těmi, které jsou ploché, bez duše a bez osobního kouzla a jiskry. Že?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama