Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Recenze: Nicolas Grimaldi - Nelidskost

12. února 2015 v 10:54 |  Recenzní knihy
Nelidskost
Název: Nelidskost

Autor: Nicolas Grimaldi

Vydalo: Academia

Poskytlo: Academia

K tomu, aby se projevila nelidskost, jejímiž nejkřiklavějšími formami jsou válečné zločiny a masakry, stačí jen nerozpoznat ve druhém svého bližního, svého přítele, svou spřízněnou duši. Projevy nelidskosti nás provázejí prakticky celým našim životem a to už od velmi raného dětství. Sama si vzpomínám na letadlový útok na ,,Dvojčata". Sice sem tou dobou byla ještě malá, hloupá holka, která se každý večer v sedm letěla koukat na večerníček, ale tato událost ve mě tak nějak zakořenila. A proč si ten den mapatuju, i přes to, že mi tenkrát bylo jenom sedm? Protože nedávali večerníčka. :D

Možná se smějete, ale je to tak. Měli dávat první díl Tuláčka lišky, takže sem nato byla celá natěšená. Místo toho sem ale dostala docela děsivý záběry toho, jak se ,,Dvojčata" řítěj k zemi, rudou zář plamenů a rachot řítících se budov. A to všechno jen díky mimořádným zprávám. A teď se divte, protč si to mapatuju ještě dneska. Jak to tady teď píšu, mám ty obrázky pořád před očima. Kdo by taky neměl, že? To byl asi úplně první projev lidské nelidskosti, se kterým sem se do té doby setkala. A pak už se to se mnou tak nějak vezlo a já takovýhle věci začala vnímat tak nějak víc.

No a proč vám to všechno píšu? Protože právě v dnešní recenzi se budeme bavit o knížce, která se velmi podrobně a zajímavě věnuje právě všem formám nelidkosti, s jakými se můžeme setkat a to už od dáné historie - od antických autorů přes Shakespearovy postavy či francouzskou revoluci po masakry 20. století. Ačkoli je knížka poměrně úzká - má kolem 120 stránek - probírá hypotézu a teorii nelidskosti dost obsáhle, což je fak, který byste při prvním pohledu jistě nepřiznali.

Nicolas Grimaldi se ve své knize zabývá především nelidskostí jako takovou - odkud se bere, kde pramení, co vede lidstvo chovat se nelidsky, jaké jsou její povahy a v neposlední řadě samozřejmě i možnými a děsivými důsledky projevů nelidskosti jejíž temná zrnka se ukrývají v každém z nás. Ne v každém však tato zrnka zakoření a dají tak život té jedovaté rostlině Nelidkosti, která pomalu, ale jistě zamoří svými kořeny, listy, stonky, květy a v neposlední řadě taky plody naši mysl a duši. A proti takové intoxikaci se hledá lék jen velmi těžko a dle mého názoru se ten pravý lék ještě nenašel.

Sama jsem po dočtení téhle knihy měla pocit, že Nelidskost je jakási forma rakovinového bujení. Když se podchytí včas, dá se s tím ještě něco udělat. Když se její léčba zanedbá, má to katastrofální následky. A v případě Nelidskosti jsou zasaženi mnohdy i neviní lidé, kteří se ničím neprovinili. S projevy toté obludnosti se setkáváme dnes a denně - teroristické útoky, znásilňování, domácí násilí, týrání dětí... to všechno jsou projevy Nelidskosti, které vypluly na povrch. Nechci ani pomyslet na to, kolik jich na hladinu nevyplavalo... to je na mě až moc děsivá představa a to mám docela silnej žaludek.

Abych se ale ještě na chvíli vrátila ke knížce. Jedná se o velmi čtivou, zajímavou a ve všech směrech poučnou záležitost, kterou bych klidně zařadila mezi povinou četbu. Ne takovou tu četbu, kterou si vyberete ze školního seznamu, ale takovou, kterou by si povinně museli přečíst úplně všichni. Myslím si, že těm, kteří dovedou naslouchat autorovým slovům se dost změní pohled na život a zamyslí se i sami nad sebou a nad svým jednáním. Takže se do ní lidi rychle pusťte. A pokud na sobě zpozorujete, že i ve vás pomalu, ale jistě klíčí rostlina Nelidskosti, tak se jí pokuste hodně rychle zlikvidovat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama