Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Jiří Walker Procházka - Transmise

22. března 2015 v 10:51 |  Moje knížky
Transmision - fantasy jako řemen (doslova)
Zdar přívrženci moji. Heleďte, teďka se pořádně usaďte a dávejte bacha páč psací krize je zažehnána - a tak bych vám chtěla říct něco o jednom báječným dílku, který se mi dostalo do rukou jako betačtenářce. Tak jsem namísto připomínek stvořila tuhle recenzi. Vítejte ve světě Transmisionu.

Jeho stvořitelem není nikdo jiný než legenda Jiří Walker Procházka - můj (aspoň doufám) dobrý kamarád, spisovatel a zakladatel jednoho božího vydavatelství audioknížek (vydavatelství Walker&Volf), pro který píšu recenze a hodlám jim tak pomoci k ještě větší slávě, než jaké se jim zatím dostává. :) Tahle fantasy novelka (?) je jeho poslední prácičkou, kterou jsem měla možnost si přečíst a musím říct, že to bylo parádní - i když krátké.

Pro ty co si to chtěj taky přečíst mám dvě zprávy.
Ta první je špatná - tohle dílko v téhle aktuální podobě zatím nevyšlo (teda, prý vyšla jeho praverze někde v nějakém sborníku, dnes prakticky nesehnatelném).

Ta druhá je snad lepší - doufám, že brzo vyjde znova a že to bude celkem něco mnohem většího a epičtější, protože ten super nápad si to rozhodně zaslouží - ale těžko říct, co s tím má Walker za úmysly. Ne že bych se ho neptala, ale docela úspěšně mlží. :) Takže vám žádný bližší info nedám. Ale mám pro tuto chvíli pro vás návrh obálky od našeho velmi kreativního kamaráda Aleše Tošenovského, kterej je v tomhle fakt borec :) a kromě ní se můžete mrknout i na autorovu fotku. To zatím stačí ne?

Náš svět je... řekněme kabelozní a drátozní. Jak není něco připojeno k něčemu jinýmu kabelem nebo drátem, tak to moc nefunguje. :) Všechno je třeba zapojovat, napájet a dobíjet. Bez kabelů a drátů bych teď tohle třeba nepsala. V dnešní době se bez takovejhle vychytávek prostě neobejdeme.

Svět, který vytvořil Walker, je transmisní. Je plný nekončících dálnic pásů, převodů a mechanismů, které po celém světě roznášejí energii, bez které by to prostě a jednoduše nešlo. Stejně jak my bez energetických zdrojů nemůžem žít dneska, tak stejně tak se bez ní lidé neobejdou ani v tajuplném světě Transmisionu. Vše je prakticky odkázáno na hlavní Věčnou transmisi, která všechno udržuje v chodu. Je to asi nejzvláštnější fantasy, který jsem četla.

Samozřejmě by to nebyl JWP, kdyby v takovémhle světě žili jen lidé. Na to můžete rovnou zapomenout. Máme tu i aliguátory, kralwoky, jako dům velké bizony zvané laggury. Ale i lidé nejsou jen tak obyčejní, třeba Horalé s jejich schopnostmi nebo Koukači, kteří jsou mimochodem moc sympatičtí - anebo medúzy, které mají ve svých žahadlech kyselinu, která vás dokonale rozleptá a rozpustí, a spoustu dalších potvůrek, kterým je lepší se raději vyhnout; třeba kilometrové hady….

Takovými nejhlavnějšími aktéry celého příběhu je dívka Jóna a mladý bojovník Derek. A ti dva mají mezi sebou hezký vztah, zejména spolubojovnický. Kdo ví? No, minimálně autor moc dobře ví, jak to mezi nimi je. Tahle slečna, ač se může jevit jako křehká krásná dáma, kterou mají muži z jejího okolí tendenci bránit a ochraňovat, není tak křehká. Spíše opak je realitou. Jóna je velká bojovnice a válečnice, na kterou jen tak někdo nevyzraje. Navíc je to od počátku velká sympaťačka, kterou prostě budete mít rádi.

Její cesty se brzo mají zkřížit s dalším válečníkem, legendou svého oboru a mužem činu, Natwanem rég Quaynerem, který pro mne osobně byl velice atraktivní postavou. A to jen proto, že jsem si ho vyloženě vysnila a neuvěřitelně jsem mu fandila, a on měl zkrátka a dobře takový to zářící charisma, který se dá jen těžko přehlídnout. Byl asi něco jako khal Drogo ve Hře o trůny. Quayner s Jónou se v jisté části Transmise setkají a zjistí, že jim to spolu - jako válečníkům - bude docela dobře klapat a že jsou jejich záměry a cíle tak nějak podobný. Což jedobře protože z takovéhle sehrané dvojce se může stát a bezpochyby i stane velice silný tým.

Jak už jsem a na začátku psala, moc bych si přála, aby z téhle fantasy novely bylo něco většího, protože je to nehorázně čtivý a byla by škoda to nechat, jak to je. Já chci prostě víc!
Potřebuju to a věřím tomu, že i ten příběh a postavy to potřebujou a vyžadujou :D. Takže apeluju tímto článkem na Walkera, aby se s tím příběhem pořádně popasoval a předvedl, co v něm dřímá. A my víme, co v něm dřímá. Za mě v tuhle chvíli rozhodně palec nahoru a budu se těšit na pokračování nebo rozšíření, protože takovýhle příběh si to rozhodně zaslouží.

Viva Transmision! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama