Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Štěpán Kopřiva - Rychlopalba

17. června 2015 v 16:59 |  Moje knížky
Zdarec cvrčci. Dneska tu pro vás mám jednu parádní recku na Rychlopalbu od báječného Štěpána Kopřivy. :) Takle věc už je nějaký čas na světě, protože jsem jí psala pro Sarden, kde vyšla už před nějakou dobou. Na blog ovšem mohla přijít až teď, takže je dost možný, že už ste tenhle článek někdo čet. Každopádně dejte vědět - pokud ste Rychlopalbu četli - jak se vám líbila. To by mě fakticky moc zajímalo. A těm, kdo jí nečetli radím abych to hnedka teďka udělali, páč je to boží knížka, kterou byste neměli přehlídnout.

Na počátku je jeden policista naprosto oddaný své práci, jeden zoufalý muž, jedna ztracená holčička a její matka uzavřená ve zdech psychiatrické léčebny. A na konci? Na konci byl jeden policista, který překročil zákon, stále jeden zoufalý muž, několik mrtvých a…a to se nechte překvapit co, nebo kdo ještě.

Rychlopalba je další báječnou knihou, která se zrodila v hlavě jednoho báječného spisovatele - Štěpána Kopřivy. Pro mne to bylo třetí setkání s tímto autorem (prvním byl naprosto boží, dokonalý a totálně epický Asfalt, druhým pak Holomráz) a musím říct, že jsem byla velmi mile překvapená. Nejen celkovým vypravěčským umem, parádně vykreslenými postavami a dějem, který je doslova naplněn akcí. Překvapilo mne hlavně to, že Rychlopalba je žánrově úplně jiná než předchozí dvě knihy, které jsem četla. Ano věděla jsem, že tentokrát půjde o detektivku, ale vážně jsem nečekala, že to bude až takhle dobré. Možná by se tedy slušelo říci něco málo o tom, jak to vlastně s tím policajtem a ztracenou holčičkou a těmi všemi ostatními bylo.

Vypátrat domnělého vraha vlastní neteře je poměrně obtížné, když nejste policajt. Proto je třeba požádat o pomoc orgány poněkud povolanější a doufat, že to vyjde. Přesně to taky učiní bratr jisté Olgy Turnečkové, která je obviněná z násilí na dítěti - na vlastní dceři - a z její vraždy. Tělo dvanáctileté Báry se však ani po půl roce pátrání nepodařilo najít, takže se na případ poměrně rychle začalo zapomínat. Bářin strýc se však nehodlá vzdát, a proto požádá o pomoc svého bývalého spolužáka ze školy a tedy i nikoho menšího než hrdinu celého románu. Ten se i přes jisté nesnáze, které se však dají obejít, pokud se obrátíte na ty správné lidi, začne pídit po tomhle podezřelém zmizení a ještě podezřelejším obvinění samotné Olgy. Zabila Báru skutečně její matka, nebo jí jen někdo využil jako snadnou kořist, protože byla nemocná a plně si neuvědomovala rozsah svého jednání? Nebo to bylo všechno ještě trochu jinak?

Štěpán Kopřiva se svou Rychlopalbou vydal na poměrně obtížnou cestu, protože konkurovat tolika prosáklým detektivkářům, kteří doslova bombardují českých trh svými díly, rozhodně nebude jen tak. Alespoň to by si mohl leckdo myslet. Když si ale tuhle báječnou detektivku přečtete, změníte názor. Rychlopalba všechny tyhle seveřany strčí do kapsy. Je to totiž něco zcela nového, co se běžnému čtenáři jen tak do rukou nedostane. Navíc jde o dílo českého autora, což by mohl český čtenář patřičně ocenit. A rozhodně by se neměl opominout jeden fakt. Totiž to, že policejní práce je superreálná. Žádné perfektní vybavení, které vypadá jako z nějakého sci-fi filmu ani nic podobného. V Rychlopalbě se setkáte s pravou, tvrdou a nefalšovanou policejní prácičkou, která je sice úmorná, ale zato efektivní a nese patřičné ovoce.

Rychlopalbu byste si tedy měli všichni, co jste tady přečíst, protože tahle zbrusu nová detektivka si rozhodně zaslouží vaší pozornost. A to i v případě, že jste detektivek jaksi "přežraní". Tohle je lepší než nějaký Nesbo, Kepler nebo Olsen. Hlavně proto, že je to mnohem reálnější, a i přesto se u toho nebudete nudit. Takže hurá na to.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama