Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Lars Kepler - Hypnotizér

20. července 2015 v 14:00 |  Moje knížky
Zdarec národe. Já sem momentálně na vvejletě v Práglu, - opět a opět se můžete těšit na vííídeo - takže tu je recenze na Hypotizére, kterého sem recenzovala pro kulturně.com. Je tu ze dvou důvodů: 1. makám v práác jako maor a nemám moc energii něco pro vás sepisovat jooo je fakt, že v sobotu recenze byla, ale ta byla opět dopředu připravená, protože sem věděla, že budu mít náročnej pracovní víkend :D a 2. nechci vás zanedbat, tak proto jedna nastavená recka, která už je od soboty v oběhu internetových sítí. :D Tak se nezlobte a určitě se brzo těšte na recenzi na Papírová města plus na new víííííídeo z Práglu, protože je to rozhodně legendární. Jo sem s Klárkou Smolíkovou a Jirkou Walkerem Procházkou a s nima to totiž jinak než legendárně nejde. :D

Se severskými kriminálními příběhy se v poslední době doslova roztrhl pytel. Máme tu Jussiho Adlera Olsena, který se mě osobně moc nelíbí, parádního Jo Nesba a v neposlední řadě také naprosto fantastického Larse Keplera, který je dle mého nejlepší ze všech. Nejen, že je mistrem svého řemesla, - hlavně v tom, jak nastavit báječnou atmosféru - ale ještě navíc je fantastickým vypravěčem.

Jeho postavy doslova ožívají na každé stránce, kterou právě čtete. Jsou zcela hmatatelné a skutečné a to se ne každému spisovateli podaří. U Keplera, jako u jednoho z mála spisovatelů jsem měla pocit, jako bych jeho postavy znala už léta a to je věc, kterou na jeho knížkách hrozně moc oceňuji.

V průběhu léta se budeme setkávat při recenzích právě na knihy Larse Keplera a postupně si tak představme všechny jeho knihy, které v tuzemsku doposud vyšly. Tou poslední je Stalker, o kterém jistě mnozí z vás už slyšeli. Tou úplně první je ovšem Hypnotizér, který nás zavede do pochmurného Švédska. Setkáme se tu s hlavním protagonistou celé Keplerovské série detektivem Joonou Linnou, kterého si okamžitě zamilujte - on je to totiž děsně sympatický chlápek.

Je třeba dodat, že každá kniha je jeden samostatný příběh. Jeden samostatný detektivní případ. Všechny pak spojuje právě postava Joony, takže během četby samozřejmě sledujeme i jeho soukromí a osobní život - proto je dobré číst knížky tak, jak vyšly popořadě, aby vám nic neuteklo.

A teď zpátky k našemu Hypnotizérovi. Jak už je asi patrné ze samotného názvu, objeví se tu postava jakéhosi hypnotizéra, který se svému řemeslu už mnoho let z naprosto pochopitelných důvodů nevěnuje. Teď je však povolán zpět do práce a to právě samotným Joonou. Ten potřebuje jeho pomoc a to akutně, protože jen na něm teď závisí, kdo bude žít a kdo zemře. Je nutné dostat svědectví malého a smrtelně zraněného chlapce, jehož rodinu vyvraždil jakýsi maniak. Jen malý Josef ví, kdo byl útočníkem. A jen Erik, náš hypnotizér, z něj tuto informaci může dostat. A času není mnoho.

Hypnotizér je vynikající detektivka a Lars Kepler bezkonkurenčně nejlepším autorem severské krimi. Za tu dobu, co u nás vycházejí, jsem jich přečetla vážně hodně a Kepler se mi líbil nejvíc. Na toho prostě nedám dopustit. A Hypnotizér, tedy jeho prvotina, rozhodně stojí za přečtení a bez debat i za koupi, protože se stane skvostem vaší knihovničky. A pokud máte rádi detektivky, takové ty pořádné, děsivé a drsné, pak je Lars Kepler, přesně autorem pro vás. Málokdo dokáže vystihnout celkovou a děsivou, i když občas trošku moc příšernou atmosféru místa činu ani naprosto lidské a důvěryhodné postavy jako on. Takže pokud váháte, jestli si od něj něco přečíst nebo ne, tak do toho každopádně jděte. Vyplatí se to, i když slabší povahy budou mít možná problémy se spánkem. Ale to je myslím si malá daň za opravdu fantastický čtenářský zážitek.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama