Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Jak se jedna slečna stala knihovnicí

3. září 2015 v 12:48 |  Kosmikovník
Zdravím tě, můj milovaný a věrný čtenáři. Dneska tě vezmu do zákulisí jednoho naprosto fantastickýho období v mé životě. A to jsou moje studentská léta a cesta ke splnění velkého snu. O mojí Alma mater jsem už kdysi psala, ale dneska se podíváme na to, jak sem si to v tomhle "ústavu" jak sme naší drahé škole přezdívali užívala - a to i přes ústavné konflikty s kantory, neb jak jednou prohlásila moje drahá angličtinářka - se kterou ty války byly snad největší - sem drzí anarchista. Ale i přes mnoho komplikací, neshod a drzostí sem to tu měla a pořád mám moc ráda.

No, jak ste určitě postřehli nebo zaznamenali, studovala sem na areále středních škol, což znamená, že oborů tu je opravdu hodně - a to jene těch maturitních, ale i učňovských a dokonce i pomaturitní studium angličtiny. Já sem tu studovala obor knihovnictví, respektive Informační služby, což zní trochu jako studium IT, ale s tímto oborem to nemá vůbec co dělat. Asi vám úplně nebudu zatěžovat tím, co sme se všechno museli naučit, ale pro ty, kteří třeba o něčem podobném uvažují dodávám, že to rozhodně není nic jednoduchého - a už vůbec si nepředstavujte, že práce knihovnice spočívá jenom v půjčování knížek - je toho samozřejmě mnohem a mnohem víc, co musí dobrá knihovnice umět a znát, ale je to naprosto fantastická práce, která se ovšem nedělá pro peníze, - ano knihovnictví je velice nedoceněný obor - ale především z lásky - je to řekněme životní poslání. Aspoň já to tak vnímám. :D

Každopádně studia knihovnictví, byla báječná nejen na mnoho zajímavých předmětů, jako bylo Knihovnictví, což byl předmět o vzniku knihoven jako takových, ale i mnoho zajímavých věcí z historie národů, písemností, písemnictví atd. V podstatě šlo o jakýsi dějepis z oblasti knihovnictví a příbuzných oborů a věd. Pro mě byl tenhle předmět snad jedním z nejzajímavějších. Pak sme taky měli Informační fondy, což bylo technicky to samé jako knihovnictví, ale řešili sme ten vnitřní řád a chod knihoven od nejrůznějších katalogizačních systémů, přes akvizice, třídění, řazení atd. atd. To bylo taky moc zajímavý. Hodně mě taky bavil Úvod do médií, což byla zase o médiích jako takových, ať už televizních, novinářských nebo internetových - samozřejmě taky s jistou návazností na knihovnictví jako takové. Měli sme taky více hodin češtiny než kdo jiný a rozebírali sme všechno hodně dopodrobna, což bylo taky super.

Ale abych jen nemluvila o učení, tak teď ta příjemnější část. J Nebo spíš příjemné zpestření fantastické výuky. Taky sme měli spoustu výletů a exkurzí a to i několikadenních. Ať už po nejrůznějších knihovnách v ČR i v zahraničí, tak po nejrůznějších klášterech, nebo veletrzích. A to se hodně hodilo, protože díky studiu tohohle oboru se člověk dostane tam, kam se obyčejní smrtelníci nedostanou a musim říct, že mnohdy to byl opravdu hodně silný zážitek, na který jen tak nezapomenu.

No celý tenhle proces formování mojí budoucí kariéry samozřejmě završila maturita. Pak sem se tak nějak chvíli plácala v nejrůznějších pracech, až sem velice úspěšně zakotvila tam, kde to celé začalo. Ve svojí Alma mater. Tedy abych byla přesná v knihovně této školy. A je to to nejlepší, co se mi za tenhle rok stalo. Navíc mě tu každý zná, což je rozhodně plus a já znám tohle prostředí a systémy jako svoje boty, takže nebyl vůbec žádný problém se zaučením a úspěšným předáním žezla. :D Konečně sem dosáhla svého vysněného cíle. Je ze mě knihovnice. :D A to je jasný důkaz toho, že když člověk moc chce a něco tomu obětuje, tak se mu může splnit všechno, co si jen usmyslí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Choi Mari Choi Mari | Web | 3. září 2015 v 12:57 | Reagovat

Práce v knihovně je taky jedna z těch mých vysněných, ale řekla bych, že není dostatek knihoven, aby zaměstnali všechny, co tento obor vystudovali, natož pak ty, co vystudovali jiný (mám maturitu z ekologie). I tak je moc hezké číst tvůj článek a vidět, že alespoň někde se sny plní :-)

2 Kosmik Kosmik | 3. září 2015 v 13:20 | Reagovat

[1]: No ono je to asi takhle: knihoven je dost, novejch knihovníků relativně taky, ale z vlastní zkušenosti vím, že stávajícím knihovnicím se nechce do důchodu, i když by už jít měly, a tím pádem zabírají místo knihovníkům novým, kteří sou tak bez práce. A sem ráda, že se ti článek líbí. :)

3 Tvůj stolker (nemám co dělat víš co) Tvůj stolker (nemám co dělat víš co) | 4. září 2015 v 1:09 | Reagovat

Jak už jsem říkala, mám z toho radost, že ti to konečně vyšlo.. :) Hooohoo říkala jsem, že si to přečtu.. :D

4 Kosmik Kosmik | 4. září 2015 v 9:08 | Reagovat

[3]: Můj milovaný stalkere....díky ti moc :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama