Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Patricia Hightsmithová -Talentovaný pan Ripley

10. února 2015 v 10:49 |  Moje knížky
Zdarec vážené čtenářstvo!!! Tak jak se vám vede po víkendu? Já byla v sobotu na jednom super oslavovacim mejdanu a musim říct, že sem si to pekelně užila. :) Sice sem díky tomu přes víkend prakticky nečetla, ale vzhledem k tomu, že mám teď nechutně volnýho času, tak sem to rychle dohonila. :) Jak ste si určitě všimli, dočetla sem povídkovou sbírku Střepy z Apokalypsy a první díl Deníků Carrie B., takže se určitě brzo můžete těšit na recenze. :) Dneska se ale mrkneme na knížku, kterou bych ráda navázala na její filmovou podobu. Ta bude pochopitelně ještě tento týden abych vám to nadávkovala pěkně kompletně. Jde o naprosto fantastickou záležitost s názvem Talentovaný pan Ripley, která fakticky stojí za přečtení, i když je to záležitost spíš vlažnějšího rázu.

Samotnou mě docela mrzelo, že sem film viděla dřív než sem se dostala ke knížce, ale informační kanály v tomto ohledu dots slušně selhaly, takže sem se s tim musela nějak vyrovnat a překousnout to. Ale i tak sem si knížku dost užila, protože ani do toho nejlepšího filmu se nemůže vměstnat všechno, že? Když sem si pro knížku byla v knihovně, dost mě překvapilo, jak je uzounká. Očekávala sem nějakou super bichličku, ale místo toho, se mi do rukou dostala záležitost o nějakých 200 stránkách. Jooo někdo si teď může říct, že to úplně stačí a má samozřejmě pravdu, ale vzhledem k celkové povaze příběhu sem vážně čekala něco mnohem obsáhlejšího. A vy se už brzo dozvíte proč, neb vás teďka hnedka čeká lehké navnazení.

Tom Ripley je v podstatě úplně normální chlapík, který v ničem až zas tak neviniká. Jen má hlavu na matiku a na precizní myšlení, ale s tim se ve světě moc obstát nedá. Nemá moc peněz a spíš žije než živoří. Proto s velkou radostní a ochotou kývne na prosbu rodičů jednoho ze svých ,,prachatějších" přátel, aby jejich nezodpovědného syna přivezl zpátky domů (v našem případě jde o Ameriku) ze slunné a kouzelné Itálie, kde se věnuje kresbě a takovému, řekněme volnějšímu způsobu života. Navíc je Tomovi za tuhle službičku nabídnutá docela slušná peněžitá odměna, což náš mladý hrdina pochopitelně nemůže odmítnout. :) Vydává se tedy do Itálie najít neposlušného Dickieho.

Zatim to vypadá jako velmi oddechová a ne moc záživná knížka co? Ale zdání klame. V Tomovi je totiž pomalu, ale jistě rozdmícháván plamínek závisti, zloby a ještě něčeho, co v tuto chvíli nedokážu dost dobře vyjádřit. Zkrátka a dobře. Náš rozverný, unuděný a zaopatřený Dickie v jisté chvíli mizí ze světa. Alespoň na čas. V jisté chvíli se zase oběví, to se nebojte, ale místo něj zmizí náš milovaný a docela sympatický Tom. Oba mladíci, kteří bez sebe nedají ani ránu se najednou oběvují jeden bez druhého a na zcela jiných místech, než kde by je jejich přátelé očekávali. A postupně vyvstávájí podivné otázky. Kde je Tom? Kam zmizel, když nemá dostatek finančních prostředků aby mohl odjet zpátky domů? A pokud se mu nějak podařilo odjet z Itálie, kam se poděl?

Chytré hlavičky jistě už trklo, co se stalo. :) Já to nechci úplně prozradit, protože jde o hlavní prvek celé knížky, který se ovšem udá až tak v její polovině a já bych byla ráda, kdybyste byli alespoň drobátko překvapeni. :) Já teda překvapená nebyla, protože tím, že sem viděla film, sem moc dobře věděla o co půjde. :) Překvapil mě až konec, který se dost lišil od filmové podoby a popravdě? Nečekala sem to. :) A bylo to úžasný. Fakt!!! Nejsem si úplně jistá, jestli se tahle knížka bude někomu z vás líbit, ale já sem si moc oblíbila a i když ten příběh není kdo ví jak nabitý akčností a až zas tak moc se tam nestane, tak je to vynikající čtení, které vás rozhodně nadchne - alespoň já sem to tak měla. :) Takže to zkuste a uvidíte. A rozhodně nezapomeňte nějak zareagovat, pokud už ste knížku četli.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama