Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Connie Willis - I když půjdu roklí šeré smrti

27. června 2015 v 15:01 |  Moje knížky
Ahoj lidi. Tak jak si užíváte víkendu? Já sem u ségry a hlídám jí a švárovi zvěř. :) Dneska tu docela prší, takže to neni na to, aby se člověk vyvaloval s knížkou venku. Takže sem zalezlá vevnitř a čtu si na gauči, přičemž mi pes leží na hrudi a kouká mi do písmenek. :) No a dneska se podíváme na knížku, kterou sem četla už před docela dlouhou dobou, ale hrozně dlouho sem nad ní musela přemejšlet, abych si ten děj nějak přebrala. A vy brzo poznáte, proč to tak bylo.
V první řadě bych chtěla říct, že sem jí měla pučenou z knihovny, kde sem na ní narazila úplnou náhodou. Tak nějak sem bloumala mezi regálama a moc nevěděla, co bych si tak vybrala, když mě vyloženě praštila do očí. A bylo to přesně to, na co sem měla chuť. Něco pěkně tlustýho, ze života, žádný vejmysli a navíc s jemným psychologickým návrhem. Navíc o tématu, který mě fakt hrozně moc zajímá - o klinický smrti.

No, pro ty, co viděli Hráče se smrtí - mimochodem i na tenhle film se chystá recenze, která bude následovat brzo po tomhle článku - a líbili se jim, tuhle knížku vřele doporučuju. Je to prakticky o tom samém tématu, ale celý ten příběh je pojatý drobátko jinak. Máme tu prakticky dva hlavní hrdiny Joannu a Richarda - oba jsou lékaři, to je nutno dodat. No v každém případě spolu vytvoří moc zajímavej pár, takže čtenáři nebudou ochuzeni o jistý a velmi zvláštní druh, vztahu, který možná malinko zavání romantikou, ale ne tak docela. K ničemu nedojde, jestli myslíte na tohle. Ten jejich vztah je vážně hodně zvláštní, ale to poznáte v okamžiku, kdy knížku začnete číst.

No o co vlastně jde. On zkoumá prožitky blízkosti smrti a to tak, že má svůj vlastní tým dobrovolných pacientů, jimž za pomoci léků přivozuje stav umírání - je těžký tady vysvětlit, jak to funguje, ale doufám, že ste chytrý a chápete to. :) No a naše hrdinka se do jeho projektu zapojí. Nejprve jen jako lékařka, ale později Richarda přemluví, aby svoje pokusy vyzkoušel i na ní. A má k tomu svoje důvody. Nebo spíš jeden důvod. Malou a velmi nemocnou holčičku, která je v nemocnici víc než doma. Má těžce nemocné srdce a umírá. Tenhle projekt bere Joanna, jako příležitost naší malé hrdince nějakým způsobem pomoct.

Je hrozně zajímavý sledovat celej jejich projekt a výzkum. No a hlavně taky výsledky jaké to celé přináší. I když půjdu roklí šeré smrti je vážně úžasná knížka, které mne naprosto uchvátila a dostala do kolen. Hrozně se mi líbily pasáže, kdy pacienti vyprávěli o tom, jaké byly jejich prožitky blízkosti smrti a ještě víc se mi líbily prožitky samotné Joanny, které byly naprosto úžasné. Je fakt, že tam bylo pár pasáží, který byly asi zbytečný, ale to se může zdát jen na první pohled. Jakmile knížku dočtete a dostanete se na konec, zjistíte, že to tak nebylo. Každá věta je důležitá. :)


Je třeba, abyste si uvědomili, že tohle rozhodně není knížka pro každého. A rozhodně to není odpočinková knížka. Musíte se na ní plně soustředit, vnímat ji a dávat pozor na každé slovo, které čtete, protože pro konečnou pasáž se vám to bude hodit. Bez nich byste to nemuseli pochopit a to by byla věčná škoda. I když půjdu roklí šeré smrti je jedna z těch knížek, na kterou nikdy nezapomenu a rozhodně se k ní ještě vrátím. A popravdě? Docela mne mrzí, že se o ní nemluví víc. Když sem si o ní po dočtení něco hledala, nenašla sem, kromě odkazu na Databázi knih a na jakýsi bazar prakticky nic. A to je vážně škoda, protože tahle knížka si bez debaty zaslouží čtenářskou pozornost. Takže pokud na ni narazíte, rozhodně kolem ní neprojděte bez povšimnutí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama