Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Leslye Walton, Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

11. ledna 2015 v 12:05 |  Moje knížky

Ahojky. Tak snad už se vše vrací pomalu do starých kolejí. To je doufám pozitivní zpráva pro nás pro všechny, takže snad už nenastane další člověčí krize nebo něco podbnýho, protože jak už sem říkala, letos to vážně chci rozjet ve velkym stylu. Zjišťuju, že blog je jedna z mála věcí, u kterejch se fakt dokážu odreagovat a který mi pomůžpou, kdy sem v krizi, takže se vám i z tohohle důvodu budu věnovat více. :) V tuto chvíli je tu recenze na Podivuhodné a krásné soužění Avy Levander, kterou už mám sice děsně dlouho přečtenou, ale neb byla recenzována pro Sarden, mohu jí uveřejnit na blogu až měsíc po vydání na sardenovskym webu. Takže je tu až teď a myslím, že moc lidí nepotěšim. Ale takhle se na to prostě dívám a s tim nikdo nic neudělá. :D Kritizujte, komentujte a jen do mě. :D Já to snesu.

Nakladatelství CooBoo, které se věnuje především vydávání young adult literatury přišlo nedávno s novou a mezi čtenáři velmi očekávanou knihou Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender, která se okamžitě po vydání stala velkým hitem. Lákavý byl nejen příběh samotný, ale i úžasná a dech beroucí obálka, která v knihkupectvích rozhodně přivábila oko nejednoho milovníka krásných knih. S pochvalnými recenzemi se po pár dnech od vydání roztrhl pytel a pochvalou se opravdu nešetřilo. Proto jsem na čtení téhle knížky docela dost těšila a o to víc mne mrzí, že pro mne nebyla tak výborným dílem, jak se jevila na počátku.

Samotný nápad - příběh o dívce, která se narodí s ptačími křídly a musí čelit pohledům okolí, které jsou buď vyloženě soucitné nebo naopak fanaticky okouzlené - nebyl vůbec špatný, jen byl vzat za úplně špatný konec. Začátek knížky je nudný, zbytečně rozvleklý a v podstatě jen popisuje historii celé Avyny rodiny, která se zbytkem příběhu souvisí jen velmi málo. Kdyby byla této části věnována jedna dvě kapitoly, ještě by to bylo v rámci únosnosti, ale téměř polovina celé knihy byla vážně moc.

Zbytek příběhu taky není nic extra a v podstatě nic zajímavého a omračujícího se tam nestane. V podstat jen sledujeme život samotné hrdinky, jejího bratra dvojčete, který žije ve svém vlastním soukromém světě, jejich matky, babičky a muže, který jim v domě se vším pomáhá. Ava s bratrem se kvůli svým výjimečnostem učí doma a mezi lidi se dostanou jen zřídka kdy. V podstatě se z jedné nudné části přesouváme do další, která také není příliš zajímavá a čtivá.

Samotné vyvrcholení a opravdový průlom v příběhu nastává až úplně na konci - v nějakých posledních dvou třech kapitolách - což je vážně velká škoda, protože právě od téhle části se pro mě stal příběh šestnáctileté Avy opravdu zajímavým. Kdyby celá kniha začínala právě konečnou pasáží a zbytek se odvíjel částečně retrospektivně a částečně se věnoval Avynym pocitům a tomu jak se s konkrétní situací vyrovnávala, byla by pro mne osobně celá kniha mnohem zajímavější, poutavější a atraktivnější, než tomu skutečně bylo.

I když má knížka poměrně krátké kapitoly a do počtu stran taky není příliš obsáhlá, musela jsem se do jejího čtení vyloženě nutit a přelouskat jí mi trvalo déle než u jiných knížek stejné délky. Chápu, že mnohým čtenářům příběh učaroval ale pro mne to nebyla zrovna nejšťastnější volba.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama