Výsledek obrázku pro nakladatelství jota - logo Výsledek obrázku pro one hot book Související obrázek Výsledek obrázku pro má kniha - logo

Marek Toman - Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese

18. září 2015 v 13:07 |  Moje knížky
Zlatíčka moje, tohle je totálně zapomenutej článek, kterej podleh mému zatemnělému rozumu a nedostatku času a nebejt mého kamaráda Janíka - tímto ho velmi srdečně zdravím - tak by asi jen tak nevyšel. Neb si ho ale Janík přál, tak ho tu máte všichni. :) Paradox je, že se mi tahle knížka fakt moc nelíbila a byla pro mne docela zklamáním. Ale o tom až v následujících odstavcích.

Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese byla svého času - tedy v době, kdy u nás vyšla - poměrně diskutovanou a docela chválenou knihou. Kdesi jsem četla i rozhovor s autorem, který mne na knížku nalákal ještě víc. Takže jakmile sem měla možnost si jí přečíst, tak sem tak učinila. A to s velkými nadějemi na parádní příběh, a celkem velkým očekáváním. No a jakého rozsahu bylo moje zklamání, když knížka naprosto, ale naprosto vůbec nesplnila moje očekávání, to si ani nedovedete představit.

Blbý je, že knížka nemá naprosto žádnou anotaci, což Argo, které jí vydalo, fakt nezvládlo. Ta by tam být rozhodně měla, protože pokud o knížce nic nevíte nebo máte jen kusé informace, tak se vám může velmi rychle stát to, co mě. Že budete zklamaný. Kdyby na knížce anotace byla, tak bych si jí díky tomu třeba vůbec nepřečetla a neubíjela bych tak čas s knížkou, která mi ve fiále vůbec nic nedala. No stalo se no… Teď už s tim těžko někdo něco udělá. Každopádně něco málo z děje je v tomto případě obzvlášť na místě.

Knížka se odehrává ve dvou časových rovinách, přičemž ta první a základní je v podstatě době naše (tedy 21. století) a ta druhá je doba dávnější, a to sice století sedmnácté. V rovině první sledujeme archeologický, respektive antropologický výzkum v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Tento výzkum a vykopávky řídí vědec Ladislav Albrecht. Ten má samozřejmě práce až nad hlavu. Navíc se mu hned na začátku příběhu ztratí syn Šimon a Ladislavovi nezbývá nic jiného než po něm začít pátrat.

V rovině druhé se dostáváme do 17. Století do jistého židovského města, do místní tiskárny a do celé židovské komunity. Sledujeme případ malého chlapce Šimona Abelese, který se ve svých 12 letech rozhodne konvertovat ke křesťanství. To je samozřejmě velký problém, protože jeho rodina a zvláště jeho otec se s tímto faktem nehodlají smířit. No a tak jednoho dne náš Šimon umírá - za záhadných a podivných okolností.

Nutno dodat, že druhá časová rovina je v podstatě zbeletrizovanou skutečnou událostí a že Šimon Abeles doopravdy žil a zemřel - pravděpodobně rukou vlastní otce (a ne tohle není spoiler, to se ví a dozvíte se to i v knížce prakticky na začátku). A tato skutečnost byla také velkým důvodem, proč jsem po knížce sáhla a jak už jsem napsala, nelíbilo se mi to. A proč? Protože sem v podstatě nedostala to, co jsem čekala. Jestli si vybavujete mojí recenzi na knížku Obdivné hvízdnutí, která se taktéž opírá o skutečnou událost, nebo pokud ste knížku taky četli, tak vás určitě nepřekvapí, že jsem od Veliké noviny o hrozném modru Šimona Abelese očekávala něco podobného. No a dostala sem asi tohle.

O Šimonovi jako takovém a o celém jeho osudu tam toho bylo až žalostně málo a ve finále se děj ani zabýval Šimonem jako takovým, ale spíše životem obyvatel města, kde Šimon žil a tím, jak se Šimonova smrt odrazila na jeho rodině a celé tehdejší společnosti. Šimon se dostal do pozadí a navíc ještě do dost temnýho pozadí a to tak moc, že na něj děj prakticky nedosáhl a čtenář neměl možnost ho pořádně spatřit.

Naopak děje z vykopávek v chrámu a Ladislavovo pátrání po jeho synovi tam bylo až příliš a navíc nebyl vůbec záživný. Ba naopak. U těhle pasáží sem se nehorázně nudila, protože se tam dohromady nic nedělo - kdyby aspoň během vykopávek probíhala nějaká inteligentní a zajímavá konverzace právě o životě a smrti Šimona Abelese, tak neřeknu, ale tam se fakt nic nedělo. A sledování po současném Šimonovi taky nebylo zrovna dvakrát báječný a zdálo se mi naprosto zbytečný. Byl to fakt prvek, který tam vůbec být nemusel.

Takže asi tak. Fakt sem byla zklamná. Přála jsem si něco historickýho třeba i s průchody do současnosti a do scén z chrámu - nic proti tomu, to by děj jen oživilo, pokud by to bylo dobře uchopené. A dostala sem špatně a nezáživně napsanou knihu, která se navíc ani dostatečně nedotýkala tématu, který slibovala uchopit. Takže asi tak. Myslím, že bylo řečeno vše, co řečeno být mělo. Jako klidně si to přečtěte, třeba se vám to bude líbit, ale já nejsem očividně cílovým čtenářem téhle knihy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama