Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

V plném slunci

13. února 2015 v 11:27 |  Filmy podle předlohy
Ahooooj lidi!!!! Pamatujete na Toma Ripleyho? Nedávno sem vám o něm psala. Doufám, že si třeba někdo z vás knížku sehnal a už čte, protože to vážně stojí za to. No a jak sem slíbila je tu i recenze na film!!!! Ste rádi? V první řadě je třeba říct, že existují dvě filmové předlohy téhle knížečky. Nejsem si úplně jistá, která byla první a popravdě sem moc líná na to, jít to teď zjišťovat. A stejně sem viděla jen tuhle, tak je to buřt. :) V našem případě jde o adaptaci francouzskou, v případě druhém o americkou. Tu bych taky docela ráda viděla, abych mohla porovnávat, tak si na ní snad brzo najdu čas a pak vám o tom napíšu.

Koncept příběhu zůstává pochopitelně totožný - jde přeci o filmovou adaptaci knihy, i když z koncem si filmaři udělali co chtěli a knížky se v tomto případě fakt nedrželi, což ale ve finále moc nevadí. :) A i když sem už psala o tom, co nás v rámci příběhu čeká, je možná na místě abych to jen lehce připoměla pro ty, kterým se nechce přejíždt na úterní recenzi. :) O co, že tedy v tomto příběhu jde? Tak na to se pojďme teď všichni podívat. :)

Tom Ripley je v podstatě úplně normální chlapík, který v ničem až zas tak neviniká. Jen má hlavu na matiku a na precizní myšlení, ale s tim se ve světě moc obstát nedá. Nemá moc peněz a spíš žije než živoří. Proto s velkou radostní a ochotou kývne na prosbu rodičů jednoho ze svých ,,prachatějších" přátel, aby jejich nezodpovědného syna přivezl zpátky domů (v našem případě jde o Ameriku) ze slunné a kouzelné Itálie, kde se věnuje kresbě a takovému, řekněme volnějšímu způsobu života. Navíc je Tomovi za tuhle službičku nabídnutá docela slušná peněžitá odměna, což náš mladý hrdina pochopitelně nemůže odmítnout. :) Vydává se tedy do Itálie najít neposlušného Dickieho.

Zatim to vypadá jako velmi oddechová a ne moc záživná knížka co? Ale zdání klame. V Tomovi je totiž pomalu, ale jistě rozdmícháván plamínek závisti, zloby a ještě něčeho, co v tuto chvíli nedokážu dost dobře vyjádřit. Zkrátka a dobře. Náš rozverný, unuděný a zaopatřený Dickie v jisté chvíli mizí ze světa. Alespoň na čas. V jisté chvíli se zase oběví, to se nebojte, ale místo něj zmizí náš milovaný a docela sympatický Tom. Oba mladíci, kteří bez sebe nedají ani ránu se najednou oběvují jeden bez druhého a na zcela jiných místech, než kde by je jejich přátelé očekávali. A postupně vyvstávájí podivné otázky. Kde je Tom? Kam zmizel, když nemá dostatek finančních prostředků aby mohl odjet zpátky domů? A pokud se mu nějak podařilo odjet z Itálie, kam se poděl?


Tak, to bychom měli. A teď k hercům. Nemůžu si odpustit jeden fakt. Toma hraje naprosto dokonalý, úžasný, sexy, perfektně vypadající a úchvatně hrající Alain Delon, kterého mám nechutně mooooooooooc ráda. Víc sexy herce sem snad nikde neviděla. :D Ten si zahrál - jak taky jinak - roli ústřední postavy - Toma Ripleyho. Ani Maurice Ronet, který hraje jeho přítele Philippa - v knize to byl Dickie, ale francouzi si jméno druhé hlavní role předělali k obrazu svému, což pochopitelně vůbec nevadí - není vůbec k zahození a i on předvedl velký herecký výkon, ale Alainovi se prostě vyrovnat nemohl. :D V tomhle mi snad holky dají za pravdu. :)

Stejně jako kniha sama i film je naprosto dokonalý. Všechny scény sou úžasně vykreslené, postavy přesně takové jak působí a vystupují v knize a lépe zachycenou atmosféru si ani nedovedu představit. Navíc je vážně na co koukat. :D A navíc...film má jedno velké plus. Těžko říct, jestli je to hudbou, prostředím nebo herci, ale film alespoň na mě zapůsobil o dost víc než knížka. Myslím tím takovou tu duševní rozkolísanost i vycucanost. :) Tohle sem s knížkou nepocítila a proto má u mě film o jeden půusový bod navíc. :) Tohle prostě musíte vidět lidi.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 15. února 2015 v 19:52 | Reagovat

Knížku ani film neznám, ale hádám, že Francouzká verze bude lepší, odhaduji to podle jiných filmů a Alaina Delona mám ráda, za mlada byl úžasný...

2 Kosmik Kosmik | 18. února 2015 v 9:57 | Reagovat

[1]: Obojí je vážně moc super - moc doporučuju. A Alain Delon je úžasnej pořád :D Na něj já nedám dopustit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama